7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
VODAFONE’DAN YERLİ ÜRETİME DESTEKVODAFONE’DAN YERLİ ÜRETİME DESTEK

Tarih: 2012-02-06

Vodafone Türkiye, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) öncülüğü ve TÜBİTAK işbirliğiyle gerçekleştirilen yeni altyapı projesiyle, 81 ildeki abonelerine 2G ve 3G hizmetlerini yerli üretim radyolink ile sağlamayı hedefliyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Vodafone Türkiye'nin, Türkiye'de üretilen teknolojiyidesteklemek yönünde ''önemli bir adım'' attığı, yaptığı şebeke yatırımları ile BTK'nın öncülüğünde, TÜBİTAK'ın geliştirdiği ve ürettiği telekomünikasyon sistemlerinin kullanılmasını destekleyeceği vurgulandı.

Açıklamada, BTK'nın öncülüğünde başlayan radyolink projesi kapsamında, üretimi TÜBİTAK tarafından yapılan uzak mesafeli telekomünikasyon altyapı sistemleri ile Vodafone'un şebeke servislerinin, arazi ve iklim şartlarının yarattığı etkilerden bağımsız olarak kesintisiz sunulmasının hedeflendiği kaydedildi.

Radyo frekans teknolojisini kullanan TÜBİTAK'ın altyapı sistemleriyle Vodafone'un, şebeke servislerini tamamen hava ortamını kullanan alternatif ve servis sürekliliği yüksek bağlantılar üzerinden ileteceği belirtilen açıklamada, Vodafone Türkiye'nin projeyi ilk olarak Şırnak'ta başlatacağı bildirildi.

Şırnak'ın ardından Türkiye'nin 81 ilinde 2G ve 3G şebeke altyapılarının Vodafone ana santral merkezlerine olan bağlantılarının kurulması ve bu alternatif altyapının yeterli kapasite ile yedeklenerek, fiber optik altyapı kesintileri sırasında Vodafone abonelerine kesintisiz ve yüksek kapasitede hizmet sunulması ile kesintisiz hizmetin hedeflendiği ifade edilen açıklamada, bugüne kadar yurt dışı kaynaklardan tedarik edilen altyapı sistemlerinin Vodafone tarafından Türk mühendislik ve üretim kaynakları kullanılarak, yerel olanaklarla üretilmesinin büyük önem taşıdığının altı çizildi.

-''Özel sektörün destek ve katkıları önemli''-

BTK Başkanı Tayfun Acarer, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye'de bilgi teknolojileri veiletişim sektörünün yerli teknoloji geliştirecek ve üretecek nitelikli insan kaynakları ile bilgi birikimine sahip olduğunu, bu potansiyeli desteklemek ve ülkenin söz konusu alandaki hedeflerini gerçeğe dönüştürmek konusunda kamuya olduğu kadar özel sektöre de sorumluluk düştüğünü belirtti.

Geçtiğimiz aylarda yaptıkları çağrının Vodafone tarafından da hayata geçirilmesi ve TÜBİTAK ile yaptığı işbirliği sonucu yerli teknoloji üretimine verdikleri destekten büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Acarer, bilgi teknolojileri ve iletişim sektörünün son yıllarda Türkiye'nin genel ekonomik büyüme oranının üzerinde bir büyümeye sahip olduğunu, sektörün bu büyüme hızını artırarak devam ettirmesi ve Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için özel sektörün destek ve katkılarının önemli rolü olacağını vurguladı.

-''Yerli üretimi desteklemek...''-

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes de TÜBİTAK işbirliğiyle gerçekleştirdikleri bu proje ile müşterilerine ''kesintisiz hizmet kalitesini'' sunacaklarını kaydederek, ''Vodafone için en değerli başarı kriteri, müşteri memnuniyetidir. Tüm faaliyetlerimizde, abonelerimizi kayıtsız şartsız memnun ederek, Türkiye'nin en çok güvenilen ve en çok tercih edilen telekomünikasyon markası olmak hedefi doğrultusunda çalışıyoruz. Bu çerçevede son olarak akıllı kapsama teknolojisini hayata geçirerek, tüm abonelerimize dünyastandartlarında kesintisiz iletişim sunmak için çalışıyoruz'' değerlendirmesini yaptı.

Vodafone Grubunun akıllı şebeke teknolojilerini Türkiye'ye aktararak altyapılarını sonteknolojilerle modernize etmenin yanında, telekomünikasyon altyapı sistemlerinin kurulmasıkonusunda Türkiye'nin üretim kaynaklarının değerlendirilmesine de büyük önem verdiklerini dile getiren Fernandes, şunları kaydetti:

''Vodafone Türkiye olarak, yerli üretimi desteklemeyi öncelikli görevlerimiz arasında kabul ediyoruz. Bu projenin en önemli taraflarından biri, Türk mühendisliğinin deneyiminden yararlanarak, yerel olanaklarla böyle bir sistemin yapılandırılmış olmasıdır. BTK'nın da desteklediği bu proje ile bir yandan abonelerimize kusursuz müşteri deneyimi sunarken, diğer yandan ülkemizin yerli tasarım ve üretim altyapı hizmetleri konusundaki potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Yerli üretimi desteklerken,Türkiye ekonomisi için değer yaratmak bize gurur veriyor.''

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknoloji Araştırma Merkezi Başkanı Hasan Palaz ise ''Bu projenin ülkemizde teknoloji üretiminin desteklenmesi açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz. En ileri ve ülkemiz koşullarına en uygun teknolojilerle, Türkiye'de iletişimin altyapısını destekleme olanağı bulduğumuz için mutluyuz'' ifadelerini kullandı.

Akşam

Bu Haber 2874 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!