Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
SORU ÖNERGESİ VE YAZIMIZSORU ÖNERGESİ VE YAZIMIZ

Tarih: 2012-01-08

CHP Edirne Milletvekili Recep GÜRKAN Mülga Tarım ve Köyişleri Bakanlığının taşra teşkilatında yönetici olarak görev yaparken, Araştırmacı kadrosuna atanan personel ile ilgili olarak bir Soru Önergesi verdi.

Recep Gürkan verdiği soru önergesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada;

AKP Hükümetinin almış olduğu KHK çıkarma yetkisini  adaletli bir şekilde kullanmayarak, çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnamelerle çalışan kesimleri mağdur ettiğini belirtti.

Toplum olarak yapılan haksızlıkların, yanlışların karşısında olmazsak, bana bir şey olmadı beni ilgilendirmez anlayışını kabul edersek, sıra bize geldiğinde yalnız ve her şey için çok geç kaldığımızı hissederiz. Diyen, geç ve yalnız kalmamak  için bugünden duyarlılığımızı ortaya koymamızın anlamlı olacağını söyleyen Edirne Milletvekili Recep GÜRKAN’ın verdiği soru önergesi şöyle;

“Bakanlıkların yeniden yapılandırılmasında, çalışan personelin mağdur edilmeyeceği yönünde açıklamalar yapılmış olmasına rağmen, Mülga Tarım ve Köyişleri Bakanlığının taşra teşkilatında Araştırma Enstitüsü Müdürü, Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı, Müdür ve Müdür Yardımcısı ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatında Bölge Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü ve Bölge Müdür Yardımcısı ve Müdür kadrolarında bulunanlar; 03.06.2011 tarihli 639 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile “Araştırmacı” kadrosuna atanmak suretiyle çok büyük bir mağduriyet yaşamışlardır.

Bu bağlamda;

1)      Mülga Tarım ve Köyişleri Bakanlığının taşra teşkilatında Araştırma Enstitüsü Müdürü, Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı, Müdür ve Müdür Yardımcısı ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatında Bölge Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü ve Bölge Müdür Yardımcısı ve Müdür kadrolarında görev yapmakta iken, Araştırmacı Kadrosuna atanarak mağdur edilen personel ile ilgili olarak, mağduriyetlerinin giderilmesi adına bir çalışmanız var mı?

2)      TBMM Teşkilat ve Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunlarında yapılan değişikliklerde benzer personeller için yapılan düzenlemelerin, mağdur edilen bu personeller ile ilgili olarak ta düzenlenmesi eşitlik ilkesi açısından daha doğru olmaz mı?

3)      Araştırmacı kadrosuna atanarak mağdur olmuş bu personellerin, yaşadıkları sıkıntıların gecikmeden çözülmesi adına kısa süreçte ne yapmayı düşünüyorsunuz?”

Sayın Recep Gürkan’ın bu soru önergesinden haberimiz olunca, Sayın Gürkan’a aşağıdaki mesajı gönderdik

Sayın Recep Gürkan;

Edirne Milletvekili

Tarım ve Köyişleri Bakanlığında “Araştırmacı” kadrosuna atanan personel ile ilgili olarak bir soru önergesi vererek bir soruna parmak basmışsınız.

Ancak, soru önergenizde konu ettiğiniz Araştırmacılar, “Araştırmacı” sorununun yalnızca küçük bir bölümü.

03.06.2011 tarihli 639 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 657 Sayılı Kanunun 91. Maddesi idareye görevden aldığı yöneticileri Araştırmacı yapma konusunda geniş takdir hakkı vermektedir.

Ayrıca;

2003  Yılından bu yana özelleştirilen kamu kuruluşlarında, Genel Müdür ile Müdür Yardımcısı unvanları arasında yer alan tüm unvanlarda (Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı, Bölge Müdürü, Bölge Müdür Yardımcısı, İl Müdürü, Müşavir,  Fabrika Müdürü, Daire başkan Yardımcısı, İl Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü, Müdür, Müdür Yardımcısı, ) çalışan personel, özelleştirmeyi müteakip başka kamu kurumlarına “Araştırmacı” unvanıyla nakledilmektedir.

Araştırmacı kadrosuna atananlar, özlük hakları bakımından “Şef” düzeyine indirilmekte, Mühendis kökenli Araştırmacılara, memuriyete başladıklarından daha alt bir statü layık görülmektedir.

Bilgi birikimleri, devlete hizmetleri yok sayılmakta, emekliliklerinde de mağdur edilmekte, bununla da kalınmamakta MOBBİNG’e maruz kalmaktadırlar..

Derneğimizin üyeleri arasında da Araştırmacılar olduğu için biz bu konuda yaşanan sorunları “Araştrmacının Adı Yok” başlığı altında bir yazı dizisi ile derneğimiz web sitesinde yayınladık.

Bu yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.telekomculardernegi.org.tr/haber-2954-arastirmacinin-adi-yok-.html

Araştırmacılar da özelleştirme sonucu  başka kurumlara nakledilen personelin küçük bir bölümü. Yani sorunun küçük bir parçası. Başka kurumlara  naklen atanan tüm arkadaşlarımızın ortak sorunları olduğu gibi, unvanlarından kaynaklanan sorunları da var.

Uygun gördüğünüz bir zamanda, ziyaretinize gelerek, Türk Telekom’dan başka kurumlara nakledilen personelin çeşitli sorunları hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz.

Saygılarımızla

Telekomcular Derneği

Bu Haber 2086 defa okunmuştur.
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!