Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRK TELEKOM SAYIŞTAY DENETİMİNİN DIŞINDA TÜRK TELEKOM SAYIŞTAY DENETİMİNİN DIŞINDA

Tarih: 2011-11-16

Hükümet, Kanun Hükmünde Kararname ile THY ve Türk Telekom’u denetim dışına çıkardı. Sayıştay artık kamu payı yüzde 50’den az olan hiçbir şirkette, kamuya ait ortaklık hakları yönüyle de olsa denetim yapamayacak.

Yetki kanunuyla Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi alan hükümetin, yetkisinin son gününde çıkardığı ve yüzlerce yeni düzenleme getiren KHK’lerden sürpriz düzenlemeler çıkmaya devam ediyor. Buna göre devletin altın hisse başta olmak üzere yüzde 50’sine yakın ortaklık hakkı bulunmasına rağmen Türk Hava Yolları (THY) ve Türk Telekom (TT) denetim dışına çıkarıldı. Yetki yasasının son günü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ilişkin 662 sayılı KHK’nın 63. maddesiyle yapılan değişiklikle, Sayıştay artık kamu payı yüzde 50’den az olan hiçbir şirkette, kamuya ait ortaklık hakları yönüyle de olsa denetim yapamayacak, söz konusu şirketler denetim dışı kalacak. Böylece başta hisselerinin yüzde 49’u kamuya ait THY ve yüzde 31.68’i kamuya ait Türk Telekom’da Sayıştay denetiminden vazgeçildi.

Düzenleme, geçen yıl Sayıştay Kanunu’nda yapılan düzenlemenin ardından bu kez tam tersi bir düzenlemeye gidilmiş olması nedeniyle ilginç bulundu.

Geçen yıl Yüksek Denetleme Kurulu’nu (YDK) devralan Sayıştay’ın denetim alanıyla ilgili de daha 1 yıl geçmeden geri adım atılmış oldu. Geçen yıl çıkarılan Sayıştay Yasası’na THY, TT gibi kamu hissesi yüzde 50’nin altındaki şirketlerde Sayıştay’ın ‘ortaklık hakları’ yönüyle denetim yapabilmesini sağlayacak bir hüküm konulmuştu. Geçen yıl Aralık ayında çıkartılan yeni Sayıştay Kanunu ile çoğunluk hisseleri özelleştirilmiş bulunan ve kamu payları yüzde 50’nin altında kalan şirketlere de Sayıştay denetimi zorunluluğu getirilmişti.

THY ve Türk Telekom’un yanısıra Sayıştay’ın denetimi dışında kalacak kuruluşlar arasında Turusgaz (yüzde 35.0), Nabucco International Holding Company (yüzde 16.67), Aktaş (yüzde 15,0), Kayseri ve Civarı Elektrik (yüzde 20.0), Kazak-Türk Munay Şirketi de (yüzde 49.0) bulunuyor.

Bu Haber 1725 defa okunmuştur.
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
DEVLET TELEKOM’A EL KOYSUN İSTİY
BAŞBAKAN: TELEKOM´A MÜDAHALE EDE
ULAŞTIRMA BAKANI; TT EL DEĞİŞTİR
TELEKOMUN HİSSE YAPISI
KAREL İLE T.TELEKOM ARASINDA İŞB
KURUMLAR VERGİSİNDE TELEKOMUN AD
TELEKOM`DA BORÇ KRİZİ ÇALIŞAN KR
TÜRK TELEKOM’U GERİ ALACAK MISIN
TÜRK TELEKOM DA KİMLER KAZANIYOR
ORGANİZASYON DEĞİŞİKLİĞİNE ELEŞT
YÖNETİCİLERE EMEKLİLİK TEŞVİKİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!