7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRK TELEKOM BULUTA ÇIKIYORTÜRK TELEKOM BULUTA ÇIKIYOR

Tarih: 2011-12-24

 

Türk Telekom, sunucu barındırma, sunucu kiralama gibi standart veri merkezi hizmetlerinin yanı sıra yeni nesil bulut teknolojilerine dayalı servislerin sunulacağı veri merkezini İstanbul Gayrettepe’de açtı.

Türk Telekom`un yazılı açıklamasına göre, güvenliğin ve erişilebilirliğin ``en üst düzeyde`` kurulduğu Türk Telekom Veri Merkezi`nde (TTVM) şirketlere ve kamu kurumlarına sunucu, depolama alanı ve çeşitli yazılım hizmetleri sunularak, maliyet kalemleri özelinde önemli ölçüde tasarruf etme olanağı sağlanıyor.

İstanbul`da hizmet vermeye başlayan TTVM, Türkiye`nin ilk Tier III tasarım sertifikasına sahip veri merkezi. Tier III, Uptime Instute tarafından veri merkezlerinin altyapı ve hizmet sürekliliğini tescil eden uluslararası bir sertifikasyon.

Bu sertifikasyonla birlikte yeni veri merkezi, diğer veri merkezlerinden farklı olarak, “sıfır hata toleransı, yüzde 99,982`lik öngörülen ayakta kalma (uptime) oranı”, “yedeklenmiş altyapı bileşenleri ve dağıtım yolları”. “sunucu sistemlerinde çift güç kaynağı”, “bakım çalışmaları için yedek bileşenler ve dağıtım yolları” özelliklerini taşıyor.

Veri merkezi hizmetlerini 2005 yılından itibaren Ankara`da sunmaya başlayan Türk Telekom, İstanbul`da faaliyete geçen yeni veri merkezi ile birlikte toplamda 80 Gbps uplink kapasitesine ve 3 bin metrekarelik faaliyet alanına ulaştı. İki merkezde de tüm işletmelerinin ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilebilen hizmetler sunuluyor.

Türk Telekom Teknoloji Başkanı Timur Ceylan, TTVM ile müşterilerine ihtiyaçlarına yanıt veren, gelişmiş veri merkezi hizmetleri sunacaklarını belirterek, şöyle dedi: “Türk Telekom olarak Türkiye çapında yaygınlaşmış güçlü altyapımızla müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Hız kesmeden sürdürdüğümüz yatırımların yanı sıra sunduğumuz yenilikçi ürün ve hizmetlerle onların iş süreçlerine değer katıyoruz. İstanbul`da kurulan Türk Telekom Veri Merkezi ile bu yolda önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz. Türk Telekom Veri Merkezlerindeki hizmet portföyünü artırmayla ilgili çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. TTVM kurumsal müşterilerimizin gelişen teknolojiyle birlikte artan sunucu, veri alanı gibi gereksinimlerini karşılamak, bu konuda yapacakları yatırım yükünden onları kurtarmak amacıyla kuruldu.``Uptime Institute Başkan Yardımcısı Julian Kudritzki de, TTVM`nin, Türkiye`de Tier III tasarım sertifikasına sahip ilk veri merkezi olduğunu kaydederek, şu değerlendirmede bulundu:``İstanbul Gayrettepe`deki veri merkezinde Tier III sertifikasının ilk aşamasını tamamlayan Türk Telekom`u tebrik ediyoruz. TTVM, Türkiye`de bu payeyi almaya hak kazanan ilk veri merkezi oldu. Tasarım belgeleri, TTVM`nin Tier III eş zamanlı bakım gereksinimlerine uyumun tespit edilmesi için titizlikle yürütülen kapsamlı değerlendirmeden başarıyla çıktığını kanıtlıyor. Tasarım sertifikasıyla da, şirketin yüksek performanslı veri merkezleri sağlamaya yönelik güçlü planlarını tasdik edilmiş oluyor.”

Bu Haber 1668 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!