DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
HARRİRİ; TELEKOMU UYGUN FİYATA SATACAĞIZHARRİRİ; TELEKOMU UYGUN FİYATA SATACAĞIZ

Tarih: 2012-02-15

Şükrü ANDAÇ-Milliyet

Türk Telekom’un (TT) yabancı ortağı Lübnanlı Saudi Oger’in en tepesindeki isim olan Mohammed Hariri, ellerindeki yüzde 55’lik hisseyi doğru fiyatı bulduklarında satacaklarını söyledi.

Türk Telekom’un 2011 yılına ilişkin yapılan genel kurul toplantısı için İstanbul’da bulunan Hariri, önceki gece Ortaköy’deki Zuma adlı Japon restoranında ekibiyle birlikte yemekteydi... Bundan yedi yıl önce şirketin Türkiye vizyonunu anlatmak amacıyla Beyrut’ta yapılan toplantı döneminde tanıştığımız Hariri ile yemek öncesi Zuma’nın barında yaptığımız sohbette sıra işe geliyor. Ve ilk soru... “Grupta yer alan Oger Telecom, dolayısıyla bu şirketin elindeki yüzde 55’lik Türk Telekom hissesini satmak için yaptığınız görüşmeler ne noktada...”

Körfez bölgesi ilgileniyor
“Birkaç yıl önce Saudi Telecom’a (Suudi Arabistan merkezli) Oger Telecom’un yüzde 35 hissesini (2.6 milyar dolara) satmıştık” diye söze başlayan Mohammed Hariri, “Bu dönemde de birçok grupla görüşüyoruz. Ama bizim için hâlâ iyi fiyat oluşmadı. Bu yüzden ‘satışın henüz zamanı gelmedi’ diye düşünüyoruz. Bir süre daha bekleyeceğiz gibi duruyor ama fiyatla ilgili sürekli konuşuyoruz” diyor.

Satış 2012’de mi?
Son olarak geçen ayın sonunda Katar yönetiminin Oger Telecom’u satın almak için görüşme yaptığı ortaya çıkmıştı. “Satış işlemi 2012’de tamamlanır mı?” sorusuna Hariri’nin yanıtı, “Zaman veremem” şeklinde oluyor.
Türk Telekom ile yakından ilgilenen şirketler konusunda isim vermeyen Hariri, Körfez bölgesinden birçok grupla görüşme yaptıklarını aktarıyor. Mohammed  Hariri ayrıca Avrupa bölgesinden şu anda herhangi bir talip olmadığını belirtiyor.

‘Türk Telekom’da yeni yönetimden çok memnunuz’
 Saudi Oger’in çoğunluk hissesinin alımı sonrası Türk Telekom’da uzun süre CEO’luk koltuğunda oturan Paul Doany’nin yerine atanan (1.5 yıl önce) Türk yönetici Gökhan Bozkurt ve yeniden yapılanan ekibinin performansını değerlendiren Mohammed Hariri, “Yeni yönetimden çok memnunuz” dedi.
Avrupa ve Ortadoğu pazarlarındaki karmaşaya bakıldığında çok fazla risk olduğunun altını çizen Hariri, Türkiye yatırımlarını öne çıkararak Türk Telekom’un finansal sonuçlarından da oldukça memnun olduklarını anlattı. Türkiye’ye yatırım yapmaya başladıkları 2005 yılından bu yana ‘yabancı bir yatırımcı’ olarak sıkıntı yaşamadıklarını vurgulayan Hariri, siyasi tarafta ise istikrarın kendilerine güven verdiğini ifade etti.

‘Banka işini büyüteceğiz’
 Saudi Oger’in telekom alanında başta Türkiye ve Güney Afrika olmak üzere önemli yatırımlara imza attığını ifade eden Hariri, sadece Türkiye pazarına 10 milyar dolara yakın yatırım yaptıklarını ve buradaki operasyonlarının son derece başarılı gittiğini kaydetti.
Türkiye’de telekom dışında T-Bank ile bankacılık sektöründe önemli mesafe katettiklerini ileten Hariri, 2012’de bu alanda ciddi büyüme adına yatırım planları olduğunu, bünyelerine bir de sigorta şirketi katmayı planladıklarını anlattı.

Bu Haber 2020 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!