7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
FRANSA’NIN TAVRI VE İHALELER…FRANSA’NIN TAVRI VE İHALELER…

Tarih: 2011-12-22

Fazlı KÖKSAL

Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi Fransız Meclisinde kabul edildi…

Teklifin görüşmesinden önce Türkiye’den bir heyet Fransa’ya çıkarma yaptı. 19.12.2011 günü Bazı Haber ajansları ; “TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa'da 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin kabul edilmesinin Türk-Fransız ekonomik ilişkilerine önemli zararlar vereceği uyarısında bulundu.” Başlıklı bir haber geçtiler.

Haberde;“Yasa teklifinin Fransa Meclisi genel kurulundaki oylamasından önce teklifin genel kurula gelmesini engellemek için Paris'te çalışmalar yapan TBMM, TOBB ve TÜSİAD heyetleri, Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu'nda basın toplantısı düzenledi. Hisarcıklıoğlu, son yıllarda giderek büyüyen ve filosunu genişleten Türk Hava Yolları'nın önümüzdeki dönemlerde 100 yolcu uçağı alacağını ve Türkiye'nin enerji alanında önümüzdeki yıllarda 100 milyar dolarlık yatırımda bulunacağını hatırlatarak, yasa teklifinin kabulünün, bu alanlarda Fransa ile yapılacak işbirliğine zarar vereceğini kaydetti.” Cümlelerine yer verdiler.

Fransa 1980’li yıllardan Beri Ermeni Sorununu  kendi ekonomik sorunlarının çözümü için bir silah olarak görüyor ve her seferinde biz bu tuzağa düşüyoruz.

Dikkat edin, Türkiye’de ne zaman Fransız Şirketlerinin söz sahibi olduğu bir alanda önemli bir uluslararası ihale açılırsa Fransa Ermeni Tasarısını gündeme getiriyor, biz sus payı olarak  o işi onlara veriyoruz.  Aradan 3-5 yıl geçiyor, yine önemli bir ihale açılıyor Fransa yine Soykırım iddiasını gündeme getiriyor, ihaleyi kapıyor ve iddia gündemden düşüyor…

Fransa'nın, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkmasının  iki ülke ilişkilerindeki ilk olumsuz etkisi uydu ihalesinde görüldü. Türkiye'nin bugüne kadar uzaya fırlattığı dört uydusunu da yapan Fransızlar, Eylül 2010 tarihinde çıkılan  Türksat 4A ve 4B uydu ihalesine davet edilmedi. Mart ayında gerçekleşen ihale sonucu, Türkiye ile Fransa arasındaki 18 yıllık uydu ortaklığı son bulurken yeni ortak Japonya oldu. Türksat ile Mitsubishi arasındaki sözleşme 8.3.2011 tarihinde imzalandı.

Bu ekonomik kaybı unutmayan, THY’larının uçak alımı ve Sinop’da yapılacak Nükleer Santral alım işini elinden kaçırmak istemeyen Fransa, soykırımın inkârını suç sayan yasal düzenlemeyi gündeme taşıdı…

VE UYDULAR…

80′lerin ikinci yarısı, Devr-i Özal… Devletimiz uydular sahibi olma ve uydu işletmecisi olma kararını verir. İlk olarak 1989 yılında anahtar teslimi proje ihalesine çıkılır. O günlerde ilginç tesadüf  Fransa’da Soykırım iddiaları gündeme getirilir.  Fransız Aerospatiale ile 21.12.1990 tarihinde $315 milyon A.B.D. doları bedelli Türk Milli Haberleşme Uyduları Sistemi Sözleşmesi imzalanır. Fransa’da İddialar gündemden düşer.

1991 Yılında İktidar Değişir. Ulaştırma Bakanlığı ve PTT Müfettişleri eski dönemin tüm iş ve işlemlerini soruştururlar. Soruşturulan Konulardan birisi de: “Türk Milli Haberleşme Uyduları Sistemi Sözleşmesi”dir. Dosyalarda bulunan Turgut Özal imzalı “Fransa’da gündemde bulunan Ermeni Tasarısı nedeniyle işin Fransız firmasına verilmesi” mealindeki not, o dönemdeki PTT Yöneticilerini  bu konuda yargılanmaktan kurtarır…

Türkiye'nin ilk uydusunu 1993'te Fransızlar yaptı. 1994'te uzaya gönderilen ilk uydu olan Türksat 1A, roketlerde meydana gelen arıza üzerine denize düştü. Fransızlar aynı yıl Türksat 1B uydusunu uzaya gönderdi. 1996'da uzaya gönderilen Türksat 1C uydusunun yapımını da Fransızlar gerçekleştirdi.  7 Kasım 1996 tarihinde Türksat uydularını üreten Aeorspatiale ve Türk Telekom ortaklığıyla kurulan Eurasiasat'ın kuruluş anlaşması imzalandı. Şirket Eurasiasat S.A.M. adıyla Türksat 2A uydusunun yapım ve servislerinin pazarlanmasından sorumlu olmak üzere faaliyete geçti. Türksat 2A uydusu 2001'de, Türksat 3A uydusu ise 2008'de uzaya gönderildi.

Uydu İşinin  Fransızlara verilmesinin etkisi olmuş mudur bilinmez ama, 1998 Yılına kadar Sözde Ermeni Soykırım İddialarına ilişkin olarak  Fransız Meclisine gelen tüm tasarılar reddedilir. Fransa 29 Mayıs 1998’de Ermeni Soykırım yasasını kabul eder.

Verilen ihaleler, Yol, Uçak, Uydu vb.. Olayı ancak 8-9 Yıl geciktirebilmiştir.

1998’den sonra verilen bazı ihalelerle, soykırımın inkârını suç sayan yasal düzenlemeyi gündeme taşınması ertelenir. Uydu ihalesinin Japonlara verilmesi ile Fransa konuyu yine gündeme getirir.

Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin kabul edildi…

Şimdi ne olacak? Muhtemelen Yasa Senatoda  onaylanana kadar, Fransa ile Türkiye arasındaki pazarlıklar sürdürülecek. Fransa istediği tavizleri koparırsa yasa onaylanmayacak.Tavizleri koparamazsa yasa onaylanacak.

Uçakları Fransız firmasından alırsınız, Sinop Nükleer Santral işini Fransızlara verirsiniz, Fransa  kararı belki  onaylamaz… Ya sonra; 3-4 yıl sonra, yine tehdit ve yeni talepler…

Sonuç, yalnızca Fransa’daki Ermeni nüfusu ile izah edilemez.  Fransa’daki Türklerin sayısı da Ermeni nüfusuna yakın. Kuzey Afrikalı Müslümanların sayısı ise Ermeni nüfusunun 3-4 katı… Siz Türkleri örgütleyemezseniz, Kuzey Afrikalı Müslümanlarla ilgili bir politikanız olmazsa, her 5-6 yılda bir ah-vah edersiniz. Cılız prorestolarla üzerinize düşeni yaptığınızı sanırsınız…

Ayak ayak üstüne atmakla dış politika olmuyor…

Sorunun ancak, akılcı bir dış politika, belgelerle desteklenen tarihçi görüşleri ve entelektüel bir lobicilik anlayışı ile çözülebileceğini düşünüyorum..

 

Bu Haber 5624 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!