6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
TÜRK TELEKOM VE SABİT ÜCRET...TÜRK TELEKOM VE SABİT ÜCRET...

Tarih: 2012-01-16

 

Türk Telekom, sabit ücret adı altında cüzdanınızdan hatırı sayılır bir parayı çekip alıyor. Karşılığında siz ne alıyorsunuz?

Cem SİNANOĞLU   twitter.com/tcemsinanoglu

Sabit ücret adı altında cüzdanınızdan ne kadar para çıktığını hiç hesapladınız mı? Türk Telekom’a kullandığınız sabit telefon hattı için her ay belli bir sabit ücret ödediğinizin herhalde farkındasınızdır. Peki ama bu paraları neden ödediğinizi hiç düşündünüz mü?

Öncelikle sabit ücretin ne olduğuna bakmakta yarar var. Türk Telekom, bu ücreti şöyle açıklıyor: “Müşterilerimize sunulan hizmetin kesintisizlik arz etmesi nedeniyle bakır hatların belirli periyotlarla düzenli olarak bakımdan geçirilmesi gerekmektedir. Ayrica, sabit ücret bir aboneyi konuşturmak için tesis edilmiş bulunan santral ve şebekeden o aboneye tahsis edilen devreye isabet eden kısımların yıllık amortismanını da içermektedir. Aboneye her an konuşma imkanını tanınması ve sistemin çalışır durumda tutulmasının maliyeti karşılığında sabit ücret alınmaktadır.

Bunun yorumunu şu şekilde yapabiliriz: Evinizde bulunan, kullandığınız kadarının parasını zaten ödediğiniz telefonun çalışmasını istiyorsanız, bunun içinayrı bir para ödemelisiniz… Sabit ücret konusundaki diğer bir gerçek ise şu: Başta imzaladığınız anlaşmada zaten bu parayı ödeyeceğinizi kabul ettiniz, öyleyse ödeyin…

Sonuçta sabit ücret karşılığında aldığınız bir hizmet var mı? Telefonunuzun çalışıyor durumda tutulmasını hizmetten sayarsanız var; ama ben saymıyorum… Aklıma da mantıklı bir açıklama gelmiyor.

İşin bir de ADSL abonelerini ilgilendiren kısmı var. Sadece ADSL bağlantısı için telefon hattı almak zorunda kalanlar, ödedikleri bağlantı ücretinin yanında bir de bu sabit ücreti ödemek zorunda kalıyor. Ama “yalın internet var” diyorsanız buyurun bir gerçek daha: Eğer telefon hattını sadece internet için kullanacaksanız, NET6 paketi (8 Mbit’ekadar hız, 6 GB kota) aylık ücret,12 ay taahhüt karşılığında 39,99 TL. Yok ben telefonu da kullanıyorum diyorsanız, bu fiyat aylık 32 TL’ye düşüyor. Yani siz sabit ücret ödemeden internet bağlattığınızı sanıyorsunuz ama yine de 7,99TL fazla ödüyorsunuz. Bu şimdi “gizli sabit ücret” değil de ne?

Demek ki telefonla görüşme yapmasanız bile, “hattınızın internet bağlantısına hazır halde tutulması” için bu parayı ödemek gerekiyor.

Şimdi gelin de sabit ücretin haklı nedenlerle alınan bir ücret olduğunu iddia edin… Ama sonuç olarak alternatifimiz yok. Nerdeyse tüm telefon altyapımız Türk Telekom’a ait. Budurumda Türk Telekom’un sabit ücrette diretmemesigibi bir durum zaten beklenemez. Birileri mahkemelere başvurur ve sabit ücretin kaldırılması için dava açar; daha sonra alınan kararlar Yargıtay’dan geri döner ve bu iş uzadıkça uzar. Eğer günün birinde yasal düzenlemeler yapılır ve Türk Telekom’a ciddi bir rakip ortaya çıkma şansını yakalarsa, işte o zaman sabit ücret konusunda elle tutulur bir şeyler olabilir. Tabi önce, bahsettiğim hayali ciddi rakibin “ne alırsak kardır” anlayışında olmaması gerekiyor…

 

Bu Haber 2686 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!