TÜRK TELEKOMDAN SATIŞ AÇIKLAMA(MA)SITÜRK TELEKOMDAN SATIŞ AÇIKLAMA(MA)SI

Tarih: 2012-01-31

Türk Telekom’un %55 Hissesine Sahip Oger Telecom’u Katar Şeyhinin alacağı yolunda gazetelerde haberler çıkmıştı. Bu konuyu biz de haberleştirmiştik.

Türk Telekom konuya ilişkin olarak KAP(Kamuoyu Aydınlatma Platformu)*’a bir açıklama gönderdi.

Türk Telekom´dan KAP´a yapılan açıklama şöyle:

“Şirketimizin dolaylı hakim ortağı Saudi Oger Ltd tarafından Şirketimize gönderilen açıklama aşağıda yer almaktadır.

"Saudi Oger, Oger Telecom Ltd´teki hisseleriyle ilgili yakın zamanda basında çıkan haberlere istinaden aşağıdaki açıklamayı yapmıştır. Saudi Oger; Oger Telecom Ltd ve tüm iştiraklerindeki yatırımları konusunda bağlılığını kuvvetli bir şekilde sürdürmektedir. Şu anda, Oger Telecom Ltd´teki hisselerinin satışıyla ilgili, Saudi Oger tarafından değerlendirilmekte olan herhangi bir teklif bulunmamaktadır."

Bu haberi basın yayın organlarının çoğu “Türk Telekom’dan Satışa Yalanlama” başlığı altında verdi. Oysa bu başlık gerçeği yansıtmıyor.

1) Gerçi açıklamayı Türk Telekom yapıyor, ama Oger Telecom Ltd.’in ortağı Saudi Oger’in açıklamasını olduğu gibi aktarıyor. Herhangi bir yorum yapmıyor.

2) Alttaki tabloda görüleceği üzere, Saudi Teleceom, Oger Teleceom Ltd'in dolaylı hakim ortağı, Oger Telecom Oger Telekomünikasyon A.Ş'nin %99'una sahip, Oger Telekomünikasyon A.Ş ise Türk Telekom'un %55'ine sahip, bu durumda aradaki iki şirketin atlanarak, açıklamanın Türk Telekom tarafından yapılması ilginç değil mi?

3) Açıklamayı yapan Saudi Oger, Oger Telecom Ltd’in Hisselerinin bir böllümüne sahip. Dolayısıyla, Katar Emiri’nin,  Oger Telecom Ltd’deki Saudi Oger hisselerine talip olmaması  geri kalan hisselere talip olmadıkları anlamına gelmez.

4) Hatta, açıklamayı Oger Telecom tüzel kişiliğinin değil de Onun yalnızca bir bölümüne sahip olan  Saudi Oger’in yapması da, bu ihtimalin çok güçlü olduğunu gösterir.

5) Zaten haber(ler)de yer alan, “Ancak Suudi Arabistanlı Saudi Telecom’un Oger Telecom’da yüzde 35 hissesi olması dolayısıyla satışın karmaşık bir hal alabileceği konuşuluyor. Çünkü Oger Telecom’da bir satış söz konusu olduğunda ilk olarak Saudi Telecom’un teklif verme hakkı var. Reuters’a bilgi veren kaynaklar, “İşlem karmaşık olabilir ancak Katarlılar ilgisini ilk olarak Hariri ailesine giderek gösterdi. Paralarına da güvendikleri için işi rahatlıkla bitirebilirler” dedi.” Cümlesi ortada ciddi bir sorun olduğunu göstermektedir.

6) Saudi Telecom’un, Hariri Ailesinin elindeki  Oger Telecom Ltd. Hisselerini alma niyetinin olduğu bir süredir kamuoyu tarafında biliniyordu.

7) Bu açıklama, Oger Telecom’un, dolayısı ile Türk Telekom’un el değişrireceği iddilarını güçlendirmektedir.

8) Şu andaki soru: Oger Telecom’un Hariri ailesinin elindeki hisselerini kimin alacağıdır. Kısacası Türk Telekom’un bundan sonraki sahibi Saudi Telecom mu olacaktır, yoksa Katar Şeyhi mi?

* SPK’yı düzenleyen mevzuata göre şirketler hisse değerlerini etkileyebilecek gelişmeler konusunda KAP’ı bilgilendirmek zorundadırlar.

** Meraklısına Not:: Saudi Oger Harriri ailesine aittir. Suaudi Telecom ise Suudi Arabistanlı bir aileye.

Oger Telecom'un Karmaşık Ortaklık İlişkisi:

Bu Haber 5876 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!