DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
O’NUN GÖZÜ T.TELEKOM VE TURKCELL’DEO’NUN GÖZÜ T.TELEKOM VE TURKCELL’DE

Tarih: 2012-02-26

 

Osmanlı torunu’ olarak bilinen dünyanın en zengin adamı Meksikalı Carlos Slim, Türkiye’deki telekomünikasyon şirketlerini yakından takip ettiğini açıkladı. Slim’in yatırım radarında ise Türk Telekom ve Turkcell var.

Dünyanın en zenginleri liginin bir numaralı adamı Meksikalı Carlos Slim (Selim) Helu, ‘dünyanın parlayan yıldızı’ olarak tanımladığı Türkiye’de yatırıma hazırlanıyor. Forbes 2011 verilerine göre 70 milyar dolarlık kişisel servetiyle ‘Dünyanın En Zengin Adamı’ unvanını Bill Gates’in elinden alan Slim’in yatırım önceliği ise Meksika dışında 19 ülkede faaliyet gösterdiği telekomünikasyon alanında olacak. Slim, bu alandaki şirketleri yakından izlediğini açıkladı. Kendisini her fırsatta ‘Osmanlı torunu’ olarak tanımlayan Slim, isim vermedi ancak radarındaki şirketlerin Turkcell ve Türk Telekom olduğu öğrenildi. Slim’in ilgilendiği belirtilen Turkcell yabancı ortaklarıyla sorun yaşarken, Türk Telekom ise Hariri Ailesi’nin yüzde 55’ini satış masasına koyduğu yönündeki haberlerle gündemde.

Erdoğan’la da görüşmesi bekleniyor

Slim, Türkiye’deki yatırım planlarını Türk-Meksika İş Konseyi toplantısı için Mexico City’de bulunan ve kendisini ziyaret eden TOBB-DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile de paylaştı. Hisarcıklıoğlu, görüşmesinin ardından Carlos Slim’in Türkiye’ye karşı çok ilgili olduğunu ve Türkiye’de yatırım imkanlarını araştırdığını söyledi. Hisarcıklıoğlu’nun verdiği bilgiye göre Slim “Türkiye’de telekomünikasyon ilgilendiğimiz ana sektör. Bu sektördeki şirketleri yakından takip ediyoruz. Ama Türkiye hızlı büyüyen bir ülke. Telekom dışında da yatırım yapabiliriz” dedi. Hisarcıklıoğlu, görüşmede Carlos Slim’i Türkiye’ye davet ettiğini, önümüzdeki yaz aylarında büyük bir ihtimalle Türkiye’yi ziyaret edeceğini kaydetti. Carlos Slim’i Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüreceklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, Meksikalı işadamının Türkiye’yi parlayan bir yıldız olarak tanımladığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Carlos Slim’in Türkiye ve Meksika’nın önümüzdeki 10 yıl içinde kurdukları düzeni bozmazlarsa gelişmekte olan değil, gelişmiş ülke kategorisine gireceklerini söylediğini aktardı. Carlos Slim hakkında kişisel izlenimlerini de anlatan Hisarcıklıoğlu, Slim’in ilk kez 1968 yılında balayı için Türkiye’ye geldiğini, geçen yaz da Türkiye’de bulunduğunu anlattığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Carlos Slim’in çok mütevazı bir kişi olduğunu, tüm işlerini devrettiği oğlunu da uzun süren toplantılarına çağırarak kendileriyle tanıştırdığını belirtti. Carlos Slim’in Meksika dışında 19 ülkede telekomünikasyon alanında yatırımları bulunuyor. Meksika’daki telekomünikasyon pazarının çok büyük kısmını elinde bulunduran Slim’in bankacılık, bilişim ve perakendecilik gibi birçok sektörde yatırımları bulunuyor. EKONOMİ SERVİSİ

TÜRK İŞADAMLARI MEKSİKA’YI ISKALAMIŞ

TÜRK-Meksika İş Konseyi toplantısında konuşan TOBB-DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Meksika arasındaki ticaret ilişkisinin çok yetersiz olduğunu belirterek, “Türk işadamları Meksika’yı atlamış. Bölgemizin en aktif girişimcileriyiz ama Meksika’yı ıskalamışız” dedi. Hisarcıklıoğlu “Eğer dünya çapında söz sahibi olmak istiyorsanız, Meksika ile alışveriş yapacaksınız” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, iki ülke hükümetlerinden beklentileri olduğunu dile getirerek, Türkiye ile Meksika arasında ticaretin artırılması için engellerin kaldırılması gerektiğini, bunun için serbest ticaret anlaşmasının imzalanması gerektiğini belirtti.

Star

Bu Haber 2694 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!