DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
DİKKAT, BİLGİLERİNİZ ÇALINABİLİR!DİKKAT, BİLGİLERİNİZ ÇALINABİLİR!

Tarih: 2012-02-10

Türkiye’de gündemimize ‘çipli pasaport’ ile giren RFID (Radio Frequency Identification Tags) teknolojisi en basit anlatımıyla radyo dalgasıyla iletişim kuran alıcı ve vericileri temsil ediyor. Bu yapıda pirinç tanesinden biraz daha büyük bir çip, özel bir okuyucuyla kablosuz iletişime geçerek bir tür onay mekanizmasını çalıştırıyor. Bu sayede özel bir kartla turnikelerden geçmek, elektronik biletler, temassız ödeme yapılabilen kredi kartları ya da pasaport örneğinde olduğu gibi çipte kayıtlı bilgilerle merkezi bilgileri karşılaştırarak onaylama gibi uzayıp giden özelliklerden faydalanabiliyor.

Sunduğu nimetler dolayısıyla her geçen gün daha yaygınlaşan ve yeni kullanım alanları bulan RFID’nin pek konuşulmayan büyük de bir sorunu var: Güvenlik.

İnternet sitelerinde 100 dolardan ucuza satılan sıradan okuyucularla etrafınızdaki RFID cihaz ve kartlarındaki bilgilere ulaşmak neredeyse çocuk oyuncağı.

Güvenlik noktasından geçerken elinizde tuttuğunuz pasaport ya da kredi kartı bilgileriniz etrafınızda RFID okuyucusuyla bekleyen bir hacker için en kolay ve savunmasız hedeflerden biri. Mevcut teknolojiyle bir e-hırsız bu verilere 20 metre uzaktan erişebiliyor. İşin kötüsü, bilgilerinizin çalındığını anlamanız mümkün değil. Çünkü geride hiçbir iz kalmıyor. Kredi kartınızın cebinizden bile çıkmadan çalınması ya da kopyalanması anlamına gelen bu tehlikeden pek çok kullanıcının haberi bile yok.

RFID korsanlarına karlı korunmanın tek yolu okuyucu cihazların sinyallerini kesen özel materyallerden üretilmiş aksesuarlar kullanmak. Son dönemde artan olay ve buna bağlı endişelerden dolayı kimi cüzdan, çanta ve kıyafet üreticisi RFID kalkanlı modeller tanıtıyor. Özellikle cüzdan, cep telefonu ve pasaport kılıfları en çok tercih edilen aksesuarların başında yer alıyor.

Radikal.

Bu Haber 1183 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!