BİREYSEL KAZANIM GENELLEŞİYORBİREYSEL KAZANIM GENELLEŞİYOR

Tarih: 2011-11-29

 

28.11.2011 Tarihli Zaman Gazetesinde Selim Kuvvel imzasıyla yayınlanan “Ayrıntılı Faturada Ücret Alınmayacak” başlıklı haber bizim için çok önemliydi.

Çünkü Bu konuda arkadaşımız Tarık ŞAHMAN 05.03.2010 Tarihinde Ankara Etimesgut İlçesi Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurarak, Türk Telekom’un telefon faturalarında haksız yere aldığı ayrıntı ücretini iade etmesini talep etmiştir. Etimesgut İlçesi Tüketici Hakem Heyeti 30.07.2010 tarih 4441 Sayılı Kararında Sayın Şahman’ı talebinde haklı bulmuştu. Bunun üzerine Türk Telekom, Tüketici Mahkemesine  itiraz ederek Tüketici Hakem Heyetinin kararının bozulmasını talep etmişti. Sincan Tüketici Mahkemesi 13.07.2011 Tarih  ve E.2010/633, K.2011/505 Sayılı kararında Türk Telekom’un davasını reddetmiş ve Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin kararını onamıştı.

Sitemizde Sayın ŞAHMAN’ın kazandığı davanın kararını yayınlamıştık. (habere ulaşmak için )

Sayın Tarık ŞAHMAN’ın  bu kazanımından sonra, BTK’nın Ayrıntılı Fatura Ücreti alınmaması yolunda çalışma başlatması,  Bireysel kazanımların, toplumsal kazanıma dönüşebileceğinin çok önemli bir örneği…

Selim Kuvvel’in haberi şöyle;

 “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), elektronik haberleşme hizmetlerinden yararlanan tüketicilerin, hak ve menfaatlerini korumaya yönelik esasları belirleyen "Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği"nde yeni düzenlemelere gidiyor.

İlki, e-faturayla ilgili düzenleme olacak. Abonelerden, detaylı fatura istemeleri karşılığında alınan 0,09 TL alınmayacak. Detaylı fatura bilgileri ücretsiz olacak. Diğer bir düzenleme ise sabit ve GSM operatörlerine yönelik abonelerin şikâyetleriyle ilgili. Yeni düzenlemeyle BTK, abone ile operatör arasından çekilecek ve şikâyetleri doğrudan cevaplaması için operatörlere iletecek. Operatörler, e-posta yoluyla abonesine cevap verecek. Ciddi ve sıkıntı gördüğü şikâyetler üzerinde, inceleme, ön araştırma ve soruşturma yapacak. Soruşturma neticesinde bir ihmal var ise, operatörlerin cirolarının yüzde 3'üne kadar para cezasına gidecek. .”

BU TOPLUMSAL KAZANIMIN ÖNCÜSÜ TARIK ŞAHMAN ARKADAŞIMIZA VE UYARILARI DİKKATE ALAN BTK’YA TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNMAYI GÖREV BİLİRİZ.

UMARIZ BU ÇALIŞMA BİR AN ÖNCE YÜRÜRLÜĞE GİRER.

 

Bu Haber 2136 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!