TRT ELEKTRİK OLUP ÇARPTI!TRT ELEKTRİK OLUP ÇARPTI!

Tarih: 2011-12-21

OLCAY AYDİLEK

32 milyon abone ona çalışıyor...

TRT geçen yıl elektrik faturalarından ve bandrol gelirlerinden aktarılan toplam kaynak 1 milyar lirayı aştı. Toplam gelirleri içinde bandrol ve elektriğin payı % 69’u bulan TRT’nin reklam geliri ise sadece yüzde 3.

Türkiye'nin ulusal kanalı Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'na (TRT) elektrik faturaları ve bandrol'den para yağıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in en son bir soru öngergesine verdiği yanıtla gündeme gelen TRT'ye aktarılan enerji fonu, dünya medya devlerine bile taş çıkarıyor. Kurumun 2010 faaliyet raporunda yer alan bilgilere göre TRT, geçen yıl her elektrik faturasından kesilen yüzde 2'lik kaynaktan 547 milyon lira (Bakan'ın açıklamasına göre 550 milyon TL) gelir elde etti. Televizyon ve radyo satışı sırasında bandrol geliri olarak TRT'ye aktarılan kaynak ise 465 milyon lirayı buldu. Yani TRT, sadece geçen yıl 1 milyar liralık geliri bu iki kalemden elde etti.

Kurumun 2010 yılında elde ettiği ilan ve reklam geliri ise sadece 54 milyon lirada kaldı. Yılı 1 milyar lira gelirle kapatan
TRT faaliyet dönemini 46 milyon lira gelir fazlası ile kapattı. Enerji sektörü uzmanları, Türkiye'de 32 milyon dolayında elektrik abonesi bulunduğunu belirterek, "Bu aboneler, TRT'yi izlesin ya da izlemesin her ay elektrik üzerinden TRT'ye pay aktarıyor. Elektrik tüketimi ve elektrik birim fiyatı arttıkça, aktarılan pay da artıyor. Eektrikten gelen payın bu yıl 600 milyon lirayı aşması bekleniyor" diyor.

Kanalın 7 bin 700 çalışanı var
1 Mayıs 1964'te özel yasayla kurulan TRT'nin bugün 14 televizyon kanalı, 7 ulusal, 6 bölgesel, 2 uluslararası radyo kanalı bulunuyor. trt.world.com ve trt.net.tr sitelerine sahip. 35 dil ve lehçede yayın
yapıyor. TeleVİZYON, F1 Racing ve TRT Çocuk dergileri bulunuyor. TRT'de, yaklaşık 6 bin 700'ü kadro karşılığı sözleşmeli ve bin kişisi de sözleşmeli olmak üzere, 7 bin 700 kişi çalışıyor.

İngilizlerin BBC’ye katkısı 866 milyon TL
Diğer devlet kanallarının aksine İngiliz devlet kanalı BBC'nin gelirlerinin önemli bir kısmı kamunun yanı sıra izleyicilerinin ödediği lisans ücretlerinden geliyor. 1922 yılında kurulan BBC'nin tüm dünyada 23 bin çalışanı bulunuyor. İzleyiciler, toplam 32 dilde yayın yapan BBC bünyesinde faaliyet gösteren bütün kanalları yıllık yaklaşık 430 TL ödeyerek izleyebiliyor. BBC'nin İngiltere'de ücretli yayın yapması eleştirilere konu olsa da, kanal yönetimi reklam gelirlerine ya da kamuya bağımlı olmamak adına bu ücretlendirmenin gerekli olduğu görüşünü savunuyor.

BBC’NİN 23 BİN ÇALIŞANI VAR
BBC'nin 2010 yılındaki gelir dağılımı şöyle:
■10.2 milyar TL: Hanelerin ödediği lisans ücretlerinin geliri
■2.6 milyar TL: Ticari gelirler
■866 milyon TL: Kamunun sağladığı gelir
■331 milyon TL: Yayın satışı gibi diğer kategorisindeki gelirler

Kanal D ve Star’ın reklamgeliri toplam 746 milyon TL
TRT, tek başına vatandaşın cebinden 1 milyar TL'yi cebine koyarken herhangi bir özel kanallar bu rakamı tek başına reklam geliri olarak bile elde edemiyor. 2010'da Türkiye tüm reklam pazarı 3.8 milyar lira civarındaydı ve bu rakamın 1.9 milyar TL'sini televizyon kanalları kasasına koydu. Pazarda birinci olan Kanal D ve ilk sıralarda yer alan Star TV'nin bu pastadan aldığı pay 746 milyon lira civarında. 1.9 milyar liradan bu iki kanal hariç geriye kalan 1.2 milyar lirayı ise TRT de dahil 258 kanal paylaşıyor. Elbette bu rakamın yüzde 75'lik büyük bölümü en çok izlenen 5 kanala gidiyor. Oysa TRT elektrik faturaları kanalıyla cebimizden kasasına 547 milyon lira, televizyon bandrolleri ile de 465 milyon lira koydu.

Bu Haber 1094 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!