TBMM’NİN MOBBİNG RAPORUTBMM’NİN MOBBİNG RAPORU

Tarih: 2012-01-20

 

Günümüzde çalışanların en önemli sorunlarından birisi işyerlerinde uğradıkları  psikolojik tacizdir. Bilinen adıyla MOBBİNG.

Mobbing, kökü Latince olan ve bir kimseyi sıkıştırmak, bunaltmak ve taciz etmek anlamında bir sözcüktür. Çoğunlukla işyerlerinde bazen bir kişinin, bazen bir grubun, bir çalışan üzerinde uzun bir süre yani aylar ve yıllar boyu, sistematik bir baskı uygulamalarıdır.

Mobbing Duygusal bir saldırıdır. Kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlar. İşverenin İma, alay ve karşısındakinin toplumsal itibarını düşürme gibi saldırgan bir ortam yaratarak onu işten çıkmaya zorlamasıdır.

Kişiye yönelik, yaş, ırk, cinsiyet gibi herhangi bir ayrımcılık olmadan, taciz, rahatsız etme ve kötü davranış yoluyla herhangi bir kişiye yönelen saldırganlıktır. Kişiyi iş yaşamından dışlamak amacıyla kasıtlı olarak yapılır.

Türk Telekom’un özelleştirilmesi sonrası, hem Başka kuruma geçenler, hem de Türk Telekom’da çalışmaya devam edenler “Mobing”e maruz kaldılar. Bazı arkadaşlarımız kendilerine psikolojik taciz yapıldığını mahkeme kararıyla kanıtladılar.

Türk Telekom’dan başka kurumlara gidenler, bilgi birikimleriyle alakası olmayan alanlarda çalıştırılarak, işyerlerinde dışlanarak, çok basit aşağılayıcı işler verilerek psikolojik tacize uğradılar.

2011 yılında emekliliğini hak etmemiş 400 civarında çalışanın Türk Telekom’dan ayrılmak zorunda kalması Türk Telekom’daki mobingin değerlendirilmesinde  bir ölçüt olabilir.

Kısacası , Türk Telekom’dan ayrılanlar da , çalışmaya devam edenler de MOBBİNG kavramını bilmek, mobbingle mücadele yollarını  öğrenmek durumundadır.

TBMM’de kurulan bir komisyon, “İŞYERİNDE PSİKOLOJİK TACİZ (MOBBİNG) VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” isimli bir komisyon raporu yayınladı. 2011 yılında yayınlanan bu raporu, konuya ilgi duyan arkadaşlarımızın okumasını öneriririz.

Raporu okumak için  TIKLAYINIZ

Bu Haber 4638 defa okunmuştur.
POSTA ÇALIŞANLARININ MÜCADELE TA
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ
657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
MEMUR SUÇLARINDA HAGB KARARI
FETO’NUN HAKİMLERİ VE TELEKOM DA
ARAŞTIRMACILARIN MAAŞLARI YANLIŞ
YARGI DA ŞOK TESPİT
MEMURLAR; GÖREV, SORUMLULUK, YAS
HER YÖNÜYLE MEMURLARDA İZİN
SAATLİK İZİNLER YILLIK İZİNDEN D
YAYIN YASAKLARI VE BİZ
ARAŞTIRMACILARDA KISMİ İYİLEŞTİR
ARAŞTIRMACILARI UMUTLANDIRAN GEL
DAVALARA KİM BAKACAK?
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK
YARGITAY HAKLILIĞIMIZI ONAYLADI
İŞYERİNDE BİLGİSAYAR İLE YAPILAN
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK S
GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORULAR
ANKARA 11. İŞ MAHKEMESİNİN KARA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!