7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÖZELLEŞTİRME İCAT OLDU; KALİTE BOZULDUÖZELLEŞTİRME İCAT OLDU; KALİTE BOZULDU

Tarih: 2012-01-03

Av. Nazif  KURUCU

Özelleştirmelerle belki devlet kesesine para girdi. Bu paralar tümüyle insanlarımızın refahına ve ülkemizin yüksek faizli borçlardan kurtarılmasına kullanıldı mı? Yoksa yandaşlar mı yararlandı; tartışılabilir. Fakat özelleştirilen bütün hizmetlerin kalitesinin bozulduğu ve kat be kat pahalandığı kesindir.

Kırk yıldır oturduğumuz ev, eskimişti. Oğlum yeni yapılan bölgeden daire almış; biz de alıp taşındık. En küçük kızım, internete zar-zor girmeme kıyamıyordu. Telefonu hızlı internet sağlayan şirkete taşımak için bir yerleri cep telefonundan aradı. Ev telefonumuz işlemez oldu. İşlem, haftalar geçtiği halde gerçekleşmedi. Haberleşmemizi cep telefonundan yapmaya başladık. En çok da, o şirketi arıyoruz. Merkezi diğerleri gibi İstanbul’da! Sürekli meşgul! Çıktığı zamanlar ise; saatlerce ilgiliye bağlanamıyoruz. Karşımıza yarım saat sonra çıkan, başka birine bağlıyor; o bağlanan yanıt vermiyor. Yarım saat sonra yanıt verse bile; “Yanlış yeri aradığınızı” söyleyip başka bir numara veriyor. Verdiği Ankara veya İstanbul numarasını aradığımızda, çok uzak bir bölgenin sorumlusu çıkıyor; “Sizin bulunduğunuz yere biz bakmıyoruz!” diye azarlıyor.

Perde alırken de bu rezaleti çekmiştik. Ankara’daki sürüyle mağazalarından biriyle konuşmak için; mutlaka İstanbul’daki şirket merkezini aramak zorundasınız. Orası da sizi kesinlikle ilgisiz bir yere bağlıyor.  Haftalarca telefonla boğuştuktan sonra, perdeleri takmak için bir delikanlı gelmişti. Güya şirketin görevlisiymiş; ama yaptığı her iş için bizden para aldı. Her gelişinde malzemeleri eksik getirdiği için gitti, uzun aramalardan sonra geldi. En ufak problem için İstanbul’u arayıp, Ankara’daki onlarca mağazasından birine bağlanabilmek ve bu şirketle ve benzerleriyle cebelleşebilmek uğruna; sürekli kullanmak zorunda kaldığım cep telefonuna on binlerce liralık fatura geldi.

 Evi satın aldığımız siteleri yapan ve kendi yan şirketiyle yönettiren şirketin de merkezi İstanbul’da. Onlara ulaşıp konuşmak ise, tümden olanaksız! Buradaki görevlilerin bile burnu havalarda. Önünüze çok sayfalı bir sözleşme kitapçığı koyuyorlar. Birkaç günde bile okunamaz. Hemen imzala! Bankalar da böyle yapıyor; ister para yatır, ister başka bir işlem yap; kitap kalınlığında ince yazılarla dolu bir sözleşme koyuyorlar önünüze. Yapılan hukuk terimiyle fahiş gabindir (Aldatma). İhtilaf halinde bu gibi sözleşmelerin adaletsiz hükümleri; mahkemelerce geçersiz sayılmalı.

Böyle büyük ve zengin şirketlerin gönderdiği elemanlar ise; mağrur davranışlarına hiç uygun değil. Son safhada telefonu veya alarm cihazını bağlamaya, acemi çocukları gönderiyorlar. Ortaokulu bitirmiş-bitirmemiş; 15-18 yaşlar arasında oğlanlar geliyor işi tamamlamak için. Şirket gelişigüzel tutum takındığı için, mutlaka birçok eksiklikler kalmış oluyor. Telefonumuzu interneti de sağlayacak şekilde bağlayacak olan şirket; o çıraklara hurda alet vermiş. O yüzden, iki ay kriz geçirmişiz. İki ay uğraştıktan sonra gelen çocuk, durumu fark etti. Yeni bir aleti şirketten alabilip bağlaması da, yeniden haftalar sürdü.

Perdecinin gönderdiği çırağa, raylara takılacak küçük parçaları vermemişler. Başka bir yerden bulup satın aldım; üç ay geçti; onu gelip takmadılar.

                                                           ***

Büromda iki telefon vardı. Evi uzak bir yere taşıdığımız için, her gün gitmez oldum. Telefonun birini iptal ettirmeye varıp, sıra numarası aldım. Önümde çok kişi var. Faturalar pahalı geldiği için, birçok kişi iptal kuyruğunda! İki memur; gayet yavaş çalışıyor. Sıra bana yaklaşınca işler durdu. Soranları, “Sistem çöktü!” diye azarlıyorlar.  “Sistem kendi sisteminiz; çalıştırın!” demenin hiçbir yararı yok. Ertesi gün tekrar gidilecek.

Özelleştirmeler her bakımdan yanlış ve zararlı oldu! Çok para gelmiş olması gerekir. Fakat nedense borçlarımız azalmadı; tersine arttı.

Bir de sağlık özelleştirilirse; hastaneler yabancı şirketlerin tekeline geçer! O zaman yabancı doktorların eline düşüp, ulusça öyle yanarız ki; tümden yanarız 

Bu Haber 1301 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!