DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
ULUSAL İŞLETİM SİSTEMİNİN SONU MU?ULUSAL İŞLETİM SİSTEMİNİN SONU MU?

Tarih: 2012-02-01

 

Ulusal işletim sistemimiz olarak bilinen, Tubitak Tarafından geliştirilen  Pardus'un geliştiricilerinden Semen Cirit'in yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düştü.

Linux tabanlı açık kaynaklı yerli işletim sistemimiz Pardus, zor dönemler yaşıyor. Pardus 2011'in iptal olduğunu ve 2011.2'den sonra başka bir güncelleme gelmeyeceğini duyuran    Pardus  geliştiricisi Semen Cirit, yerli işletim sistemine gönül verenleri üzdü.

Semen Cirit’in açıklamasından ve bir bir Forumda kendisine sorduğu sorulara verdiği cevaplardan; Pardus projesine ilk başlayan gruptan neredeyse kimsenin kalmaması,TUBİTAK'ın yapısında yapılan büyük değişiklikler ve iş gücü kaybının ekibe bu kararı aldırdığı anlaşılıyor.

Pardus 2011 sonlandırıldı ama ileride başka sürümler ile karşımıza çıkacak mı? mesela 2013 gelecek mi? Bu sorunun cevabı da net değil. Ama devlet ya da konuyu önemsiyen ekonomik gücü olan kurumlar tarafından bir destek gelmediği sürece bu projenin yürümesi zor görünüyor. Tabii Projenin ve hatta TUBİTAK’ın başına yerli bir İşletim Sisteminin gerekliliğine inanan , heyecanınını kaybetmemiş bir ekip de gelmesi gerek …

Pardus'un geliştiricilerinden Semen Cirit bugün geliştirici listesine gönderdiği ileti şöyle;

“Merhaba,

İlk kararlı sürümünü 21 Ocak 2011'de çıkaran, daha sonra 2011.1 ve 2011.2 ile yoluna devam eden 2011 sürümü ailesi sona eriyor. Bu tarihten sonra Pardus 2011 için herhangi bir yazılım güncellemesi yapılmayacak. Bu sürümü kullanan ve emeği geçen herkese çok teşekkürler.”

Pardus Kullanıcılarının kullandığı Ozgurlukicin.com sitesinde, Pardus  Proje Koordinatörlüğüne bazı sorular sorulmuş. Sorulan sorular ve sorulara gelen cevaplar şöyle:

“Proje Yönetimi/Camia Koordinatörü dikkatine;

Bu sabah geliştirici listesine Pardus 2011 serisinin sona ermesi ile ilgili Semen Cirit tarafından bir mesaj gönderildi.(1) Bu ani karar ile ilgili sorularımız şunlarıdır.
1- Bu karar kimin tarafından verildi?
TÜBİTAK'ta olan genel değişim ve son dönemde yaşanılan büyük iş gücü kaybı sonrasında Pardus Yönetimi tarafından verildi.

2- Uyulmayan sürüm takviminde böyle bir tarih öngörülüyor muydu?
Genel olarak Pardus sürümlerine bakıldığında .2 sürümlerinde yaklaşık 6 ay sonra sec-only ve takip eden 1-2 ay içerisinde de eol gerçekleşiyor. Bu genellemeye bakıldığında .2 sürümü kasım ayı başında çıkmış durumda. Yukarıdaki iki ana nedenden dolayı 4 ay kadar önce öldürülmüş oldu.

3- Bu karar bireysel sürümlere artık son verildiğini mi gösteriyor?
Hayır, bunun ile ilgili olumlu veya olumsuz kesin bir sonuç yok maalesef elimizde.

4- Böyle bir kararı camiaya nasıl açıklamamızı bekliyorsunuz?
Geliştirici ve duyuru listelerinden açıkladık.

5- Biz bu kadar kamuoyu yaratma çabasındayken, böyle bir karar vererek camiayı yüz üstü bırakmaya, nasıl razı geldiniz!
Bu yaşanılan durum yüz üstü bırakmak olarak görülmemeli, bu yaşanılanların doğal bir sonucu, son 3-4 aydır commit listelerinden zaten 2011'in ölmek üzere olduğu neredeyse aşikar, sadece duyuru ile bunu resmileştirdik.

Anlayışınız için teşekkürler.”

Pardus projesinde bir süre önce kopmalar başlamıştı. İlk geliştirici ekipten hemen hemen kimsenin kalmadığı projenin akıbeti meçhul. Dileriz tamamen sonlandırılmaz.

Bu projenin başarısızlığa, en iyi ihtimalle kesintiye uğramasında; Projeye yeterince destek olmayan ilgliler, TUBİTAK’ı siyasi kadrolaşma aracı olarak görenler, konuya yabancı TUBİTAK yöneticileri kadar, vatanseverliğin/milliyetçiliğin/ ulusalcılığın/sosyalizmin/İslamcılığın/ antiemperyalizmin yalnızca edebiyatını yapan , bu duyguları pratiğe dökemeyen, PARDUS’a sahip çıkmayan, MİCROSOFT gibi hâkim işletim sistemlerini kullanmakta ısrarcı olan geniş kitlelerin, yani hepimizin de büyük kabahati var.

Bir anket yapsak, Hanginiz PARDUS kullandınız diye, evet cevabı veren binde bir çıkar mı? Ama sonra hepimiz, ah-vah eder döğünürüz..

 

Bu Haber 1422 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!