2011’DE TELEKOMÜNİKASYON VE BİLİŞİM BÜYÜDÜ2011’DE TELEKOMÜNİKASYON VE BİLİŞİM BÜYÜDÜ

Tarih: 2012-01-03

 

2011 yılını hareketli geçiren sektörler arasında yer alan telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri  sektöründe Yüzde 8’lik büyüme gerçekleşti. Türkiye ekonomisinden yüzde 7 pay alır hale gelen Sektörün, 2012’de ise yüzde 5.6 büyümesi öngörülüyor.

BİLGİ teknolojileri ve telekomünikasyon, 2011 yılını da hareketli geçirdi. Sektör, yüzde 8 büyüyerek 30 milyar doları buldu. Türkiye ekonomisinden daha fazla pay alır hale gelen sektörün, 2012’de de yüzde 5.6 büyümesi bekleniyor. Sadece sabit ve mobil telekomda cirosal büyüklük 2011’de, 21.2 milyar TL’yi geçti.
 

Sosyal medya

2011’de telekom ve bilgi teknolojileri yeni gelişmelere sahne oldu. Dokunmatik ekranlı cep telefonları, tablet bilgisayarlar, üçüncü nesil, üç boyut teknolojisi, internet televizyonu, mobil internet gibi gelişmeler hayatı daha hızlandırıp 2011’e damgasını vurdu. Sosyal medyada Türkiye bir fenomen ülke haline gelirken, yeni trend bulut bilişimle verileri sanal ortama taşıma olanağı doğdu. Yakınsamayla da ses, veri ve video entegre şebekeler üzerinden verilmeye başlandı. Augmented reality yani zenginleştirilmiş gerçeklik de gelişen bir alan olarak karşımıza çıktı.

Yüzde 8 büyüme
Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Turgut Gürsoy, Türkiye’de bilişim ve telekom sektörlerinin yılda yüzde 10 büyüdüğünü belirterek, “30 milyar dolara yaklaşan büyüklükle dünya pazarından binde birlik bir pay alır hale geldik. Sektör 2011’de yüzde 8 büyüdü. 2012’de de yüzde 5.6 büyümesi bekleniyor” dedi.

İnternette 100 ‘megabit’lik hızı sağladık

TÜRK Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt, 15.5 milyon sabit telefon aboneleri bulunduğunu aktararak, abone başına aylık ortalama kullanım miktarının da 190.4 dakika olduğunu söyledi. Bozkurt, “İnternette 2011 yılında 100 Megabit saniye bağlantı hızına ulaştı. Yurtdışı çıkış kapasitemizi 1.2 Terabit’e çıkardık. Gelecekte farklı teknolojilerin güçlü bir entegrasyon içinde daha da geliştiği bir dönem yaşanacak. Odağımız olan ‘yakınsama’ kavramı ile bu gelişimi ifade ediyoruz” dedi.

Mobil internette artış

AVEA CEO’su Erkan Akdemir de, Türkiye’de telekomun 2011’de hareketli bir yıl geçirdiğini belirterek, telekom sektörünün ekonomideki payının ise yüzde 7’lere yükseldiğini ve bu yükselişin devam ettiğini vurguladı. Akdemir, “Mobil internet kavramı da 2011’de hızla gelişti. 3G’yle beraber mobil internet hizmeti alan abone sayısı 3.5 milyonu aştı. Mobil internet kullanımı Ocak 2011’den bu yana yüzde 120 artış gösterdi” diye konuştu.

‘Cep’te abone sayısı 63 milyon 800 bin oldu

TURKCELL Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Türkiye’de teknolojinin yeniden yapılandığını vurgulayarak, sabit ve mobil telekom sektörünün büyüklüğünün 21 milyar TL’ye de çıktığını söyledi. Ciliv, “Cep telefonu abone sayısı 63 milyon 800 bine ulaştı. Mobil internet penetrasyonu yüzde 33.4’e çıktı” dedi. Türkiye’de sektörün önündeki en büyük engellerden birini vergi olarak gören Ciliv,“Dünya GSM Birliği’nin araştırmasında, yüzde 48.2’lik vergi yüküyle listenin en başında yer alıyoruz” dedi.

İnternet nesli hakim olacak ses, yerini veriye bırakacak

VODAFONE Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, 2011’i başarılı bir yıl olarak geçirdiklerini belirterek, Türkiye’de ve Vodafone Avrupa bölgesinde hızlı büyüdüklerini söyledi. Telekomun Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olduğuna da değinen Timuray, “2012’de artan evrensel veri erişimi sayesinde daha bağlantılı bir dünyada ‘Y’ jenerasyonu dediğimiz internet nesli hakim hale gelecek. Sektörün yeni normali ses yerine veri kullanımı olacak. 2012, küresel rekabetin artığı bir yıl olacak” dedi.

İnternet penetrasyonu yüzde 43’e yaklaştı

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Türkiye’nin teknoloji ve internet kullanımı konusunda çok büyük yol aldığını vurgulayarak, “2011’de internet penetrasyonu yüzde 42.9’a yükseldi. İnternet abone sayısı bu yıl 11.1 milyona ulaştı. Bizim abone sayımız 6.1 milyona çıktı. 100 Megabit saniyeye kadar farklı hızlarda ve fiyatlarda paket seçeneklerimiz bulunuyor” dedi. Yılmaz, şunları söyledi: ”İnternet üzerinde en çok yapılan işlemler, sohbet, araştırma, bilgi edinmek ve e-posta kontrol olarak sıralanıyor.”

Hürriyet

 

Bu Haber 3028 defa okunmuştur.
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!