6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
DİKKAT, BİLGİLERİNİZ ÇALINABİLİR!DİKKAT, BİLGİLERİNİZ ÇALINABİLİR!

Tarih: 2012-02-10

Türkiye’de gündemimize ‘çipli pasaport’ ile giren RFID (Radio Frequency Identification Tags) teknolojisi en basit anlatımıyla radyo dalgasıyla iletişim kuran alıcı ve vericileri temsil ediyor. Bu yapıda pirinç tanesinden biraz daha büyük bir çip, özel bir okuyucuyla kablosuz iletişime geçerek bir tür onay mekanizmasını çalıştırıyor. Bu sayede özel bir kartla turnikelerden geçmek, elektronik biletler, temassız ödeme yapılabilen kredi kartları ya da pasaport örneğinde olduğu gibi çipte kayıtlı bilgilerle merkezi bilgileri karşılaştırarak onaylama gibi uzayıp giden özelliklerden faydalanabiliyor.

Sunduğu nimetler dolayısıyla her geçen gün daha yaygınlaşan ve yeni kullanım alanları bulan RFID’nin pek konuşulmayan büyük de bir sorunu var: Güvenlik.

İnternet sitelerinde 100 dolardan ucuza satılan sıradan okuyucularla etrafınızdaki RFID cihaz ve kartlarındaki bilgilere ulaşmak neredeyse çocuk oyuncağı.

Güvenlik noktasından geçerken elinizde tuttuğunuz pasaport ya da kredi kartı bilgileriniz etrafınızda RFID okuyucusuyla bekleyen bir hacker için en kolay ve savunmasız hedeflerden biri. Mevcut teknolojiyle bir e-hırsız bu verilere 20 metre uzaktan erişebiliyor. İşin kötüsü, bilgilerinizin çalındığını anlamanız mümkün değil. Çünkü geride hiçbir iz kalmıyor. Kredi kartınızın cebinizden bile çıkmadan çalınması ya da kopyalanması anlamına gelen bu tehlikeden pek çok kullanıcının haberi bile yok.

RFID korsanlarına karlı korunmanın tek yolu okuyucu cihazların sinyallerini kesen özel materyallerden üretilmiş aksesuarlar kullanmak. Son dönemde artan olay ve buna bağlı endişelerden dolayı kimi cüzdan, çanta ve kıyafet üreticisi RFID kalkanlı modeller tanıtıyor. Özellikle cüzdan, cep telefonu ve pasaport kılıfları en çok tercih edilen aksesuarların başında yer alıyor.

Radikal.

Bu Haber 1344 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!