Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
22 KASIM DEPREMİ22 KASIM DEPREMİ

Tarih: 2011-10-27

22 KASIM DEPREMİ
Yurtsan ATAKAN-AKŞAM.
Başta Twitter olmak üzere sosyal medyayı her fırsatta günah keçisi ilan etmeye çalışanlar her zaman yaptıkları gibi Van'daki deprem faciasını da çirkin bir şekilde fırsat gibi kullanmaya çalışıyorlar.
22 Kasım'da başlatılacak İnternet sansürü uygulamasını haklı göstermeyi amaçlayan bu fırsatçılara göre sözüm ona Twitter'dan faşist sesler yükseliyormuş. Sözüm ona Twitter ve Facebook ırk ayrımcılığı yapanlarla dolup taşıyormuş. Twitter ve Facebook ırkçı nefret söyleminin yuvası olmuş.
Oysa durum tam aksine. En ırkçı yorum sosyal medyada değil TV ekranlarından yapılıyor. En ırkçı karikatür sosyal medyada değil bir gazetede yayınlanıyor. Sosyal medya sütten çıkmış ak kaşık mı? Değil tabii ki. Bazı ırkçı yorumlar sosyal medyada da dolaşıyor. Ancak sayıları o kadar az ki... Dolaşan milyonlarca yorum içinde o kadar küçük bir orandalar ki... Bir avuç zavallının, daha doğrusu provokatörün yaptığı bu yorumları sosyal medyanın geneline mal etmek de en az bunları yazanlar kadar kötü niyetli olmayı gerektiriyor.
Üstelik sosyal medyada o bir avuç ırkçı yorumu yapanların kimlikleri ve niyetleri de apaçık ortada değil. Tüm bunların 22 Kasım'da başlatılacak olan İnternet sansürü uygulamasının öncesine rastlaması tesadüf mü?
Sosyal medyayı fesat yuvası olarak her fırsatta eleştiren yazarların 22 Kasım'da başlatılacak İnternet sansürü uygulamasıyla ilgili bugüne kadar tek eleştiri yazmamış olması yeterince manidar değil mi?
Görünen o ki İnternet sansürü, terör ve deprem facialarının gündemi doldurmasından istifade edilerek sessiz sedasız uygulamaya konulacak. Ama bu arada her ihtimale karşı anti İnternet propagandası yapılarak İnternet sansürü kamuoyuna sevimli gösterilmeye çalışılıyor.
Bir yandan sosyal medyanın ve İnternet üzerindeki ifade özgürlüğünün ne kadar kötü olduğu işlenirken, diğer yandan uygulamanın sansür değil, basit bir filtrelemeden ibaret olduğu algısı yaratılmaya çalışılıyor. 'Temiz İnternet' gibi kulağa hoş gelen ama içi boş sloganlar kullanılıyor. Uygulamanın kullanıcılar için ekstra maliyet getirmeyeceği, sansür olmadığı gibi asılsız iddialar dile getiriliyor.
Oysa uygulamanın sansür olduğu apaçık. Daha önce de defalarca yazdığım gibi hangi siteye erişimin engelleneceğine devletin resmi bir kurumu karar verecek. Üstelik bu kurumun bir siteyi kara listeye alması için herhangi bir gerekçe göstermesi de gerekmeyecek.
Çocuk paketi, aile paketi gibi sevimlilikler de boş. Çünkü sansür bu paketlerden ibaret değil. Şu anda fiilen on binlerce site, hiçbir yargı kararı olmadan sansürleniyor zaten. Merkezi bir sansür altyapısı getirecek ve erişim engellemesi resmi bir kurum tarafından keyfe keder gerçekleştirilecek uygulamanın, yeri geldiğinde Twitter'ın, Facebook'un, Google'ın sansürlenmesinde de kullanılmaması için hiçbir neden yok.
Kimse bunlara değinmiyor da, üç beş çapulcunun Twitter'da yaptığı densizliklere takıyor kafayı. 22 Kasım'da sansür depremi bekliyor Türkiye'yi. Prof. Işıkara'nın yıllardır uyarıyor olmasına rağmen biz belki depremle yaşamayı asla öğrenemeyeceğiz ama sansürle yaşamayı öğrendik bile çoktan.
Bu Haber 1675 defa okunmuştur.
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
TBD “ÖZENLİ TÜRKÇE ÇALIŞMA GRUBU
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!