"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
TÜRK TELEKOM VE SABİT ÜCRET...TÜRK TELEKOM VE SABİT ÜCRET...

Tarih: 2012-01-16

 

Türk Telekom, sabit ücret adı altında cüzdanınızdan hatırı sayılır bir parayı çekip alıyor. Karşılığında siz ne alıyorsunuz?

Cem SİNANOĞLU   twitter.com/tcemsinanoglu

Sabit ücret adı altında cüzdanınızdan ne kadar para çıktığını hiç hesapladınız mı? Türk Telekom’a kullandığınız sabit telefon hattı için her ay belli bir sabit ücret ödediğinizin herhalde farkındasınızdır. Peki ama bu paraları neden ödediğinizi hiç düşündünüz mü?

Öncelikle sabit ücretin ne olduğuna bakmakta yarar var. Türk Telekom, bu ücreti şöyle açıklıyor: “Müşterilerimize sunulan hizmetin kesintisizlik arz etmesi nedeniyle bakır hatların belirli periyotlarla düzenli olarak bakımdan geçirilmesi gerekmektedir. Ayrica, sabit ücret bir aboneyi konuşturmak için tesis edilmiş bulunan santral ve şebekeden o aboneye tahsis edilen devreye isabet eden kısımların yıllık amortismanını da içermektedir. Aboneye her an konuşma imkanını tanınması ve sistemin çalışır durumda tutulmasının maliyeti karşılığında sabit ücret alınmaktadır.

Bunun yorumunu şu şekilde yapabiliriz: Evinizde bulunan, kullandığınız kadarının parasını zaten ödediğiniz telefonun çalışmasını istiyorsanız, bunun içinayrı bir para ödemelisiniz… Sabit ücret konusundaki diğer bir gerçek ise şu: Başta imzaladığınız anlaşmada zaten bu parayı ödeyeceğinizi kabul ettiniz, öyleyse ödeyin…

Sonuçta sabit ücret karşılığında aldığınız bir hizmet var mı? Telefonunuzun çalışıyor durumda tutulmasını hizmetten sayarsanız var; ama ben saymıyorum… Aklıma da mantıklı bir açıklama gelmiyor.

İşin bir de ADSL abonelerini ilgilendiren kısmı var. Sadece ADSL bağlantısı için telefon hattı almak zorunda kalanlar, ödedikleri bağlantı ücretinin yanında bir de bu sabit ücreti ödemek zorunda kalıyor. Ama “yalın internet var” diyorsanız buyurun bir gerçek daha: Eğer telefon hattını sadece internet için kullanacaksanız, NET6 paketi (8 Mbit’ekadar hız, 6 GB kota) aylık ücret,12 ay taahhüt karşılığında 39,99 TL. Yok ben telefonu da kullanıyorum diyorsanız, bu fiyat aylık 32 TL’ye düşüyor. Yani siz sabit ücret ödemeden internet bağlattığınızı sanıyorsunuz ama yine de 7,99TL fazla ödüyorsunuz. Bu şimdi “gizli sabit ücret” değil de ne?

Demek ki telefonla görüşme yapmasanız bile, “hattınızın internet bağlantısına hazır halde tutulması” için bu parayı ödemek gerekiyor.

Şimdi gelin de sabit ücretin haklı nedenlerle alınan bir ücret olduğunu iddia edin… Ama sonuç olarak alternatifimiz yok. Nerdeyse tüm telefon altyapımız Türk Telekom’a ait. Budurumda Türk Telekom’un sabit ücrette diretmemesigibi bir durum zaten beklenemez. Birileri mahkemelere başvurur ve sabit ücretin kaldırılması için dava açar; daha sonra alınan kararlar Yargıtay’dan geri döner ve bu iş uzadıkça uzar. Eğer günün birinde yasal düzenlemeler yapılır ve Türk Telekom’a ciddi bir rakip ortaya çıkma şansını yakalarsa, işte o zaman sabit ücret konusunda elle tutulur bir şeyler olabilir. Tabi önce, bahsettiğim hayali ciddi rakibin “ne alırsak kardır” anlayışında olmaması gerekiyor…

 

Bu Haber 2355 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
EMO; OGER´İN HİSSE REHİN İŞLEMİ
TELEKOM´DAN FUTBOL FEDERAS
AVEA 90 MİLYON AVRO KREDİ ALDI
TELEKOMDA AKDI FESH|
OGER TELEKOM’UN BORCU T.T.’U ETK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!