DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TÜRK TELEKOM SAYIŞTAY DENETİMİNİN DIŞINDA TÜRK TELEKOM SAYIŞTAY DENETİMİNİN DIŞINDA

Tarih: 2011-11-16

Hükümet, Kanun Hükmünde Kararname ile THY ve Türk Telekom’u denetim dışına çıkardı. Sayıştay artık kamu payı yüzde 50’den az olan hiçbir şirkette, kamuya ait ortaklık hakları yönüyle de olsa denetim yapamayacak.

Yetki kanunuyla Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi alan hükümetin, yetkisinin son gününde çıkardığı ve yüzlerce yeni düzenleme getiren KHK’lerden sürpriz düzenlemeler çıkmaya devam ediyor. Buna göre devletin altın hisse başta olmak üzere yüzde 50’sine yakın ortaklık hakkı bulunmasına rağmen Türk Hava Yolları (THY) ve Türk Telekom (TT) denetim dışına çıkarıldı. Yetki yasasının son günü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ilişkin 662 sayılı KHK’nın 63. maddesiyle yapılan değişiklikle, Sayıştay artık kamu payı yüzde 50’den az olan hiçbir şirkette, kamuya ait ortaklık hakları yönüyle de olsa denetim yapamayacak, söz konusu şirketler denetim dışı kalacak. Böylece başta hisselerinin yüzde 49’u kamuya ait THY ve yüzde 31.68’i kamuya ait Türk Telekom’da Sayıştay denetiminden vazgeçildi.

Düzenleme, geçen yıl Sayıştay Kanunu’nda yapılan düzenlemenin ardından bu kez tam tersi bir düzenlemeye gidilmiş olması nedeniyle ilginç bulundu.

Geçen yıl Yüksek Denetleme Kurulu’nu (YDK) devralan Sayıştay’ın denetim alanıyla ilgili de daha 1 yıl geçmeden geri adım atılmış oldu. Geçen yıl çıkarılan Sayıştay Yasası’na THY, TT gibi kamu hissesi yüzde 50’nin altındaki şirketlerde Sayıştay’ın ‘ortaklık hakları’ yönüyle denetim yapabilmesini sağlayacak bir hüküm konulmuştu. Geçen yıl Aralık ayında çıkartılan yeni Sayıştay Kanunu ile çoğunluk hisseleri özelleştirilmiş bulunan ve kamu payları yüzde 50’nin altında kalan şirketlere de Sayıştay denetimi zorunluluğu getirilmişti.

THY ve Türk Telekom’un yanısıra Sayıştay’ın denetimi dışında kalacak kuruluşlar arasında Turusgaz (yüzde 35.0), Nabucco International Holding Company (yüzde 16.67), Aktaş (yüzde 15,0), Kayseri ve Civarı Elektrik (yüzde 20.0), Kazak-Türk Munay Şirketi de (yüzde 49.0) bulunuyor.

Bu Haber 1587 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!