KÖRFEZ SERMAYESİ TÜRKİYE’Yİ SEVDİKÖRFEZ SERMAYESİ TÜRKİYE’Yİ SEVDİ

Tarih: 2012-02-07

 

Petrol zengini Körfez ülkeleri, güvenli limanı Türkiye'de buldu. Son 10 yılda Türkiye'ye 30 milyar dolarlık yatırım yapan Körfez ülkeleri, önümüzdeki 3-5 yılda bir bu kadar daha yatırım yapabilir.

Körfez fonlarının en büyük gözdesi ise bayındırlık, enerji, sağlık, gayrimenkul, sanayi ve altyapı projeleri olacak. Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip Körfez bölgesi ülkelerinin (Suudi Arabistan, BAE,  Bahreyn, Kuveyt,  Katar,  Umman) yatırım konusunda Türkiye'ye olan ilgisi her geçen yıl artıyor. Körfez fonlarının toplam değeri 2,5 trilyon doları, yurt dışı yatırımları ise 1,8 trilyon doları geçiyor. Bir dönem finans piyasalarından 'dışlanan' Körfez ülkeleri, şu anda son 80 yılın en kötü kriziyle karşı karşıya kalan ve milyarlarca dolarlık kurtarma paketlerine karşın köşeye sıkışan Batı ekonomilerini 'dizleri üzerine çöktürüyor'. Batı bankalarına son dönemde sağlanan kaynaklarla Körfez fonları bir 'kurtarıcı' rolü yüklenmiş bulunuyor.

Türkiye'nin, cazip projeleriyle ve Körfez finansal enstrümanlarına entegre olarak önümüzdeki 3-5 yılda Körfez fonlarından 30 milyar dolar sermaye çekebileceği vurgulanırken, bu fonların Türkiye'de özellikle bayındırlık, enerji, sağlık, gayrimenkul, sanayi ve altyapı projeleriyle yakından ilgili olduğu belirtiliyor. Son 10 yılda Körfez ülkelerinden Türkiye'ye yaklaşık 30 milyar dolarlık doğrudan sermaye yatırımı geldi. Bu miktar, 2,5 trilyon doları bulan Körfez potansiyelinin sadece binde birini oluşturuyor. Halbuki Körfez fonlarının 1,8 trilyon doları dış yatırımlarda kullanılıyor.

Sukuk kolaylaştıracak

YATIRIM finans danışmanlığı şirketi Gulf-Turk Capital Program Koordinatörü Suat Karabulut, Türkiye'nin ekonomik ve stratejik konumuyla, Körfez finansal enstrümanlarına entegre olarak önümüzdeki 5 yılda Körfez fonlarından 30 milyar dolar sermaye çekebileceğini, özellikle Sermaye Piyasası Kurulu'nun da (SPK) onayladığı sukuk tahvillerine Körfez yatırımcılarının daha kolay yatırım yapacağını, bu tahvillerin oturmuş piyasalarda, Londra ve Körfez borsalarında işlem gerçekleştirdiğini kaydetti.

5 milyar dolarlık inşaat

Emaar Properties, Türkiye'de 5 milyar dolarlık yatırım hedefliyor ve sağlık, alışveriş merkezleri, oteller ve gayrimenkul sektörlerine odaklanıyor. 
-Kuveyt Maliye Bakanlığı, Libya Hazine Sekreterliği ve Abu Dabi Yatırım İdaresi'nin yüzde 75 hisseye sahip olduğu ABC Türkiye de yatırım yapacak. 
-Starbucks, Body Shop, Topshop ve Vero Moda'yı Türkiye'ye getiren Kuveytli Alshaya Group, 3 yıl içinde 100 milyon dolar yatırım yapacak. Oger Telecom TT'yi aldı. Körfez ülkelerinden Türkiye'ye gelen bazı yatırımlar:  
-Kuwait Investment Authority, Cevahir İş Merkezi'ni satın aldı.  

-BAE sermayeli PJSC Şirketler Grubu, İstanbul'un Anadolu yakasında 400 milyon dolara arazi aldı.  
-Abraaj Capital, önce Acıbadem Hastanesi'ne, ardından da yat şirketi Numarine'ye ortak oldu.  

-Lübnanlı Oger Telecom, Türk Telekom'u 6,5 milyar dolara satın aldı.

- Dubai şeyhi Al Makdum'un sahibi olduğu Dubai Islamic Bank, MNG Bank'ı satın aldı.

 

Bu Haber 3061 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!