7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
HELAL(?) FACEBOOK KURULDUHELAL(?) FACEBOOK KURULDU

Tarih: 2012-02-13

 

Türkiye’yi merkez yapan İslami sosyal medya projesi salamworld.com, 3 yılda 50 milyon kullanıcı hedefi koydu. “Helal Facebook” ve “Helal internet” olarak adlandırılan sosyal ağ için 50 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Salam World Yönetim Kurulu Başkanı Abdul-Vakhed Niyazov, “Projeye uluslararası çerçeve çizdik ama bir Türk şirketi şeklinde kurulduk. İstanbul’da faaliyete başladık. 4 ülkeden 7 ortağımız var. Ama ortaklarımız arasında Türk yok. Tatar asıllı olarak Rusya’dan ben ve Kazakistan’dan Kudereyev var. Siyasetle ilgimiz yok. Bir ümmet projesi olduk. Hiçbir ülkeyle bağımız bulunmuyor.”

Yatırıma önem veriyoruz

Abdul Vakhed Niyazov, şirketin merkezi olarak İstanbul’u seçme nedenleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “İstanbul, nüfusunun büyük bölümü Müslüman olan şehirler içinde en büyüklerden. Ayrıca İslamiyetle diğer dinler arasında da köprü. Bu nedenle ofisimiz Boğaz Köprüsü’nün hemen yanında. Lojistik olarak da merkez. Ayrıca Türkiye daha istikrarlı ve demokratik bir yapıya sahip. Dünyada 3 yılda 50 milyon üye hedefledik. Türkiye’de ise 3 yılda 10 milyon kullanıcıya ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu süreçte de 50 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Holdingimiz de üç ay sonra Hong Kong’da faaliyete geçecek.”

Teknik merkezi taşıyacak

Niyazov, teknik merkezleri ve sunucularının daha önce Hindistan’ın Haydarabat şehrinde olduğuna değinerek, şöyle konuştu: “Bir kısmı da Almaata ve İstanbul’daydı. Bunları Kaliforniya’ya Silikon Vadisi’ne taşıyacağız. Şu anda 60 çalışanımız var. Çok farklı ülkelerden onlarca dil konuşan elemanlar çalıştırıyoruz. Türkiye’de yabancı işçi çalıştırmayla ilgili sıkı kurallar bulunuyor. Bir yabancı çalışana karşılık 5 Türk çalıştırılması şart koşuluyor. Ama bu bilgi teknolojileri sektörü için çok yüksek bir rakam.”

Sosyal ağlara İslami alternatif

SalamWorld, hedef kitlesini İslami değerlere ilgisi olan genç nesiller, modern Müslüman aileler ve gençler olarak belirledi. Salam World, mevcut sosyal ağlara karşı İslami alternatif olarak kendini konumluyor. Müslüman topluluklar arasında bir iletişim platformu olmayı hedefliyor. Proje 12 ülkeden uluslararası profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. İcra Heyeti’nde 17 ülkeden üyeler bulunuyor. Arap Baharı’nda Facebook, Twitter gibi sosyal medya ağlarının etkisi Salam World projesinin geliştirilmesinde etkili oldu.

Ramazan ayında devreye girecek

Şu anda yapım aşamasında olan Salam World’ün nisan ayında test, temmuzda yani ramazan ayında ise asıl yayına başlayacağını bildiren Abdul Valhed Niyazov, siteyle ilgili şunları anlattı: “Salam World, zararlı içeriğe yer vermeyen İslami bilgi teknolojileri projesi. Helal internet hizmetleri üzerine kurulu. Zararlı, helal olmayan resim, video, yazı ve benzeri içerik, yazılım ve kullanıcı şikayetleri dikkate alınarak filtrelenecek. Sitenin amacı Müslümanları dünyaya, dünyayı Müslümanlara açmak. Önce 8 dilde, sonra Kürtçe dahil 15 dilde faaliyette olacağız. Yabancı dil sorununu çözen bir yazılım geliştirdik. Böylece bir Türk ile Fransız ortak bir dil bilmese de yazışıp, anlaşabilecek. Helal ürün pazarının büyümesine de katkıda bulunmak istiyoruz. Aynı zamanda İslam Altın Dinarı’na dayanan bir online helal alışveriş platformu da kurulacak.”

 300 milyon Müslüman internet kullanıcısı var

Salam World Halkla İlişkiler Direktörü Yavuz Selim Kurt, dünyadaki 2 milyar internet kullanıcısının 300 milyonunun Müslüman ülkelerde yaşadığına değinerek, şunları söyledi:

* Sitede online İslam kütüphanesi, online fetva ve danışmanlık olacak.

* Online şehir rehberinde helal restoranlar görünecek.

* Facebook da filtre koyuyor. Bizim kontrolümüz ondan biraz daha fazla olacak.

* Başı açık kadın fotoğrafı olabilecek ancak bikinili olmayacak.

* Kullanıcıların sohbet ve yazışmalarında da helal kriterlerine dikkat edeceğiz.

* Salam World üzerinden tanışıp aralarında gönül ilişkisi olanlara karışamayız.

Hürriyet

Bu Haber 1641 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!