KAPSAMİÇİLER VE 1. TİPLERE NAKİL HAKKI MI?KAPSAMİÇİLER VE 1. TİPLERE NAKİL HAKKI MI?

Tarih: 2012-01-02

 

CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e 4046 sayılı kanuna ilişkin düzenlemeyi sordu. Tunay'ın verdiği soru önergesi şöyle: 

4046 sayılı Kanunun 22'nci maddesi gereğince; 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye tâbi olarak kadrolu veya sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar ve kapsam dışı personelin diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki durumlarına uygun kadrolara atanmaları yapılabilmektedir.

Ancak, personelin nakledilmek istemeyerek özelleştirilen kurumda çalışmak istemesi ve sözleşme imzalaması halinde bir daha nakil hakkı bulunmamaktadır. Şu ana kadar yapılan uygulamalar neticesinde binlerce personel kamu kurum ve kuruluşlarının memur kadrolarına naklen atanmışlardır. Özellikle bu personellerin maaşlarının yüksek olması ve atandığı kurumlardaki emsali personelin maaşlarının düşük olması ve bu personellerin atandıkları kurumlarda yeni işe başlayan personel pozisyonunda olması nedeniyle istenmeyen personel durumuna düşmelerine sebep olmaktadır. Kendi kurumlarında son derece kalifiye personel bir anda vasıfsız personel konumuna düşürülmektedir.

Bu çerçevede;

1- 4046 sayılı Kanun gereğince bu çalışanların sözleşme imzalamaları halinde bir daha nakil hakları olmadığı için bu tedirginlik yaşayan insanlar için yasal bir çözüm getirecek çalışmanız varmıdır?

2- Maliyeti sonuçta kamuya yansımayacağı için bu personellere istediği zaman nakledilme hakkı verilmesi gibi bir çalışmanız varmıdır?

3-Özelleşen kurumla sözleşme yapan personelin sözleşme yaptıktan sonra sözleşmesinin feshedilmesi halinde belirli bir süre içerisinde müracaat etmesi kaydıyla sözleşme imzaladığı tarihteki kadro veya pozisyonunun karşılığı ücretlerinin dondurularak ödenmesinin sağlanarak nakil hakkı verilmesi bu konuda ki talepler arasındadır. Bakanlık olarak bu tarz bir çalışmanız var mıdır?

Bu Haber 4079 defa okunmuştur.
POSTA ÇALIŞANLARININ MÜCADELE TA
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ
657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
MEMUR SUÇLARINDA HAGB KARARI
FETO’NUN HAKİMLERİ VE TELEKOM DA
ARAŞTIRMACILARIN MAAŞLARI YANLIŞ
YARGI DA ŞOK TESPİT
MEMURLAR; GÖREV, SORUMLULUK, YAS
HER YÖNÜYLE MEMURLARDA İZİN
SAATLİK İZİNLER YILLIK İZİNDEN D
YAYIN YASAKLARI VE BİZ
ARAŞTIRMACILARDA KISMİ İYİLEŞTİR
ARAŞTIRMACILARI UMUTLANDIRAN GEL
DAVALARA KİM BAKACAK?
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK
YARGITAY HAKLILIĞIMIZI ONAYLADI
İŞYERİNDE BİLGİSAYAR İLE YAPILAN
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK S
GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORULAR
ANKARA 11. İŞ MAHKEMESİNİN KARA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!