7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
YENİ ŞAFAK’TAN BİNALİ YILDIRIM'A AĞIR İTHAMYENİ ŞAFAK’TAN BİNALİ YILDIRIM'A AĞIR İTHAM

Tarih: 2012-01-06

"TAV BAKANI bu işleri iyi bilir"

Yeni Şafak Gazetesi bugünkü baskısında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında ağır ithamlarda bulundu. İşte gazetenin o haberi:

TAV'a 800 milyon dolara satılan İDO, özelleştirilmeden 6 ay sonra belediyeden görmediği ilgiyi Ulaştırma Bakanı Yıldırım'a bağlı Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü'nden gördü. TAV'ın İDO'su 'süper genelgeyle' değerini üçe katlarken şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşıma ayrıcalığına sahip oldu.

2011 başında TAV'a 800 milyon Dolara satılan İDO, belediye elinde görmediği 'ilgiyi' ilginç biçimde özelleştirmeden sadece 6 ay sonra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a bağlı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nden gördü. Mart'ta yapılan özelleşme sonrası Eylül'de Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nün özel bir genelgesiyle sınırsız imtiyaza kavuşan TAV'ın İDO'su daha önce sadece denizde gemilerle yolcu taşıyabilirken "süper genelge yetkisiyle" beraber, denizde - karada - şehir içinde yolcu taşıma yetkisine bir nevi bedavaya kavuştu.

  40 LİMANDA 40 TERMİNAL 

Genelgeyle 40 limanda 40 terminal işletme hakkına da kavuşan TAV'a tanınan imtiyazların Istanbul Büyükşehir Belediyesini de en az 1.5 Milyar Dolar kaybetmesine neden oldu. İDO ihalesinde çarpıcı gelişme. Istanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak çalışırken, sadece deniz ulaştırma yetkisi olan ÎDO, 800 milyon Dolar'a özelleştirme sonrasında "ultra imtiyazlarla" donatıldı. Havaş'ı da bünyesinde tutan TAV'ın 8(K) milyon Dolar'lık ihale bedeliyle 30 yıllığına işletme hakkı alan TAV'ın İDO'su, ihaleden sadece 6 ay sonra Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nün özel genelgesiyle değerini üçe katladı.

İBB 1.5 MİLYAR DOLAR KAYBETTİ

TAV'a gemi ile yolcu taşıma yetkisinin yanı sıra 40 limanda 40 ayrı terminal kurarak, şehir içinde de yolcu taşıma yetkisi vererek, şirket değerini 3 kat arttıran genelgeyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de en az 1.5 milyar Dolarlık kaybına neden olduğu anlaşıldı. 

Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı 2011/15 YOLCU başlıklı genelge İDO'yu alan TAV'a 'ultra imtiyaza" yol açtı. "Kombine Taşımacılık" adı altında Denizyolu - karayolu, karayolu -denizyolu tüm taşımacılık faaliyetlerinde yetkilendirilen TAV, Türkiye'de limanların bulunduğu 40 ayrı ilde taşımacılık yapmak için Terminal açma yetkisine kavuştu. 3 sayfalık genelgenin 4. Maddesinde, "taşımada kullanılacak taşıtların söz konusu marinanın iskele ve limanlarda bu işe elverişli alan tahsisi yapması şarttır" ifadeleriyle TAV, nerede liman varsa o illere yeni terminal açma yetkisine kavuştu. 
 

Minibüs, otobüs, taksi ve toplu ulaşımı saf dışı bırakarak 'tekel' hakkı veren genelgede "Belli bir zaman tarifesine uymaksızın, deniz yolu taşıma aracının kalkış ve varış saatlerine göre, aynı taşıtla yolcu grubunun herhangi bir yerleşim yerinden alınarak  marina, iskele ve limanlara götürülmesi" ifadeleriyle şehir içi ulaşım hakkı da TAV'a verilmiş oldu.

 

İDO'YU ÇOK İYİ BİLİRLER

İDO Ihalesi ve sonrasında gelen Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nün genelgesiyle en fazla İstanbul Büyükşehir Belediyesi!nin zarara uğradığını belirten belediye kaynakları ise genelgenin neden daha önce çikarılmadığını anlamaya çalışıyor. Genel Müdürlüğü'nün genelgesiyle TAV'a verilen imtiyazın boyutlarını en fazla Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bilebileceğini söyleyen aynı kaynaklar, "Ulaştırma Bakanı Yıldırım, özelleştirmeyle TAV'ın işletmeye başladığı İDO'yu en iyi bilen isimlerden biri. 3 Kasım 2002 seçimleriyle birlikte AK Parti'den millervekili olmadan  önce İDO Genel Müdürlüğü koltuğunda oturuyordu. Kendisine bağlı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nün bu genelgesinin kimin işine yaradığını sonuçlarınm da ne olacağını en iyi kendisi bilir" ifadelerine yer veriliyor.  

ŞEHİRLERARASI FİRMALARA DARBE

Ulaştırma Bakanlığı'nın genelgesiyle Şehirlerarası otobüs firmaların da bir darbe daha vurulmuş oldu. Otobüs firmalarını bitirmeye yönelik bir karar, TAV elindeki İDO'ya sadece şehir içi değil, aynı zamanda şehirlerarası yolcu taşıma yetkisi de vermiş oldu. Kararla birlikte sadece minibüs, taksi işletmecilerinin değil, aynı zamanda otobüs işletmecilerinin de olumsuz etkileneceğini belirten otobüs işletmecileri, Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Kara  Ulaştırması Genel Müdürlüğü Genelgesi'nin 'kabul edilemez' olduğunu belirtiyorlar.

 

Bu Haber 4267 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!