7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRK TELEKOM İÇİN BAŞBAKANA 34 SORUTÜRK TELEKOM İÇİN BAŞBAKANA 34 SORU

Tarih: 2012-01-30

 

TÜRK TELEKOM'UN PEŞKEŞ HİKAYESİ

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman,  Türk Telekom'un özelleştirme sürecini, verdiği soru önergesi ile Başbakan Erdoğan'a sordu.

Büyükataman Oger Telekom CEO'su Paul Doany'nin 2006 yılında biz 10 milyar doların altında ödemeyi beklemiyorduk sözlerini de hatırlatarak, "Aynı dönemde satılan faklı ülkelerdeki TELEKOM şirketlerine nazaran TürkTelekom'un değerinin çok altında rakamlara satıldığını belirtmiştir" değerlendirmesi yaptı.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR:

Büyükataman'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği 34 soru şöyle:

1) Yıllık kârı 3 milyar TL'yi aşan Türk Telekom'un özelleştirilmesinde ki amaç nedir? Türk Telekom'un 2004 yılı brüt karı 3.473.416.673,00 TL, 2005 yılı brüt kârı 4.412.796.341,52 TL olduğu halde Türk Telekom'un %55 hissesi birkaç yıllık kârı bile olmayan rakamlara neden satılmıştır?

2) Türk Telekom'un 2004 yılından 2011 yılı sonuna kadar olan brüt kârı her yıl için ne kadardır?

3) Türk Telekom'un 2004 yılından 2011 yılı sonuna kadar olan net kârı her yıl için ne kadardır? Hükümetinize göre özelleştirilen bir kurumun özelleştirme fiyatı nasıl hesaplanmaktadır?

4) "Birkaç yıllık karına özelleştir" kampanyanıza, diğer özelleştirmelerde de devam edilecek midir?

5) Türk Telekom satıldığında kasasında ve banka hesaplarında bulunan 2 milyar 283 milyon lira nasıl tasarruf edilmiştir?

6) Tek kuruşuna dokunulmadan 2 milyar 283 milyon TL'nin Oger Telekom'a bağışlandığı doğru mudur? Açıklar mısınız?

7) Türk Telekom satıldığında piyasadan ne kadar alacaklı bulunmaktaydı? 6 Milyar TL alacağı olduğuna dair iddialar doğru mudur? Açıklar mısınız?

8) Oger Telekom'un CEO'su Paul Doany'nin 4 Ağustos 2006'da verdiği demeçte Türk Telekom'un satılacak hisseleri için 10 milyar doların altında bir bedel ödeyeceklerini düşünmediklerini ifade etmiştir. 10 milyar dolar üzerinde alım yapabilecek alıcıların bulunduğu bir ortamda, Türk Telekom'un 6,5 milyar dolara satılması ne anlama gelmektedir? Bu satışın bir peşkeş çekme olduğu düşünülmekte midir?

9) Satıştan önce uluslararası değerlendirme kuruluşlarına, Türk Telekom hisselerinin değer tespiti yaptırılmış mıdır? Yaptırılmış ise ne kadarlık bir değer tespitinde bulunulmuştur? Açıklar mısınız?

10) Türk Telekom'un gizli ortağı kimdir? Bu gizli ortak kim ya da kimler adına hareket etmektedir?

11) Abdullah Tivnikli kimdir? Becerikli Abdullah ile Abdullah Tivnikli aynı kişi midir? Abdullah Tivnikli Türk Telekom hisselerinde her hangi bir hakka sahip midir? Türk Telekom'un satışı öncesinde ve sonrasında hangi rollerde bulunmuştur? Bu rolleri kim ya da kimler adına üstlenmiştir? Açıklar mısınız?

12) 2002 yılından sonra Türk Telekom'a atanan yöneticilerin Türk Telekom "Kötü yönetilmektedir, ihtiyaçtan fazla personel bulunmaktadır, karı sürekli gündeme taşıyıp Telekom ihalesinde abartılı bir rakam beklemek doğru değildir" diye yaptıkları açıklamalar hazırlanan peşkeş oyununun kasıtlı birer parçası olduğu düşünülmekte midir?

13) Bakan Binali Yıldırım'ın "Türk Telekom'un değeri düştü. Özelleştirmeyi peşkeş çekme, yağmalatma, başkalarına rant sağlama gibi gördüğümüz sürece hiçbir şey yapamayız." sözleri 30 milyar TL'yi aşan Türk Telekom'un peşkeş hikayesini mi anlatmaktadır?

14) AKP'li yetkililerin hararetli bir şekilde savunduğu "Şimdi satmazsak yakında sadece tabelası ile karşı karşıya kalabiliriz." sözlerindeki tabela ücreti 30 milyar TL midir?

15) Oger Telekom, Türk Telekom'a satıldığı günden bugüne hükümetinizin yapamadığı hangi sihirli dokunuşları yaparak Türkiye'nin en değerli şirketi konumuna getirmiştir? Açıklar mısınız?

16) İhale şartnamesinin 3'üncü maddesinin d bendindeki "İhaleye katılımcılar için dünyanın herhangi bir yerinde 2 milyon hatlı bir şebekeye sahip olma ve yönetme konusunda 3 yıl tecrübe sahibi olma " hususunda ki teferruat neden uygulanmıştır?

17) 3'üncü maddenin d bendi Türk Firmalarının özelleştirmeye katılmalarını önlemek ve Oger Telekom'a peşkeşin önünü açmak için mi hazırlanmıştır?

18) Türk Telekom'un gelirleri üzerinden ödemekte olduğu %15'lik Hazine payı satıştan önce neden alelacele kaldırılmıştır?

19) Türk Telekom'un gelirleri üzerinden alınmayan %15'lik Hazine payının 2011 sonu itibariyle ulaştığı rakam kaç milyar TL'dir?

20) Diğer telefon operatörlerinden tahsil edilen hazine payının Türk Telekom'dan tekrar tahsil edilebilmesi hususunda çalışmanız olacak mıdır?

21) Türk Telekom AYCELL için lisans bedeli olarak 2,5 milyar dolar ödediği iddiaları doğru mudur? Doğru değil ise ARİA ve AYCELL'e lisans bedeli olarak ne kadar ödenmiştir? Açıklar mısınız?

22) Türkiye'deki GSM operatörlerinin lisans bedeli olarak yapmış olduğu tüm ödemeler ne kadardır? Açıklar mısınız?

23) Türk Telekom 2005 yılından günümüze yurt içinde ve dışında hangi şirketleri kurmuştur?

24) Türk Telekom yurt içinde ve dışında hangi şirketleri satın almıştır? Açıklar mısınız?

25) Türk Telekom satıldığında sahip olduğu gayrimenkuller kaç tanedir? Sahip olduğu gayrimenkullerin 2005 yılında ki değeri ne kadardır?

27) Türk Telekom'un satılırken sahip olduğu gayrimenkullerin günümüzde ki değeri ne kadardır?

28) 26 Nisan 2006 yılında kurulan TTNET 2006 yılından 2011 yılı sonuna kadar ne kadar kar elde edilmiştir?

29) Avea 2005 yılından 2011 yılı sonuna kadar yıllık ne kadar kar elde etmiştir? Açıklar mısınız?

30) Türk Telekom iştiraklerinin ve sahip olduğu şirketlerin 2005 yılından günümüze elde etmiş olduğu karları toplamı ne kadardır?

31) Hükümetiniz döneminde Türk Telekom'un özelleştirilme fikri hangi bakanınız ya da bürokratınız tarafından ortaya atılmıştır?

32) Birkaç yıllık kârı uğruna peşkeş çekilen Türk Telekom ihalesinde, devleti zarara uğratanlar hakkında gerekli soruşturma başlatılacak mıdır?

33) Başlatılacaksa ne zaman başlatılacaktır? Başlatılmayacaksa neden başlatılmayacaktır? Masallar anlatarak devleti açık bir şekilde zarara uğratan bu zihniyetin serbest dolaşmasına izin mi verilecektir?

34) Fransa, İsveç, İspanya, Hollanda, Almanya'da Telekom şirketleri üzerindeki yabancı payı ne kadardır?

 

Bu Haber 3814 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!