7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
O’NUN GÖZÜ T.TELEKOM VE TURKCELL’DEO’NUN GÖZÜ T.TELEKOM VE TURKCELL’DE

Tarih: 2012-02-26

 

Osmanlı torunu’ olarak bilinen dünyanın en zengin adamı Meksikalı Carlos Slim, Türkiye’deki telekomünikasyon şirketlerini yakından takip ettiğini açıkladı. Slim’in yatırım radarında ise Türk Telekom ve Turkcell var.

Dünyanın en zenginleri liginin bir numaralı adamı Meksikalı Carlos Slim (Selim) Helu, ‘dünyanın parlayan yıldızı’ olarak tanımladığı Türkiye’de yatırıma hazırlanıyor. Forbes 2011 verilerine göre 70 milyar dolarlık kişisel servetiyle ‘Dünyanın En Zengin Adamı’ unvanını Bill Gates’in elinden alan Slim’in yatırım önceliği ise Meksika dışında 19 ülkede faaliyet gösterdiği telekomünikasyon alanında olacak. Slim, bu alandaki şirketleri yakından izlediğini açıkladı. Kendisini her fırsatta ‘Osmanlı torunu’ olarak tanımlayan Slim, isim vermedi ancak radarındaki şirketlerin Turkcell ve Türk Telekom olduğu öğrenildi. Slim’in ilgilendiği belirtilen Turkcell yabancı ortaklarıyla sorun yaşarken, Türk Telekom ise Hariri Ailesi’nin yüzde 55’ini satış masasına koyduğu yönündeki haberlerle gündemde.

Erdoğan’la da görüşmesi bekleniyor

Slim, Türkiye’deki yatırım planlarını Türk-Meksika İş Konseyi toplantısı için Mexico City’de bulunan ve kendisini ziyaret eden TOBB-DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile de paylaştı. Hisarcıklıoğlu, görüşmesinin ardından Carlos Slim’in Türkiye’ye karşı çok ilgili olduğunu ve Türkiye’de yatırım imkanlarını araştırdığını söyledi. Hisarcıklıoğlu’nun verdiği bilgiye göre Slim “Türkiye’de telekomünikasyon ilgilendiğimiz ana sektör. Bu sektördeki şirketleri yakından takip ediyoruz. Ama Türkiye hızlı büyüyen bir ülke. Telekom dışında da yatırım yapabiliriz” dedi. Hisarcıklıoğlu, görüşmede Carlos Slim’i Türkiye’ye davet ettiğini, önümüzdeki yaz aylarında büyük bir ihtimalle Türkiye’yi ziyaret edeceğini kaydetti. Carlos Slim’i Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüreceklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, Meksikalı işadamının Türkiye’yi parlayan bir yıldız olarak tanımladığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Carlos Slim’in Türkiye ve Meksika’nın önümüzdeki 10 yıl içinde kurdukları düzeni bozmazlarsa gelişmekte olan değil, gelişmiş ülke kategorisine gireceklerini söylediğini aktardı. Carlos Slim hakkında kişisel izlenimlerini de anlatan Hisarcıklıoğlu, Slim’in ilk kez 1968 yılında balayı için Türkiye’ye geldiğini, geçen yaz da Türkiye’de bulunduğunu anlattığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Carlos Slim’in çok mütevazı bir kişi olduğunu, tüm işlerini devrettiği oğlunu da uzun süren toplantılarına çağırarak kendileriyle tanıştırdığını belirtti. Carlos Slim’in Meksika dışında 19 ülkede telekomünikasyon alanında yatırımları bulunuyor. Meksika’daki telekomünikasyon pazarının çok büyük kısmını elinde bulunduran Slim’in bankacılık, bilişim ve perakendecilik gibi birçok sektörde yatırımları bulunuyor. EKONOMİ SERVİSİ

TÜRK İŞADAMLARI MEKSİKA’YI ISKALAMIŞ

TÜRK-Meksika İş Konseyi toplantısında konuşan TOBB-DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Meksika arasındaki ticaret ilişkisinin çok yetersiz olduğunu belirterek, “Türk işadamları Meksika’yı atlamış. Bölgemizin en aktif girişimcileriyiz ama Meksika’yı ıskalamışız” dedi. Hisarcıklıoğlu “Eğer dünya çapında söz sahibi olmak istiyorsanız, Meksika ile alışveriş yapacaksınız” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, iki ülke hükümetlerinden beklentileri olduğunu dile getirerek, Türkiye ile Meksika arasında ticaretin artırılması için engellerin kaldırılması gerektiğini, bunun için serbest ticaret anlaşmasının imzalanması gerektiğini belirtti.

Star

Bu Haber 3266 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!