YENİŞAFAK YILDIRIM’I SUÇLAMAYI SÜRDÜRÜYOR.YENİŞAFAK YILDIRIM’I SUÇLAMAYI SÜRDÜRÜYOR.

Tarih: 2012-01-09

 

Yenişafak Gazetesi 6 Ocak Günü, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a Manşetten yönelttiği suçlamaları 8 Ocak Günü de sürdürdü.

Suçlayan gazetenin sahibi Başbakanın Dünürü, suçlanan da Başbakan’a en yakın bakanlardan birisi olunca suçlamalar daha ciddiyet kazanıyor. Haberin gerçek nedeni hakkında da spekülasyonlar yapılıyor.

Şunu da hatırlatalım; Suçlamanın konusu İDO (İstanbul Deniz Otobüs İşletmesi A.Ş) ihalesi.  

Yeni Şafak'ın sahibi Albayraklar da İDO'nun ihalesine girmişlerdi...Ve O Albayrak’lar, Türkiye'nin en büyük deniz nakliyat şirketi GES'in sahipleri...

8.Ocak Tarihli gazetenin manşeti çok ağır: BEDAVA MI TAVLANDI…

Haber Şöyle Devam ediyor;

Yenişafak Gazetesi'nin sürmanşetten duyurduğu Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a atfen 'TAV Bakanı' şeklindeki haberimiz üzerine Ulaştırma Bakanlığı, TAV ve İDO'dan gelen açıklamalar hem itiraf niteliği taşırken hem de kendi içerisinde düştükleri çelişkileri ortaya koydu. Gazetemizin haberine, tüm gün bekleyerek ancak gece yarısı cevap verebilen Ulaştırma Bakanlığı'nın 6 maddeyle geçiştirmeye çalıştığı açıklamada, bakanlığın 'kimseye süper imtiyaz tanımadığı, eşitlikçi hareket ettiği, kriterleri bulunduğu, İDO'dan sorumlu olmadıkları' iddia edildi.

ADRESE TESLİM İMTİYAZ

Ancak açıklamanın içeriğine bakıldığında, Ulaştırma Bakanlığı'nın kombine taşımacılığı geliştirme adına aldığı tedbirlerin, havalimanı, karayolu taşımacılığı ve İDO aracılığıyla denizyolu taşımacılığı hizmeti veren Tepe ve Akfen gruplarının şirketi TAV'a süper imtiyaz getirdiği de kabul edilmiş oldu. Bu üç hizmeti birlikte veren TAV dışında bir şirket olmadığı göz önüne alındığında, Ulaştırma Bakanlığı'nın kombine taşımacılığı geliştirme tedbirinin, "adrese teslim bir süper imtiyaz" olduğu da gözler önüne seriliyor. Ancak Ulaştarma Bakanlığı'nın, açıklamasında, "bu imtiyazı ihaleyle mi, yoksa bedava mı verdiği" sorusuna cevap vermemesi de dikkatlerden kaçmadı.

GENELGEYE KARŞI DAVA YAĞDI

TAV'a geniş imtiyazlar tanıyan, Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nun 20.09.2011 tarihli ve 2011KUGM-15/Yolcu sayılı hukuk ve mevzuata aykırı genelgesine karşı dava yağdı. Bu genelgeden zarara uğrayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok özel kuruluş da dava açtılar.

İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

Ulaştırma Bakanlığı'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Bugün bir gazetede sürmanşetten yer alan ve Bakanlığımızca bir taşımacı firmaya süper imtiyaz tanındığını iddia eden haberle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

1- Bakanlığımız 2006 tarihinden itibaren kombine taşımacılığı geliştirecek tedbirler almaktadır.

2- Bu bağlamda havayolu+karayolu, demiryolu+karayolu, denizyolu+karayolu kombine taşımacılığı alanlarında düzenlemeler yapılmıştır.

3- Söz konusu düzenlemeler yurt genelinde geçerli olan düzenlemelerdir.

4- Düzenlemeler; genellik, eşitlik, yeterlik kriterleri çerçevesinde yapılmıştır. Kamu ve ya özel herhangi bir kurumun/şirketin tanımlanması, ayrıcalıklı tutulması söz konusu değildir.

5- Kombine taşımacılık belgesi/yetkisi olan firmaların birbirleri ile anlaşarak birlikte taşıma yapmalarının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.

6- İDO özelleştirmesini Bakanlığımız yapmamıştır. Gerek özelleştirme gerekse özelleştirme sonrası izleyen süreçte Bakanlığımızın anılan şirkete imtiyaz sağlayacak bir uygulaması söz konusu değildir."

TAV'IN İDO'YLA BAĞI YOKMUŞ

TAV'ın açıklamasında, İDO'da TAV'ın herhangi bir bağı bulunmadığı iddia edilirken, yine kendi açıklamaları ile kendilerini yalanlamış oldular. TAV'ın açıklamasında yer alan "İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İDO), Tepe İnşaat Sanayi A.Ş.,(%30) Akfen Holding A.Ş,(%30) Souter Investments LLP(%30) ve Sera Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş.(%10) ile birlikte iştirak sahibi olduğu TASS Denizcilik ve Ulaştırma Hizmetleri A.Ş. (TASS) tarafından devralınmıştır. TAV Havalimanları Holding'in bu ortaklık yapısı içerisinde herhangi bir payı bulunmamakta" şeklindeki ifadede, TAV'ın, TASS şirketinin içerisinde yer alan Tepe inşaat ve Akfen Holding'e bağlı bir şirket olduğu gizlenmeye çalışıldı.

TAV-BAKANLIK ELELE

Öte yandan TAV'dan haberimiz üzerine yapılan açıklama da haberimizde yer alan bilgileri doğrular nitelikte. TAV'ın açıklamasında, ""TAV'ın İDO'su" şeklinde yazılan ifadeler gerçeği hiçbir şekilde yansıtmayıp, TAV Havalimanları Holding A.Ş.'in TASS Denizcilik ve Ulaştırma Hizmetleri A.Ş.'de herhangi bir ortaklığı bulunmamaktadır" denildi. Açıklamada yeralan "TAV Havalimanları Holding, Türkiye'de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Gazipaşa Havaalanı'nın işletmesini Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı DHMİ ile Kamu Özel sektör işbirliği çerçevesinde götürmektedir" cümlesi ise Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte hareket edildiğini ortaya koydu.

AYRICALIĞIN BELGESİ

Yine TAV'ın açıklamasında "HAVAŞ, yapmakta olduğu tüm hizmetler için kanunlar çerçevesinde Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) ve DHMİ (Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü) ve KUGM (Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü) tarafından yetkilendirilmiştir" denilerek, aslında İstanbul Büyükşehir Belediyesi uhdesinde olan şehiriçi taşımacılık alanında, Ulaştırma Bakanlığı ayrıcalığıyla çalıştıklarını da kendileri belgelemiş oldu.

Bu Haber 3464 defa okunmuştur.
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!