7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BAŞBAKAN BİZİ DİNLESİNBAŞBAKAN BİZİ DİNLESİN

Tarih: 2011-12-06

 

Kolin-Limak OGG'ye 500 milyon TL'ye satılan 4 şeker fabrikasından sadece birinin arsasının 540 milyon TL değerinde olduğunun ortaya çıkmasının ardından, şeker işçilerinden Başbakan Erdoğan'a hayli anlamlı bir çağrı geldi. Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, “Özelleştirilsin tamam ama kazanan Türkiye olsun” diyerek, fabrikaların pancar üreticisi, kamu ve şeker işçilerinden oluşan üçlü yapıya sat.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Geçtiğimiz hafta Kolin-Limak OGG'ye 500 milyon TL'ye satılan 4 şeker fabrikasından sadece Malatya Şeker Fabrikası'nın arsasının 540 milyon TL değerinde olduğunun ortaya çıkmasının ardından, şeker işçilerinden Başbakan Erdoğan'a hayli anlamlı bir çağrı geldi. Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, “Özelleştirilsin tamam ama kazanan Türkiye olsun” diyerek, fabrikaların pancar üreticisi, kamu ve şeker işçilerinden oluşan üçlü yapıya satılması teklifinde bulundu.

BAŞBAKAN BİZİ DİNLESİN 

Şeker fabrikalarını yaşatmak için gerekirse işçi ücretlerinde bile fedakarlık yapabileceklerini ifade eden Şeker İş Başkanı, “Feryadımızın haklı olduğuna inanıyoruz. Tek isteğimiz Başbakanımız bizi dinlesin” diye konuştu. 

ÜÇLÜ YAPIYA SATILSIN, KAZANAN TÜRKİYE OLSUN 

Gök, 25 şeker fabrikasının özelleştirilmesine karşı çıkmadıklarını ancak bu özelleştirmeden Türkiye'nin kazanmasını umut ettiklerini kaydetti. Akit'e yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın haklı feryatlarına kulak vereceğine inandığını dile getiren Gök, “Dört şeker fabrikası geçtiğimiz hafta 266 milyon dolara bir gruba verildi. Sadece Malatya fabrikasının arsa değeri 2010 yılında ödediği 240 bin TL emlak vergisi düşünüldüğünde 130 milyon dolara karşılık geliyor. 4 fabrikanın toplam 150 bin tonluk 2011 yılı kotası piyasada bugün 200 milyon dolara anında el değiştirir. Teklifimiz, fabrikalar pancar üreticisi, kamu ve şeker işçilerinden oluşan üçlü yapıya satılsın. Ancak kamu denetlemeyi sürdürsün” dedi. 

ŞEKER FABRİKALARI BÖLGENİN HAYAT DAMARI 

Hükümetin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde istihdamı arttırmak üzere çok yönlü ve kapsamlı bir teşvik politikası uyguladığını hatırlatan Şeker İş Başkanı, şeker fabrikalarının bölgedeki illerin her şeyi olduğuna işaret etti. Gök şöyle devam etti: “Kars'ta, Ağrı'da, Muş'ta, Van'da, Erzurum'da şeker fabrikaları ekonominin hayat damarlarıdır. Ama en önemlisi bölgenin adeta istihdam depolarıdır.” 

YILLIK MİLLİ EKONOMİYE KATKISI 3 MİLYAR DOLAR 

İsa Gök, yılda 20 milyar dolar ihracat yapan otomotiv sektörünün katma değerinin 500 milyon dolar iken, şeker pancarının yılda milli ekonomiye 3 milyar dolar katma değer kazandırdığını hatırlattı ve şekerpancarının yenilebilir enerji, kozmetik ve yem sanayine bir çok girdi sağladığına dikkat çekerek, şekerpancarının diğer bir katma değerinin de tarım arazilerinde verimliliği arttırması olduğunu ifade etti.

İŞÇİLER DEĞİL, TÜRKİYE KAYBEDER 

Şeker fabrikalarında çalışan işçilerinin yüzde 85'inin emekli olduğunu, geriye kalan 4 bin işçinin de kamuda en iyi şekilde çalışacağına inandıklarını vurgulayan Gök, “Karşı duruşumuzu ‘Bunlar sendika her şeye karşı çıkarlar' şeklinde değerlendirilmesin. Bu özelleştirmelerde işçiler değil, Türkiye kaybedecek. Yılda Türkiye 3 milyar dolar katma değer kazandıran bir sektörünü kaybedecek” şeklinde konuştu. 

ABD ŞAHISLARA VERMİYOR, FRANSA KAMULAŞTIRIYOR

Şeker İş Başkanı İsa Gök, tespitlerini dünyadan örnekler vererek güçlendirerek, dünyanın en liberal ülkesi ABD'de şeker fabrikalarının şahıslara verilmediğini, Fransa'da 1994'de özelleştirilen fabrikaların tekrar kamulaştırılarak şekerpancarı üreticilerine verildiğini anlattı. Gök, son olarak Polonya'nın Alman firmalarına sattığı fabrikaları yeni bir kanun çıkararak ve karlı hale getirerek üreticilere verdiğini kaydetti. 

ŞEKERPANCARI STRATEJİK BİR ÜRÜN 

Ülkemizde şekerpancarına 2002 yılından bu yana destek verilmediği halde dünya fiyatlarına paralel üretim faaliyetinin sürdüğünü belirten Gök, Almanya ve Fransa'da Türkiye'nin iki katı şeker üretilmesine rağmen piyasa fiyatlarının Türkiye'de daha ucuz olduğunu ifade etti. Gök ayrıca, şekerpancarının stratejik bir ürün olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi: “Türkiye'de üretim ve sosyal amaçlı şeker fabrikaları var. Özelleştirme sonrası üretim amaçlı tesisler büyürken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki fabrikaların kapatılacağı bir süreç yaşayacağımıza inanıyorum. Özelleştirmeye karşı çıkmıyoruz ama dünya deneyimlerine de bakarak, fabrikaların üretici, kamu ve işçilerden oluşacak üçlü yapılara satılması gerektiğini söylüyoruz.” 

 

 

Bu Haber 1428 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!