7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
3 YILDA 70 BİN ELEMAN GEREKECEK!3 YILDA 70 BİN ELEMAN GEREKECEK!

Tarih: 2012-02-20

Bu bir topluma gaz verme haberidir !

BTK Başkanı Acarer: Bu kadar elemanın üniversitelerde yetiştirilmesi olanaksız, ara eleman ihtiyacını hızlı karşılamamız gerekiyor.

Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, önümüzdeki 3 yıl içinde 70 bin civarında elemana ihtiyaç olacağını belirterek, ''Bu kadar elemanın üniversitelerde yetiştirilmesi olanaksız. Biz geleceğim bilişimle geleceğine inanmış bir sektörüz. Bu nedenle bu vizyona ulaşmamız için ara eleman ihtiyacını hızlı karşılamamız gerekiyor'' dedi.

Acarer, Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), İstanbul Kalkınma Ajansı, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Türk Telekomünikasyon AŞ'nin katkılarıyla kurulacak olan Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi'ne ilişkin, Ceylan Intercontinental Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında, yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu ile süreç içinde yeni iş alanları denilen çağrı, hosting ve bakım hizmet destek merkezleri gibi konularda ciddi sayıda ara eleman ihtiyacı ortaya çıkacağını kaydetti.

Türkiye'de 100 bin civarında anonim şirket, 1 milyon civarında da limited şirket bulunduğunu, ICT sektöründe çok farklı 50'den fazla iş pozisyonu olduğunu hatırlatan Acarer, özellik sistemlerin güvenlik, yazılım ve veri tabanı gibi uzman eleman, web tasarımcılığı, ağ teknolojileri ve genel bilgisayar konularında da ara eleman ihtiyacının hızla arttığını söyledi. 

Acarer, üniversitelerde yaklaşık her yıl 10 bin civarında eleman yetiştiğini, şu anda da bilişim sektöründe yaklaşık 200 bin elemanın çalıştığını dile getirerek, ''Özellikle yeni TTK, hosting ve çağrı ve bakım destek merkezlerinde ortaya çıkan eleman ihtiyacı dikkate alındığında, yapılan hesaplamalara göre önümüzdeki 3 yıl içinde 70 bin civarında elemana ihtiyaç var. Bu kadar elemanın üniversitelerde yetiştirilmesi olanaksız'' dedi.

Bilgisayar, elektronik, haberleşme mühendisi gibi kadrolardaki öğrencilerden yeni mezunların hızla yurt dışına gittiğini, dolayısıyla bu sektördeki eleman ihtiyacının da hızla arttığını dile getiren Acarer, matematik, fizik endüstri gibi branşlardan da bu alana doğru kaymalar olduğunu, o nedenle bu tür eğitim ve sertifika programlarının önemli olduğunu söyledi. 

Acarer, TÜİK verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 24.2 milyon çalışan bulunduğunu, ICT sektöründeki istihdam oranının bunun yüzde 1.5'una denk geldiğini belirterek, ''OECD ülkelerinde bu oran yaklaşık yüzde 6. Biz geleceğim bilişimle geleceğine inanmış bir sektörüz. Bu nedenle bu vizyona ulaşmamız için ara eleman ihtiyacını hızlı karşılamamız gerekiyor. Bu eğitimi bu açıdan son derece önemsiyoruz. bu sektörde değişmez bir kural var. Geceliğin alim yatan, sabah cahil kalkabiliyor. O nedenle bu tür programlar önemli'' diye konuştu.

EĞİTİM MERKEZİ TEMMUZ'DA AÇILACAK
TÜTED Başkanı Adil Zafer Muftüoğlu da, derneğin Mart 2011 tarihinde İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen ''kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik bilgi odaklı ekonomik kalkınma mali destek programına'' Yıldız Teknik Üniversitesi'nin desteğiyle başvurduğunu ve projenin de desteklenmeye değer görüldüğünü belirtti. 

Projenin Temmuz 2012 tarihinde bitirilerek Eğitim ve Teknoloji Merkezi'nin aynı tarihte faaliyete geçmesinin planlandığını belirten Müftüoğlu, projedeki amaçlarının, Türkiye telekomünikasyon sektörünün yüksek katma değerli ürün ve servis geliştirmesine katkıda bulunulması, böylece bölgesel ve uluslararası rekabet gücünü artırmaya yönelik bilgi ve knowhow seviyesinin yükseltilerek güçlendirmesini sağlamak olduğunu söyledi. 

Müftüoğlu, üstlendikleri bu projenin iletişim sektörünün gelişmesi için önem taşıdığına inandıklarını kaydetti. 

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ
Türk Telekom İnsan Kaynakları Destek ve Regülasyon Başkanı Şükrü Kutlu da, 171 yıllık kurumsal yapısıyla sektöre nitelikli eleman yetiştirmede okul görevi gören şirketin, eleman yetiştirmek için başlatılan bu projeye de hem maddi hem de programların gerçekleşmesine katkı vererek devam ettiğini söyledi. 

Projenin sektörün uluslararası rekabet gücünü artırmaya yönelik olduğuna inandıklarını, sektördeki ara kademe elemanları ile sektörün aday çalışanlarına iş hayatında gerekli mesleki becerileri kazandıracak sertifika programları düzenleneceğini anlatan kutlu, genç yeteneklerin yetişmesi adına projeye destek sunduklarını kaydetti. 

YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek de, projenin üniversite ile sanayi işbirliğinin önemli bir adımı olduğunu, sektördeki tüm firmalara üniversitenin laboratuvarlarını açarak, üniversite sanayi işbirliğini geliştirmede her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

AA

Telekomcular Derneğinin Notu:

En pahalı ve maaliyetli yatırımın insana olan yatırım olduğunu tüm dünya kabul etmişken, Türk Telekom'a gençliğini ve ömrünü vermiş gerek teknik gerekse idari kadrolarda iyi yetişmiş binlerce hatta onbinlerce her kademede işinin uzmanını, bir çırpıda tasviye eden zihniyet "3 yılda 70 bin eleman ihtiyacından" söz edebiliyor. Üretime en çok katkı koyacakları, arkadan gelen genç nesilleri en iyi ve en ucuz maaliyetle yetiştirecekleri sırada, hiç bir ilke  ve prensibe uymayacak şekilde inançla, onurla görev yaptıkları görevlerinden koparılarak arzuları dışında savruldukları yerlerde, çapsız yöneticilerin seviyesiz baskıları ile mobing uygulamalarına muhatap edilmelerine sessiz kalanların, ülke ihtiyaçlarını belirleme ve çare üretmede bugüne kadar göstermiş oldukları acz ve yetersizlik sonucu kaybeden her zaman olduğu gibi ülkemiz ve milletimiz olmaktadır. Büyük otellerde yabancı semayeli şirketlerin sponsorluğunda düzenlenen toplantılarda siyasetçiler ile bazı bürokratların süslü sözleri, medyanın kendilerine en çok reklam veren bu gruplar ile ilgili ışıltılı sözde haber sunumları sorunu çözmede ne kadar etkili olabilir!  İnsan harcamanın çok kolay olduğu bu dönem de yerine yenisini yetiştirmek hemde "Telekomünikasyon ve Bilişim Sektöründe 3 senede 70 bin insan yetiştirmek" nasıl başarılır? Hep beraber izleyip göreceğiz...

Bu Haber 2242 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!