BİR İHTİMAL DAHA VARBİR İHTİMAL DAHA VAR

Tarih: 2012-02-02

 

Fazlı KÖKSAL

..Yine bu yıl ada sensiz..
…Göze mi geldim sen mi unuttun?
…Körfezdeki dalgın suya bir bak göreceksin...

Gibi muhteşem bestelerin ustası Osman Nihat AKIN (1905-1959) uzun yıllar PTT müfettişliği yapmıştır.

Osman Nihat Akın,  Bir gün bir PTT Müdürüğüne teftişe gider..Teftişin başlangıcında yapılan kasa sayımında kasanın 25 TL noksan olduğunu tespit eder. Osman Nihat Bey Müdüre, “Biz sayımda hata yapmış olabiliriz Malmüdürünü al gel de kasayı bir de o saysın." der. Müdür, olağan olmayan bu talebe şaşırır ama çaresiz PTT’nin yanındaki kaymakamlık binasında bulunan Malmüdürüne gider, çağırır. Malmüdürü gelir sayım yapılır ve para tamam çıkar. Osman Nihat Akın Teftişini tamamlar ayrılır.

 Aradan birkaç ay geçer. Osman Nihat Akın, İstanbul’da Müfettiş odasında arkadaşlarıyla birlikte  otururken, PTT Dağıtıcısı bir mektup getirir.  Mektubu gönderen teftişe gittiği şube müdürüdür. Mektubu hem okur, hem ağlar. Merakla oradakiler sorunca anlatır.

Mektupta şöyle diyordur: …Beni malmüdürünü çağırmaya gönderdiğinizde 25 lirayı siz cebinizden tamamladınız, haliyle kasa tamam çıktı. Evet, parayı ben almıştım. Hanımım çok hasta idi, ilaç ve doktor parası yapıp sonra iade edecektim. Siz aniden geldiğiniz için  yerine koyamadım. Sizin ince ve hassas kalbiniz durumu anladı ki; bana mesele yaşatmadınız. Bu yüzden size minnettarım..

Herkes duygulanır ve üstadı hararetle tebrik ederler.. Daha sonra içlerinden biri üstadı ispiyonlamış, vazifeyi suiistimal etti ve yolsuzluğa çanak tuttu diye. Üstadın karakteri herkesçe bilindiğinden, bir şey yapılmamış. Ama bu durum üstada çok koymuş, o da tutmuş “BİR İHTİMAL DAHA VAR…O DA ÖLMEK Mİ DERSİN?.. isimli unutulmaz eserini bestelemiş.”

OSMAN NİHAT AKIN’IN HAYATI

Çorlu eşrafından Osman Bey-zâde Nihad Bey'in oğlu, tanınmış yazarlarımızdan  Ahmet Rasim'in de torunudur.

1905 senesinde, İstanbul- Bakırköy'de dünyaya gelen Osman Nihat Akın’daki mûsikî kabiliyetini, ortaokula gittiği sıralarda , kendisine mûsikî hocalığı yapmış olan piyanist Sadri Bey sezmiş ve kendisiyle yakından ilgilenerek okuldan mezun oluncaya kadar, ona iyi denecek kadar piyano çalmasını da öğretmiştir.

Osman Nihad'ın , Türk Mûsikîsi repertuarına sunduğu eserlerdeki  orijinaliteye dikkat edecek olursanız, onlarda , gelmiş geçmiş bestekârlarımızda az rastlanan bambaşka bir edâ, ayrı bir çeşni bulursunuz. Mistik ve romantik okulun tamamen dışında kalan Osman Nihad, kendi ruhundan başka, hiçbir tesirin altına girmeyecek kadar saf ve temiz kalmış nağmelerinde, tabiilikten asla ayrılmamıştır.

Cenab-ı Hakkı'n, ona ihsan ettiği müstesna mûsikî kâbiliyetinden başka, her biri birer berceste mısra halinde dillerde dolaşan şiirleri de Osman Nihad'ın, ayrı bir kıymet tarafıdır.

Osman Nihad, dedesinin isteği üzerine, önce iktisat Fakultesini bitirdi ve ancak ondan sonra, mûsikî ile fiilen uğraşmağa başladı. Genç sanatkâr, bütün boş  vakitlerini piyanosunun başında geçiriyor, yaptığı eserleri kendisine çok yakın bulduğu bir arkadaşına, Kadıköylü Dr. Talha Bey'e çalıp söylüyordu.

Osman Nihat'a, bir ara Leon Hancıyan da ders vermeye başladı. Fakat , o aldığı her dersten sonra;öğrendiği usûl  ve makamda bir eser besteleyerek hocasına götürüyor; Leon Hancıyan Bey'i, hayretten hayrete düşürüyordu. Basit güfteler üzerinde yaptığı bu beste denemeleri çok ümit verdiği için Leon Hancıyan, Ahmed Rasim nezdinde yeni bir teşebbüse girişti. Osman Nihad'ın dinleyici sıfatıyla dahi olsa, İtalyan konservatuarlarında birine devam etmesinin çok yerinde bir hareket olacağını söyledi. Bu teşebbüsten bir netice çıkmayınca, Osman Nihat AKIN hayatını kazanmak için iş hayatına atılmaya kara verdi. İlk memuriyetine PTT’de Müfettiş Yardımcısı olarak başladı.

İlk bestesi “Ne müşkilmiş seni sevmek, sana yâr olmak”güfteli Suznâk makamındaki şarkısıdır. Kendisinin söylediğine göre dedesi bir gün yanına çağırarak bir şeyler okumasını söylemiş. Osman Nihat Akın bu eserini okuyunca, çok beğenen Ahmed Rasim Bey, kimin olduğunu sormuş. Kendi eseri olduğunu söylemeye cesaret edemeyerek Hacı Ârif Bey’in olduğunu söylemiş. Duygulanarak gözleri dolan Ahmed Rasim Bey “-böyle bir eseri ancak o yapabilir” diye söylenmiş. Şarkısının beğenildiğinden cesaret alınca dedesine gerçeği anlatmış, buna çok kızan dedesi “-düzenbaz, yalancı”diyerek bastonla O’nu kovalamış.

Çok Başarılı bir Müfettişlik hayatından sonra, girişte aktardığımız olay sonrası Müfettişliği bırakır ve gazetelerde, geniş ansiklopedik bilgisi sayesinde, her konuda yazılar, fıkralar, makaleler yazarak geçimini sağladı.Ayrıca İstanbul Üniversitesinde Ekonomi Dersleri verdi.

Zor problemleri basite indirgemek hususundaki yeteneği sayesinde, ekonomi ve işletme ekonomisi konusundaki dersleri, talebe camiasındaki büyük bir ilgi ile karşılanmıştır. Klâsik eğitim anlayışı yerine, yaşanılan hayattan bulup çıkardığı örneklerle verdiği dersler nedeni ile Üniversite Hocalığında da O’na geniş bir şöhret sağlamıştır.

Osman Nihat Akın’ın çoğu popüler olmuş, tanınmış ses sanatkârları tarafından plâklara okunmuş, otuz sekiz kadar şarkısı bilinmektedir. Bunlardan  “Yine bu yıl ada sensiz içime hiç sinmedi”adlı Nihavend şarkıyı, tarihçi Ahmed Refik Altınay’ın ölümü üzerine bestelemiştir.

 

 

Bu Haber 5040 defa okunmuştur.
BİR TELGRAFIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
HAYALİ CİHAN DEĞER
BALKANLARDA BİR AŞK HİKAYESİ
1990´LI YILLARDA BATMAN&ac
ADANA, ÇEKİL ARADAN
NUTUK´TA TELGRAF VE TELGRAFÇILAR
TEKNOLOJİ TARİHİNDEN EN ÖNEMLİ 9
POSTA VE TELEKOMÜNİKASYONDA İLKL
ANTALYA TELGRAFHANESİ GERÇEĞİ
NOSTALJİ; PTT SPOR KULÜBÜ
PTT TARİHİNİN İLK BÜYÜK YOLSUZLU
KUTLUCA (KUŞÇALI) TELGRAFHANESİ
POSTANE İŞGALLERİ III
POSTANE İŞGALLERİ (2)
POSTANE İŞGALLERİ (I)
FOTOĞRAFLARLA NOSTALJİ
İZMİR TELEFON ŞİRKETİNİN DEVLETL
İZ BIRAKAN PTT’CİLER 4: ORHAN V
PTT-TELEKOM TARİHİNDEN FOTOĞRAFL
PTT-TELEKOM TARİHİNDEN FOTOĞRAFL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!