FATİH PROJESİ NELER GETİRİYORFATİH PROJESİ NELER GETİRİYOR

Tarih: 2012-02-09

 

Pilot Uygulaması 06.02.2012 günü başlayan Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi, eğitimde bilişim teknolojileri desteği ile kara tahta ve tebeşiri , hatta kitabı tarihin tozlu raflarına atma iddiasına sahip. 8 milyar dolarlık bu dev projenin Türkiye'ye bilişim ve eğitim teknolojilerinde çağ atlatacağı iddia ediliyor.

Projede her okula birçok fonksiyonlu yazıcı ve bir doküman kamera ile tüm dersliklere etkileşimli tahta ve kablolu internet bağlantısı sağlanacak. Her öğretmene dizüstü bilgisayar, her öğrenciye ise bir tablet bilgisayar verilecek. Böylelikle, klasik kara tahta, tebeşir, kalem, defter, kitapla yapılan eğitimin yerini,  akıllı tahta, tabletlere yüklenen e-kitap, etkileşimli tablet ve tahta ile yapılan eğitim alacak. Bu şekilde 15 milyon öğrenciye, 40 bin okula, 620 bin kadar dersliğe bilişim teknolojilerinin kullanıldığı bir eğitim modeli uygulanacak.

23 Kasım 2011 tarihinde 3 bin 657 ortaöğretim kurumuna çok fonksiyonlu yazıcı ve doküman kamera ile 84.921 dersliğe etkileşimli tahta ihalesi yapıldı. Etkileşimli tahta ihalesini Vestel A.Ş. firması kazandı. Akıllı tahtalarda işletim sistemi olarak Microsoft veya Pardus kullanılabilecek. Yazıcı, tarayıcı ve döküman kamera ihalesini ise 11 milyon 114 bin TL teklif veren Servus kazandı.

6 Şubat itibariyle ise, Fatih Projesi’nin pilot uygulamasında yer alan 17 ildeki 52 okulda tabletler dağıtılmaya başlandı. Toplam 12 bin tablet bu pilot uygulama çerçevesinde dağıtılacak. Pilot uygulama için Bakanlığın açtığı tablet  ihaledesini Vestel ve General Mobile kazandı.  General Mobil’den 4 bin e-tab, Samsung’dan  4 bin 800 Galaxy Tab wifi tablet bilgisayar alındı.

Samsung tabletlerin ekran boyutu  10.1 inç, Genel Mobile’dan satın alınan tabletlerin boyutu ise 8.9 inç. İki tablet de Android işletim sistemine sahip. Android, Google'ın cep telefonları için ürettiği bir işletim sistemi. Android, Linux işletim sisteminin çekirdeği, Java platformu ve başka uygulamalara sahip, ancak Android bütünü itibariyle açık kaynak kodlu değil.

Tabletler ortamla iletişim için ise wi-fi kablosuz iletişimi kullanıyorlar.

Tabletlerin USB ve kamera desteği olduğu ancak bu özelliklerin öğrencilerin kullanımına kapatılacağı belirtiliyor. Tabletler, içerilerinde o yıla ait ders kitapları ve e-kitap (çoklu ortamlı kitap) ile yüklü şekilde öğrencilere sunuldu.

FATİH PROJESİ İLE İLGİLİ TBV (TÜRKİYE BİLİŞİM VAKFI)NIN RAPORU.

Türkiye Bilişim Vakfınca (TBV), Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesinin, dünya ölçeğinde bir eğitim projesi olduğu belirtilerek, projenin çevre ülkelere model olabileceği dile getirildi.

TBV'nin, okullarda ikinci yarıyılın açılmasıyla birlikte pilot uygulamasına başlanan FATİH projesine ilişkin hazırladığı raporda, projenin; ''orta ve yüksek teknoloji merkezi olma, e-devlet yapısına bir an evvel kavuşarak vatandaşların ihtiyaçlarına yeni teknolojiler ile cevap verme'' gibi stratejik hedeflere sahip Türkiye için önemli bir fırsat yarattığı kaydedildi.

Raporda, işletim sistemi ve yazılım konusunda en önemli bileşenler güvenlik, güvenilirlik, birlikte çalışabilirlik, yönetilebilirlik ve sürdürülebilirlik olarak sıralanırken, proje kapsamında kurulacak sistemlerin mevcut ve ileride sunulacak eğitim içerik ve yazılımlarının ekosisteme uyumlu olmasının önem taşıdığı vurgulandı.

Farklı içerik sağlayıcılar tarafından sunulan e-içeriklerin akıllı tahtalarla ve tablet cihazlarla uyumlu olması ihtiyacının vurgulandığı raporda, ''Bu sistemin, her cihaz için uyumlu arabirim desteği sunan, her öğrencinin ve öğretmenin güvenli şifreleri ile ders programlarına uygun içeriklere ulaşabildikleri, her an her platformdan erişilebilir olmasını sağlayan 'bulut bilişim' mantığıyla geliştirilmesi ve sunulması sistemin etkinliğini artırıcı bir faktör olacaktır'' görüşüne yer verildi.

Raporda, geliştirilecek sistemin sınıf içerisinde etkileşimi destekleyecek uygulamaları içermesi, uygulamanın etkinliğini artıracak bir unsur olarak öne çıkıyor.

-''Müfredat konuları dijital ortama aktarılırken, interaktivite dahil edilmeli''-

Raporda, daha etkili sonuç almak için eğitim içeriklerinin dijital ortama aktarılmasında, uygun içeriklerin, mobil eğitim, e-kitap, video eğitim, sanal sınıf gibi seçenekler arasından uygun ortama aktarılmasının önem taşıdığına vurgu yapılarak, müfredat konularının detaylı şekilde incelenerek, nasıl bir yöntemle dijital ortama aktarılacağına karar verilmesi, kitapların e-kitap haline getirilmesi sırasında interaktivitenin dahil edilmesi gerektiğine de yer verildi.

Projede öğretmenlerin e-içerik üretmesinin amaçlanmasına karşın, e-içerik üretimi ayrı bir uzmanlık alanı olduğu için uzmanlaşmış profesyonellerle çalışılmasının daha uygun görüldüğü dile getirilen raporda, öğrencilerin, ders notları, konuyla ilgili etkileşimli oyunlar, eğitim videoları ve deney simülasyonları ile kendi kendine öğrenme sürecini sürdürmeleri için, sistemi uçtan uca kurup, sorunsuz yaşatacak ve teknolojik gelişmelere öncülük edebilecek yeterlilikle iş ortaklarına ihtiyaç duyulduğu da belirtildi.

-''Öğretmenlere yönelik eğitimlerin sunulması hayati önemde''-

Kamuoyunun FATİH projesinden büyük başarı beklentisini ortaya koyan raporda, ''FATİH Projesinin uygulanabilirliği konusundaki tartışmaların odak noktasını teşkil eden öğretmenlerin bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma konusunda ciddi eksikliklerinin olduğu iddiaları çok yaygındır. Bu kanaatten hareketle FATİH projesinin amacına ulaşabilmesi için bilgisayar okur-yazarlığının yaygınlaştırılması ve projenin uygulayıcıları olan öğretmenlere yönelik eğitimlerin sunulması hayati önem taşımaktadır'' ifadelerine yer verildi.

Raporda, bu konudaki kaygıları gidermek üzere öğretmenlere hizmet içi eğitimler verildiği ancak daha çok temel kavramlar, kelime işlemciler ve internet kullanımı gibi konulara odaklı bu eğitimlerin, FATİH projesinin içeriğiyle doğrudan bağlantılı hale getirilmesi gerektiği ifade edildi.

-''Tüm okullar bir ağ üzerinden birbiriyle haberleşmeli''-

Projede internet altyapısının da büyük önem taşıdığına işaret edilen raporda, erişim konusunda, teknolojinin türünden çok, kesintisiz ve tüm Türkiye genelinde sağlanabilir olmasının önem taşıdığı dile getirildi.

Bu bağlamda, erişim modeli olarak karma bir çözüme gidilmesi önerilen raporda, fiber, 3G, xDSL, radyolink ve uydu teknolojilerinin alternatifli olarak kullanılmasının, projenin etkinliği ve başarısı için gerekli görüldüğüne dikkat çekiliyor.

Raporda, tüm okulların ağ üzerinden birbirleri ile haberleşebilmesi gereği da vurgulandı.

-''3G özelliği, çevre ülkelerde model oluşturmak için de önemli''-

''Öğrencilere dağıtılacak tabletlerin hem Wi-Fi, hem de 3G uyumlu olmalı'' ifadesine de yer verilen raporda, öğrencilere dağıtılacak tabletlerin sınıf içerisinde öğretmen tarafından kontrol edilebilmesinin önemi de dile getirildi.

Böylece öğretmenin tabletlerdeki 3G özelliğini kapatabileceği, gerektiğinde öğrencilerin derse odaklanmaları, oyun ve benzeri diğer uygulamaları kullanmamaları için tabletlerin kısıtlayabileceği de belirtilen raporda, ''3G özelliği, ADSL kullanımının düşük, mobil genişbant kapsamasının ise yüksek olduğu çevre ülkelerde FATİH projesinin model oluşturma imkanını da artıracak'' görüşüne de dikkat çekildi.

Raporda, 3G özelliğinin, cihaz yönetimi ve güvenlik açısından da avantajlar getireceği, 3G'nin yazılım güncellemeleri, özellikle kırsal bölgelerde uzaktan teknik destek sağlanması, yedekleme, gasp gibi güvenlik risklerine karşı cihazın yerinin belirlenmesi imkanı gibi getirilerine de işaret edildi.

''FATİH projesinin dünya ölçeğinde önemli bir eğitim projesi olduğunu düşünüyoruz'' görüşü ifade edilen raporun sonuç bölümünde, şöyle devam edildi:

''FATİH projesinin donanım, yazılım, işletim sistemi, iletişim altyapısı gibi unsurlarını belirlemek ve sağlamak projenin en çok ilgi çeken tarafları olarak karşımıza çıkıyor. Oysa bunlar projenin göreceli olarak kolay çözüme kavuşturulacak unsurlarıdır. Temel konumuz projenin tüm ögeleri ile 'bütünleşik' bir tarzda ve uzun vadede 'sürdürülebilir' özellikte planlanmasıdır. Bu da projenin tüm ögeleriyle, tüm paydaşlar tarafından tartışılması ile mümkündür.''

ÇOK ÖNEMLİ VE GEREKLİ GÖRDÜĞÜMÜZ BU BÜYÜK PROJE; İYİ PLANLANIR, YOL HARİTASINDA YANLIŞLAR YAPILMAZSA TÜRKİYE’YE BÜYÜK KATKILAR YAPAR. ANCAK PROJEYLE, DAHA DOĞRUSU PROJENİN UYGULAMASI İLE İLGİLİ CİDDİ KUŞKULARIMIZ VAR. BU KUŞKULARIMIZI YAKINDA AYRINTILI OLARAK DİLE GETİRECEĞİZ.

Bu Haber 1859 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!