DEVLETİN ZİRVESİNE ALINAN UYDU TELEFONLARIDEVLETİN ZİRVESİNE ALINAN UYDU TELEFONLARI

Tarih: 2012-02-02

Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü 23 Kasım 2011'de açtığı Afet ve Acil Durum Haberleşmesine Yönelik Uydu Telefonu alımı ihalesi 30 Ocak'ta sonuçlandı. İhale sonucu toplam 723 adet uydu telefonu alındı. İhalenin, geçen sene Libya'nın devrik lideri Muhammer Kaddafi'nin yakalanarak öldürülmesine sebep olduğu iddia edilen Thuraya marka telefonları teklif eden Teknomobil firmasına verilmesi dikkat çekti. 


BAŞBAKANLIĞA 5, GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NA 9 TELEFON
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne 2, TBMM Başkanlığı Genel Sekreterliği'ne 2, Başbakanlığa 5, Genelkurmay Başkanlığı'na 9, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan ve Bekir Bozdağ'a 1'er, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a 2'şer adet uydu telefonu alındı. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na 18, İçişleri Bakanlığı'na 6 diğer bütün bakanlıklara ise 3'er adet uydu telefonu alındı. Valilikler, kaymakamlıklar ve genel müdürlüklerle birlikte 723 adet uydu üst düzey yetkililerin kullanması için alındı.

KADDAFİYİ YAKALATAN THURAYA NEDEN GÜVENLİ DEĞİL?
Yer istasyonu Birleşik Arap Emirlikleri - Sharjah'ta bulunan Thuraya telefonlardan yapılan tüm görüşmeler uydu yer istasyonuna iniyor ve inen görüşmeler bu istasyon tarafından takip edilebiliyor. Ayrıca aranan bir Thuraya uydu telefonu değil de sabit abone ya da GSM abonesiyse görüşmeler karasal hatlar ya da VoIP hatları üzerinden iletilebiliyor. Bu da tüm görüşmelerin 3'üncü şahıslar tarafından ele geçirilebileceği anlamına geliyor. 

PİYASADA ÇOK RAHAT BULUNAN BİR CİHAZLA DİNLEME YAPILIYOR
Ayrıca dünyaya 36 bin kilometre uzaklıkta sabit bir yörüngede bulunan Thuraya uydusu piyasadan rahatlıkla temin edilebilen dinleme cihazlarıyla çok rahat bir şekilde dinlenebiliyor ve dinlenen kişilerin konum tespitleri bu cihazlar aracılığıyla çok basit bir şekilde yapılabiliyor. 

Türkiye'de Thuraya bayisi olarak faaliyet gösteren Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş., Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından K tipi yetki belgesi ile yetkilendirilen iki firmadan birisi.

Bu firmanın Türkiye pazarına verdiği Thuraya marka telefonları devletin resmi organları da yasal olarak dinleyemiyor. Çünkü Türkiye'de herhangi bir altyapı yatırımı, uydu yer istasyonu olmadığı için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yasal yaptığı dinlemeler için piyasadan temin edilen dinleme cihazları kullanmak zorunda kalıyor. 

Aynı şekilde kısa bir süre önce MİT'e devredilen Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı da (GES) Thuraya telefonları dinlemek için bu cihazları kullanmak zorunda kalıyordu. 

THURAYA'NIN İNTERNETİ DE ENGELLENEMİYOR
Yasal olarak dinlenemeyen Turaya telefonlarından alınan internet hizmetleri de denetlenemiyor. Türkiye'de BTK'dan lisanslı olmasına karşın, Thuraya telefonuna sahip olan bir kişi Türk mahkemelerinin verdiği internet erişim yasaklarından da etkilenmiyor. Zira internet kapatmaları mahkeme kararıyla Türk Telekom ve diğer lisanslı servis sağlayıcılar tarafından yapılırken Türk Mahkemelerinin kararları Birleşik Arap Emirlikleri firması tarafından bağlayıcı olmadığı için, Thuraya telefonlarından alınan internet hizmetleri de bu yasaklardan etkilenmiyor. Yani devlet; lisans verdiği firmaya yaptırımı olmadığı için kendi içinde çelişmiş oluyor. 

Globalstar Avrasya Genel Müdürü Hüseyin Çağlar konuyla ilgili ANKA'ya yaptığı açıklamada, "Biz bu ihaleye uydu kümemizde yapılan yenileme çalışmalarından dolayı katılmama kararı aldık. Ancak basından takip ettiğimiz kadarıyla Libya'nın devrilen lideri Muammer Kaddafi bile ihaleyi kazanan sistemin telefonlarını kullandığı için yakalandı. Malumlarınız ve bizlerinde basından takip ettiği kadarıyla Libya'nın devrilen lideri Muammer Kaddafi'nin yakalanmasında etkin rolü olan telefonunun, güvenlik açığı oluşturduğu netleşmiştir. İhale öncesinde de ilgili yetkililerle bu sistemlerin güvenlik açıklarından bahsetmiştik ve birçok gelişmiş ülkenin uydu yer istasyonları kendi ülkelerinde olmayan uydu telefon sistemlerinin kullanılmasını yasaklattığını da bildirmiştik. Ancak sanıyorum son zamanlarda yaşanan Kütahya ve Van depremleri ilgili ihalenin hızlı sonuçlandırılması gerekliliğini ortaya çıkardığı için bahsettiğimiz önemli güvenlik unsurlarının göz ardı edilmesi sonucunu doğurmuştur" ifadelerini kullandı.

Çağlar, uydu haberleşmesinde ideal çözüm için önerilerini şu şekilde sıraladı:

"Bize göre bir uydu telefon sisteminin güvenli olabilmesi için öncelikle uydu yer istasyonu o ülkede kurulu olmalı ve tüm görüşmeler, ülkenin kendi topraklarında sonlanmalı. Ayrıca piyasadan kolaylıkla temin edilebilen cihazlarla havadan kolayca dinlenememeli. Türkiye gibi dağlık coğrafyalarda ise ihaleyi alan uzak yörünge sistemleri yerine her zaman iletişimi sağlayabileceğiniz yakın yörünge sistemler tercih edilmeli."

THURAYA BAE MERKEZLİ

Thuraya Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir şirket.

Türk Telekom ihalesi ile Türkiye’ye giren Arap Şirketleri Türkiye’deki telekomünikasyon sektörünü sevdi.

Oger Telecom’u Etisalat takip etti.

Etisalat, Çalık Holding ile bazı telekomünikasyon şirketlerini aldı.

Telekom’un gizli pazarlıklarının Bahreyn’de yapıldığı, gizli ortaklık anlaşmasının Bahreyn’de olduğu iddia edildi.

Saudi Telecom, Oger Telecom’un bazı hisselerini aldı.

0522 No.lu NMT Araç Sistemlerinin alan kodu Thuraya tahsis edildi.

O tarihte CHP Grup Başkan Vekili olan Kemal Anadol konuyu bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. (ilgili Haberimizi okumak için TIKLAYINIZ). Ama sorularına cevap alamadı.

Saudi Teleceom'un Oger'in tüm hisselerini alacağı söylentisi yayıldı.

Katar Emiri'nin Oger'in hisselerine talip olduğu söylendi.

Bu Haber 5259 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!