7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ŞEKER İHALESİ İPTAL EDİLSİNŞEKER İHALESİ İPTAL EDİLSİN

Tarih: 2011-12-02

 

TMMOB: Şekerde yapılan özelleştirmenin, işsizlik, kaçakçılık ve ithalatta patlama yaratacak.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Turhan Tuncer, şekerde yapılan özelleştirmenin, işsizlik, kaçakçılık ve ithalatta patlama anlamına geldiği iddiasında bulunarak, ihalelerin iptal edilmesini istedi. 

Tuncer yaptığı yazılı açıklamada, şeker fabrikalarına yönelik olarak daha önce yapılan özelleştirme ihaleleri hakkında Danıştay tarafından 2007, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında verilen yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına rağmen, özelleştirme konusunda ısrar edilmesinin hukuka ve kamu yararına aykırı olduğunu savundu. 

Yan sektörler de göz önüne alındığında yaklaşık 6 milyon kişinin şeker sektöründeki özelleştirmeden olumsuz etkileneceğini savunan Tuncer, işsizliğin daha da büyümesine neden olacak bu durumun büyük şehirlerin varoşlarına olan göçü arttıracağı, terör olaylarını tırmandıracağı ve ülkenin güvenlik sorunlarının önüne geçilmez bir hal alacağını öne sürdü. 

Tuncer, şöyle devam etti: 
''Türkiye, şeker ve şekerin yan ürünleri olan melas, küspe, yem, alkol gibi ürünlerde de dışa bağımlı hale gelecek. Türkiye, son yıllarda sürekli yükselen dünya şeker fiyatlarından şeker ithal etmek zorunda bırakılacak. Pancar üreticisine verilmeyen kamu kaynakları, AB pancar üreticilerine, ABD ve Arjantin mısır üreticilerine, çok uluslu şirketlere aktarılacaktır. Böylece şeker sektörü tamamıyla dışa bağımlı kılınacak ve Türkiye pazar haline gelecek. 

Bu nedenle, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için yapılan ihaleler derhal iptal edilmeli, Türkşeker özelleştirme kapsamından çıkartılmalı ve teknolojik yenileme yatırımları ile Cumhuriyetin kazanımı olan şeker sektörü güçlendirilerek yaşatılmalıdır. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası hukuki zeminler de dahil her platformda konunun takipçisi olacaktır.''

Bu Haber 1235 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!