DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TÜRK TELEKOM BULUTA ÇIKIYORTÜRK TELEKOM BULUTA ÇIKIYOR

Tarih: 2011-12-24

 

Türk Telekom, sunucu barındırma, sunucu kiralama gibi standart veri merkezi hizmetlerinin yanı sıra yeni nesil bulut teknolojilerine dayalı servislerin sunulacağı veri merkezini İstanbul Gayrettepe’de açtı.

Türk Telekom`un yazılı açıklamasına göre, güvenliğin ve erişilebilirliğin ``en üst düzeyde`` kurulduğu Türk Telekom Veri Merkezi`nde (TTVM) şirketlere ve kamu kurumlarına sunucu, depolama alanı ve çeşitli yazılım hizmetleri sunularak, maliyet kalemleri özelinde önemli ölçüde tasarruf etme olanağı sağlanıyor.

İstanbul`da hizmet vermeye başlayan TTVM, Türkiye`nin ilk Tier III tasarım sertifikasına sahip veri merkezi. Tier III, Uptime Instute tarafından veri merkezlerinin altyapı ve hizmet sürekliliğini tescil eden uluslararası bir sertifikasyon.

Bu sertifikasyonla birlikte yeni veri merkezi, diğer veri merkezlerinden farklı olarak, “sıfır hata toleransı, yüzde 99,982`lik öngörülen ayakta kalma (uptime) oranı”, “yedeklenmiş altyapı bileşenleri ve dağıtım yolları”. “sunucu sistemlerinde çift güç kaynağı”, “bakım çalışmaları için yedek bileşenler ve dağıtım yolları” özelliklerini taşıyor.

Veri merkezi hizmetlerini 2005 yılından itibaren Ankara`da sunmaya başlayan Türk Telekom, İstanbul`da faaliyete geçen yeni veri merkezi ile birlikte toplamda 80 Gbps uplink kapasitesine ve 3 bin metrekarelik faaliyet alanına ulaştı. İki merkezde de tüm işletmelerinin ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilebilen hizmetler sunuluyor.

Türk Telekom Teknoloji Başkanı Timur Ceylan, TTVM ile müşterilerine ihtiyaçlarına yanıt veren, gelişmiş veri merkezi hizmetleri sunacaklarını belirterek, şöyle dedi: “Türk Telekom olarak Türkiye çapında yaygınlaşmış güçlü altyapımızla müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Hız kesmeden sürdürdüğümüz yatırımların yanı sıra sunduğumuz yenilikçi ürün ve hizmetlerle onların iş süreçlerine değer katıyoruz. İstanbul`da kurulan Türk Telekom Veri Merkezi ile bu yolda önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz. Türk Telekom Veri Merkezlerindeki hizmet portföyünü artırmayla ilgili çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. TTVM kurumsal müşterilerimizin gelişen teknolojiyle birlikte artan sunucu, veri alanı gibi gereksinimlerini karşılamak, bu konuda yapacakları yatırım yükünden onları kurtarmak amacıyla kuruldu.``Uptime Institute Başkan Yardımcısı Julian Kudritzki de, TTVM`nin, Türkiye`de Tier III tasarım sertifikasına sahip ilk veri merkezi olduğunu kaydederek, şu değerlendirmede bulundu:``İstanbul Gayrettepe`deki veri merkezinde Tier III sertifikasının ilk aşamasını tamamlayan Türk Telekom`u tebrik ediyoruz. TTVM, Türkiye`de bu payeyi almaya hak kazanan ilk veri merkezi oldu. Tasarım belgeleri, TTVM`nin Tier III eş zamanlı bakım gereksinimlerine uyumun tespit edilmesi için titizlikle yürütülen kapsamlı değerlendirmeden başarıyla çıktığını kanıtlıyor. Tasarım sertifikasıyla da, şirketin yüksek performanslı veri merkezleri sağlamaya yönelik güçlü planlarını tasdik edilmiş oluyor.”

Bu Haber 1465 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!