7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
PORTEKİZ SATILIYORPORTEKİZ SATILIYOR

Tarih: 2012-01-03

 

Portekiz'de Avrupa tarihinin gelmiş geçmiş en acımasız özelleştirme kampanyalarından biri hayata geçiriliyor.

Portekiz’de devlet teşebbüslerinin pek çoğu özelleştiriliyor. Özelleştirme dalgası kapsamında Portekiz Enerji Energias de Portugal (EDP) şirketindeki devlet hisseleri Çin’in enerji devi Three Gorges şirketine satıldı. Portekiz devletinin şirket üzerindeki yüzde 21.35’lik hissesi Çinli sermayedarlara 3.5 milyar avroya satıldı. Hisse devri ile birlikte Portekiz devletinin EDP sermayesindeki payı yüzde 4’ün altına düştü.

Hisseler için en yüksek fiyatı teklif eden Three Gorges, Alman E.ON ve Brezilyalı Eletrobras and Cemeg şirketlerini geride bırakarak Portekiz’deki en büyük hisse sahibi yabancı şirketlerden biri oldu.

"Kurtarma" paketiymiş!
Başbakan Pedro Passos Coelho, devlet teşebbüslerinin özelleştirilmesinin, Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF tarafından oluşturulan tasarruf programının bir parçası olduğunu söyledi.

Portekiz’de özelleştirmelerin, 2011 yılı başlarında kabul edilen 110 milyar dolarlık kurtarma paketi kapsamında hayata geçirildiği belirtildi. Üç yıla yayılacak olan bu “yardım programı” kapsamında Portekiz ekonomisinin tüm temel yapısının değişeceğinin sinyalleri aylar öncesinden verilmişti.

Portekiz’de dönüşümler beş ayaklı bir plan kapsamında sürdürülüyor. Bu plan dahilinde geniş ölçekli bir özelleştirme programı, iş esnekliğini arttıran ve işten çıkarmaları kolaylaştıran bir iş yasası, kamunun ağırlıkta olduğu enerji piyasasının deregülasyonu, ücret ve emekli aylıklarının düşürülmesi ve tüketim ürünlerine uygulanan vergi oranlarının yükseltilmesi gibi adımlar atılması bekleniyordu. Kamunun ağırlıkta olduğu enerji piyasasının deregülasyonu kapsamında EDP’nin satışı bu adımların en büyüğü oldu.

Özelleştirmelere tam gaz devam!
EDP’nin ardından başka devlet teşebbüslerinin de satılması planlanıyor. Öncelikle ulusal havaalanlarının ve uluslararası Portekiz havayollarının özelleştirilmesi, yani Aeroportos de Portugal (ANA) ve Aéreos Portugueses devlet hisselerinin özel şirketlere devredilmesi gündeme alınacak. Her iki kurumun da 2012 yılı içerisinde özelleştirilmesi planlanıyor.

Petrol şirketi GALP’in ve elektrik şirketi Red Eléctrica Nacional’in de özelleştirilecekler listesinde yer aldığı biliniyor. Ancak IMF, AB ve Avrupa Merkez Bankası’nın bu iki kurumun satışı için net bir tarih belirlemediği, piyasa koşullarının gelişimine göre karar verileceği belirtiliyor.

Ancak 2012’nin ikinci yarısında Portekiz ulusal posta servisi CTT’nin özelleştirileceği programda net bir şekilde ifade ediliyor.

Ayrıca, Portekiz medyası geçtiğimiz günlerde Portekiz Ulusal Radyosu ve Televizyonu’nun (RTP), ulusal su şirketi Aguas de Portugal’in ve Lizbon’dan Porto’ya tüm ulaşım hattının özelleştirilmesinin de gündemde olduğunu duyurdu.

“Böylesi görülmemiştir”
Portekiz’in en büyük işçi sendikaları konfederasyonu olan CGTP’nin Genel Sekreteri Manuel Carvalho da Silva, özelleştirme süreci ile ilgili olarak “ülkemiz yabancı güçlerin işgali altındaymış gibi davranan bir hükümetimiz var ve emekçiler korkunç bir tablo ile karşı karşıya. Bu durum gösteriyor ki hükümetimiz vatandaşları değil ekonomik ve finansal grupları yönetir hale geldi. Bu sosyal terörün ta kendisidir” şeklinde açıklama yaptı.

Silva, “Portekiz’in özelleştirme sürecinin benzeri AB tarihinde görülmemiştir. Hatta Margaret Thatcher İngilteresi’nde bile” diye konuştu.

Özelleştirmeler sermayenin iştahını kabartıyor. Tasarruf tedbirleri, iş yasasında yeni değişiklikleri de beraberinde getiriyor. 2012’de yürürlüğe girecek olan düzenlemelerle iş günü yarım saat daha uzatılacak, yıllık izinler 25 günden 22 güne düşürülecek, maaş ve ek ödemelerde kesintiye gidilecek

 

Bu Haber 1546 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!