DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
22 KASIM DEPREMİ22 KASIM DEPREMİ

Tarih: 2011-10-27

22 KASIM DEPREMİ
Yurtsan ATAKAN-AKŞAM.
Başta Twitter olmak üzere sosyal medyayı her fırsatta günah keçisi ilan etmeye çalışanlar her zaman yaptıkları gibi Van'daki deprem faciasını da çirkin bir şekilde fırsat gibi kullanmaya çalışıyorlar.
22 Kasım'da başlatılacak İnternet sansürü uygulamasını haklı göstermeyi amaçlayan bu fırsatçılara göre sözüm ona Twitter'dan faşist sesler yükseliyormuş. Sözüm ona Twitter ve Facebook ırk ayrımcılığı yapanlarla dolup taşıyormuş. Twitter ve Facebook ırkçı nefret söyleminin yuvası olmuş.
Oysa durum tam aksine. En ırkçı yorum sosyal medyada değil TV ekranlarından yapılıyor. En ırkçı karikatür sosyal medyada değil bir gazetede yayınlanıyor. Sosyal medya sütten çıkmış ak kaşık mı? Değil tabii ki. Bazı ırkçı yorumlar sosyal medyada da dolaşıyor. Ancak sayıları o kadar az ki... Dolaşan milyonlarca yorum içinde o kadar küçük bir orandalar ki... Bir avuç zavallının, daha doğrusu provokatörün yaptığı bu yorumları sosyal medyanın geneline mal etmek de en az bunları yazanlar kadar kötü niyetli olmayı gerektiriyor.
Üstelik sosyal medyada o bir avuç ırkçı yorumu yapanların kimlikleri ve niyetleri de apaçık ortada değil. Tüm bunların 22 Kasım'da başlatılacak olan İnternet sansürü uygulamasının öncesine rastlaması tesadüf mü?
Sosyal medyayı fesat yuvası olarak her fırsatta eleştiren yazarların 22 Kasım'da başlatılacak İnternet sansürü uygulamasıyla ilgili bugüne kadar tek eleştiri yazmamış olması yeterince manidar değil mi?
Görünen o ki İnternet sansürü, terör ve deprem facialarının gündemi doldurmasından istifade edilerek sessiz sedasız uygulamaya konulacak. Ama bu arada her ihtimale karşı anti İnternet propagandası yapılarak İnternet sansürü kamuoyuna sevimli gösterilmeye çalışılıyor.
Bir yandan sosyal medyanın ve İnternet üzerindeki ifade özgürlüğünün ne kadar kötü olduğu işlenirken, diğer yandan uygulamanın sansür değil, basit bir filtrelemeden ibaret olduğu algısı yaratılmaya çalışılıyor. 'Temiz İnternet' gibi kulağa hoş gelen ama içi boş sloganlar kullanılıyor. Uygulamanın kullanıcılar için ekstra maliyet getirmeyeceği, sansür olmadığı gibi asılsız iddialar dile getiriliyor.
Oysa uygulamanın sansür olduğu apaçık. Daha önce de defalarca yazdığım gibi hangi siteye erişimin engelleneceğine devletin resmi bir kurumu karar verecek. Üstelik bu kurumun bir siteyi kara listeye alması için herhangi bir gerekçe göstermesi de gerekmeyecek.
Çocuk paketi, aile paketi gibi sevimlilikler de boş. Çünkü sansür bu paketlerden ibaret değil. Şu anda fiilen on binlerce site, hiçbir yargı kararı olmadan sansürleniyor zaten. Merkezi bir sansür altyapısı getirecek ve erişim engellemesi resmi bir kurum tarafından keyfe keder gerçekleştirilecek uygulamanın, yeri geldiğinde Twitter'ın, Facebook'un, Google'ın sansürlenmesinde de kullanılmaması için hiçbir neden yok.
Kimse bunlara değinmiyor da, üç beş çapulcunun Twitter'da yaptığı densizliklere takıyor kafayı. 22 Kasım'da sansür depremi bekliyor Türkiye'yi. Prof. Işıkara'nın yıllardır uyarıyor olmasına rağmen biz belki depremle yaşamayı asla öğrenemeyeceğiz ama sansürle yaşamayı öğrendik bile çoktan.
Bu Haber 1529 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!