7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
VATANDAŞA DAMLALIKLA VEKİLE KEPÇEYLE ZAM!VATANDAŞA DAMLALIKLA VEKİLE KEPÇEYLE ZAM!

Tarih: 2011-12-24

Şebnem HOŞGÖR - ANKARA

Tüm ülkenin ‘soykırım yasası’ nedeniyle Fransız parlamentosuna öfke duyduğu gün TBMM gece yarısı milletvekili emekli aylıklarını katladı. İki yıl milletvekilliği yapan emekli sayılacak. 2600 emekli vekilin aylığı 8 bin TL oldu.

Ayakta tedavilerde ilaç katılım payını arttıran Emekli Sandığı Kanunu ile çeşitli kanunlarda değişiklik öngören yasa önceki gece TBMM’de kabul edildi. Tasarının vatandaşla ilgili maddelerinde kıran kırana mücadele eden vekiller, sıra kendilerine gelince “sessiz” kaldılar. Fransa’yı kınama bildirisine imza vermeyen BDP dahil, 4 partiden temsilcilerin imzasını taşıyan önergelerle yasaya peş peşe eklenen 3 yeni madde ile milletvekillerine “katmerli emekli aylığı kıyağı” yapıldı. AK Partili 216 milletvekili ile CHP’li Ahmet Toptaş’ın oylarıyla yasalaşan düzenlemeye son dakikada eklenen bir hükümle milletvekili emekli aylıkları mevcudun yaklaşık 2 katına çıkartılırken, benimsenen yüksek artış oranı 2020 yılı sonuna kadar geçerli kılındı.

170 vekil 2 yıl bekleyecek

2012 rakamlarıyla Cumhurbaşkanlığı emekli aylığı 13.400 TL olacağından milletvekillerinin eline de emekli aylığı olarak bunun yüzde 60’ı yani 8 bin 40 TL emekli aylığı geçecek. Halen 11 bin 250 TL olan maaşlarıyla birlikte de vekillerin eline ayda toplam 19 bin 250 TL geçecek. Bu hesaplamada eski ve mevcut milletvekili ayrımı fark etmeyecek. Parlamento dışı kalmış eski vekiller de, yeni sosyal güvenlik yasasından önce emekliliğe hak kazanmış mevcut milletvekilleri de bu aylığı alacak. SSK ve Bağkur emeklisi olarak parlamentoya yeni giren milletvekilleri ise, 950 TL’lik Bağkur, 1500 ila 2000 TL arasında değişen SSK emekli aylıklarını parlamentodaki 2. yıllarını doldurana kadar almaya devam edecek. Sayıları 170 olduğu ifade edilen bu durumdaki vekiller, TBMM’de 2. yılı doldurdukları andan itibaren diğer arkadaşları gibi yüksek “milletvekili emeklisi aylığı” almaya başlayacak.

330 milletvekili yararlanacak

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Hasan Korkmazcan, düzenlemeden 160’ı eski toplam 330 milletvekilinin yararlanacağını söyledi. Korkmazcan “Bu vesileyle kamuoyundaki bir yanlışı düzeltmek isterim. Eski dönemden 160 civarında milletvekili ile Emekli Sandığı bağlantısı olmayan 170 milletvekili var. Düzenlemeden bunlar faydalanacak. 

İşçiye 19 lira zam vekile 19bin lira maaş

Halen 2012 yılında asgari ücrete yapılacak zam için Hükümet işçiye 3+3 zam önerirken, bununla Ocak ayında ücretlere 19 lira zam önermiş oluyor.

Öte yandan 2012 yılı memur maaşlarının belirlenmesi için toplu sözleşme sürecinin başlaması beklenirken, Hükümet memurlara zam için 2012 yılı bütçesine yüzde 3+3 oranında zam ödeneği koydu. Böylece halen 1.32 bin TL olan ortalama memur maaşının, zamla birlikte 1.36 bin liraya çıkması, yani 40 lira artması öngörülüyor. Sözkonusu artışlar emekli maaşlarına da bu oranlarda yansıtılacak. 

216 AKP’li ve 1 CHP’linin oylarıyla yasalaştı

Milletvekillerine emekli aylığı kıyağı operasyonuna zemin oluşturan yasanın oylamasına 246 milletvekili katıldı. Düzenleme 29 ret oyuna karşılık 217 oy ile benimsendi. Düzenlemenin yasalaşmasına “evet” diyenlerin 216’sını AKP’li vekiller oluştururken, kıyak önergelerine destek vermelerine karşın MHP ve BDP’den yasanın tümü için “kabul” oyu kullanan çıkmadı. Oylamaya katılan 10 MHP’li milletvekilinin tamamı “ret” oyu kullandı. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, milletvekilleriyle ilgili düzenlemelere ilişkin bir itirazlarının bulunmadığını, bu düzenlemelerin yapılması gerektiğine inandıklarını, ancak yasanın diğer hükümlerine karşı oldukları için son oylamada “ret” oyu verdiklerini söyledi.

BDP’den de oylamaya sadece Sırrı Süreyya Önder katıldı ve “ret” oyu verdi. CHP’deki “kıyak” çatlağı ise oylama tutanaklarına yansıdı. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uyarı mesajı ve grup yöneticilerinin ikazlarına rağmen önergelere imza koyan Bolu Milletvekili Tanju Özcan yasanın tümünün oylamasına katılmazken, CHP’nin diğer önergeci milletvekili Ahmet Toptaş ise CHP’den tek “kabul” oyu kullanan isim oldu. Böylece kıyak ayıbını içeren yasa TBMM’den 216 AKP ve 1 CHP’li milletvekilinin desteğiyle geçti. TBMM Tutanak Müdürlüğü kayıtlarına göre milletvekillerinin emekli aylıklarıyla ilgili kıyak düzenlemeler monte edilen Emekli Sandığı Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapan yasaya, oylama esnasında Genel Kurul Salonunda bulunan muhalefet milletvekillerin 1 CHP'li hariç tamamı “ret” oyu veren 29 muhalefet milletvekilinin partilere göre dağılımı şöyle:

CHP (18): Levent Gök, Bülent Kuşoğlu, Emine Ülker Tarhan, Uğur Bayraktutan, Osman aydın, Bülent Tezcan, ilhan Demiröz, Mustafa Serdar Soydan, Adnan Keskin, Kazım Kurt, Mevlüt Arslanoğlu, Mahmut Tanal, Mehmet siyam Kesimoğlu, Özgür Özel, Haluk Koç, Emre Köprülü, Orhan Düzgün, Dilek Akagün Yılmaz.
MHP (10)Muharrem Varlı, Kemalettin Yılmaz , Ali Öz, Mehmet Şandır, Yusuf Halaçoğlu, Alim Işık, Erkan Akçay, Mesut Dedeoğlu, Mehmet Erdoğan, Bülent Belen.
BDP (1)Sırrı Süreyya Önder.

Ne diyelim, % 3+3 zammı alabilecek memur kardeşlerimize hayırlı olsun. Bozdurur bozdurur harcarlar artık!

 

 

Bu Haber 2050 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!