SEYDİŞEHİR ÇÖKÜNTÜSÜSEYDİŞEHİR ÇÖKÜNTÜSÜ

Tarih: 2012-02-26

Mümtaz Soysal

DEVLETLER birden bire yıkılmaz . Önce kurumlar  ve devletin temelleri olan ilkeler çöker. Türkiye Cumhuriyeti böyle bir tehlikenin tehdidi altındadır.

Bir tek örnek bile bu gidişi anlamaya yetebilir. Eti Alüminyum’un özelleştirilmesi.

Özelleştirme denen işlemin, bu ülke koşullarında , kamu işletmelerinin son derece tartışmalı bedellerle şuna buna “satış”ı  anlamına geldiği zaten birçok örnekle açıkça belli olmuştu. Ama bu örnek, konu birçok bakımdan devletteki çöküşün nelere uzandığını gösterdiği için ilginçtir.

Seydişehir’deki fabrika maden işletmeciliği ve metalürji teknolojisinde yeni bir atılım gerçekleştirmek amacıyla planlı ekonomi döneminde düşünülmüş ve Rusya’nın teknik desteğiyle başlatılmıştı. Alüminyum sanayi için büyük ölçüde elektrik tüketimi gerektirdiği için yakınlardaki Oymapınar Barajı da fabrikaya bağlanmış ve hapsi birden 4 milyar dolarlık yatırım ürünü olan fabrika 305 milyon dolara satılmıştı.

Alıcı, aynı zamanda başka büyük ihaleler alan bir şirketti.

Ne var ki, bu özelleştirmede ve sonuçlarında çeşitli yanlışlar görenler işlemlerin durdurulması ve iptali için çeşitli davalar açmışlardı. Kamu İşletmeciliği Geliştirme Merkezi Vakfı, Metalürji Mühendisleri Odası, Tes-İş Sendikası ve Konya Milletvekili Atilla Kart.

Davalar uzun sürdü. Kararlar, temyizler sonrasında kesin hükme varıldığında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın sattığı fabrikanın kamuya geri verilmesi gerekiyordu. Şirket geri vermediği gibi Özelleştirme İdaresi yargı kararını uygulamakta ayak sürmekteydi.

Bir yığın suç duyurusunda bulunuldu.

Ama bu uzun süreç boyunca işçilere yol verip asgari ücretle yeni işçi alınmış, stoklar eritilmiş, barajda üretilen elektriğin bir kısmı satılarak para kazanılmıştı.

Gecikmenin nedeni sonra anlaşıldı. Meğer şirketin sahipliği değiştirilmiş, hisseleri aynı soyadını taşıyan altı kişiye devredilmesi yoluna gidilmişti. ÖİB’nin yöneticileri mahkeme kararını hiç değilse uygularmışçasına Ankara Ticaret Mahkemelerinden birinde, satılanın iadesi için dava açmışlardı. Son haber, ÖİB‘nin o davadan vazgeçmiş olmasıdır. Şimdi her şey yerli yerindedir. Hukuk devleti de …

 Cumhuriyet-25.02.2012.

Bu Haber 1445 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!