SABİT TELEFONLAR AKILLI HARİTADA!SABİT TELEFONLAR AKILLI HARİTADA!

Tarih: 2012-02-20

 

Güncel sanal haritaları ile kendinden bahsettiren bilişim firması Başarsoft, acil durumlarda vatandaşı yer tarif ettirmekten kurtaracak çok önemli bir projeye imza atıyor. Şirket, Türk Telekom ile anlaşması gereği sabit hatları harita üzerinde evlerle ilişkilendiriyor. Böylece; Amerikan filmlerinde acil durumdaki bir kişinin 911 araması gibi, ev telefonundan acili arayan kişi yerini tarif edemese bile ambulans ya da polis olay yerine en kısa sürede intikal edecek.

Sağlık Bakanlığından Milli Eğitime, Emniyet'ten Diyanet'e pek çok kuruluş ile akıllı haritalama çalışması yapan Başarsoft'un CEO'su Âlim Küçükpehlivan, akıllı haritaların üretim aşamalarını, faaliyetlerini ve yararlarını Cihan'a anlattı. Bu çerçevede Türk Telekom ile üzerinde çalıştıkları son proje hakkında da bilgi veren Küçükpehlivan, sistemin faydasını şöyle özetledi:

"Diyelim, birinin ambulans ihtiyacı var. Kalp krizi geçiriyor, telefondan arıyor ama adres veremiyor. Burada bizim haritalarımız devreye giriyor. Binaların numaraları harita ile eşleniyor. ABD'de uygulanan 911 sisteminin bire biri, bu. Evet, Türk Telekom ile oluşturduğumuz ortak ağ hayat kurtarıyor. 16 milyon Telekom abonesinden 12 milyonunun evlerini belirleyebiliyoruz."

MEB ile MEBSİS'i 2005-2006'da hayata geçirdiklerini anlatan Küçükpehlivan, sistemle bütün okulların haritalandırıldığını dile getirdi. Bu tip uygulamaların 2003'te Sağlık Bakanlığı ile yapıldığını vurgulayan Küçükpehlivan, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile benzer bir çalışma yaptıklarını kaydetti. Küçükpehlivan, bu proje sayesinde bütün okulların adreslerinin tek tek belirlendiğini ve harita üzerinde işaretlendiğini aktarırken, bu sayede öğrencilerin sınava girecekleri okulu çok kolay ve rahatlıkla bulabileceğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da benzer bir proje için kendilerine başvurduğunu aktaran Küçükpehlivan, "Burada camilerin mekânlarının saptanabilmesi adına sistem üretimi talep ediliyor. Tabii görüşmeler şu an devam ediyor." dedi.

En çok kazanın olduğu kara noktaların belirlenmesi için Karayolları Genel Müdürlüğü ile çalışma yapan şirket, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sayesinde de hangi binada ne kadar insanın ikamet ettiği bilgilerini sanal ortamda haritalara aktardı. Küçükpehlivan, 17 vilayetin verilerinin sisteme girildiğini anlattı.

ANKARA KIYMETİNİ, MEDİNE'DE GÖRÜNCE ANLADI

Akıllı haritalama sistemi, özellikle belediyelerin hizmetlerinde de büyük kolaylık sağlıyor. Ancak bazen yöneticileri ikna etmek pek kolay olmuyor. Başarsoft'un üst yöneticisi Âlim Küçükpehlivan, bu konuda yaşadığı ilginç bir örneği şöyle anlatıyor:

"Firma olarak belediye hizmetlerinin takibi ve aksaklıkların giderilmesinde büyük kolaylık sağlayacak bir proje geliştirdik. Projeyi Ankara Büyükşehir Belediye'sine sunduk ama pek ilgi görmedi. Bir süre sonra Suudi Arabistan'ın Medine Belediyesi'ne de projeyi anlattık. Park, bahçe, ilan panolarının olduğu bölgeleri bulan ve ihtiyaçların vakit kaybetmeden karşılanmasına imkân veren Kent Bilgi Sistemi'ni Mediye'de uygulamaya başladık. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2001'de yaptığı Medine ziyareti sırasında, şehrin belediye başkanı övündüğü bu projeyi ona gösteriyor. Melih bey de çok beğeniyor. Bu hizmeti kimden aldıklarını soruyor. Ondan, 'Türkiye'den bir firma' cevabını alınca şaşırıyor."

 

(CİHAN)

Bu Haber 1356 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!