"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
ÖZELLEŞTİRMEDE KASADA UNUTULAN PARAÖZELLEŞTİRMEDE KASADA UNUTULAN PARA

Tarih: 2012-03-05

 

Sayıştay denetçileri, Fırat Elektrik'in özelleştirilmesi sırasında şirketin kasasında tam 8 milyon liranın unutulduğunu ortaya çıkardı. Elektrik dağıtım ihaleleri kapsamında Fırat Elektrik 7 Ocak 2011 tarihinde Aksa Elektirik'e 230 milyon dolar karşılığında devredilmişti. 

Özelleştirme İdaresi'nin, ihaleyi alan şirkete kasada fazladan milyonlarca lirayı bırakması Sayıştay denetçilerinin raporunun Meclis Alt Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında ortaya çıktı. 

Denetçiler, özelleştirilen Fırat Elektrik'in 2010 faaliyetlerini incelerken şirket kasasındaki bir miktar paranın gizlendiğini fark etti. Skandal olayda devir öncesi Tedaş, Fırat Elektrik'e kasasındaki parayı sormuştu. Tedaş'a sadece 7 milyon 3 bin liranın olduğu bilgisi verildi. Ancak devir sırasında kasada 9 milyondan fazla para vardı. Tahsil edilmeyen alacaklarla bu rakam 15 milyonu geçiyordu. 

Böylece Fırat Elektrik devredilirken aslında kasada alacaklarla birlikte fazladan 8 milyon lira para daha bırakılıyordu. Şimdi ortaya çıkan bu vahim hata, olayda bir kasıt olup olmadığı şüphesini uyandırdı. 

Olayın üzerine gidilmesi için Meclis KİT komisyonunda ittifak oluştu. Ayrıca Tedaş Teftiş Kurulu da bir inceleme başlattı. Tartışmalı ihalede bir usulsüzlük tespit edilirse Aksa Elektrik'ten 8 milyon lira geri alınacak, sorumlular da cezalandırılacak. 

EVET OLAY ÇOK ÖNEMLİ, ANCAK; TÜRK TELEKOMUN ÖZELLEŞTİRMESİ SIRASINDA SYS’NIN MAL VARLIĞININ TÜRK TELEKOMDA KALMASI, SON AYA AİT TAHAKKUK TUTARLARININ HESAPLAŞMADA DİKKATE ALINMAMASI  VE TÜRK TELEKOM’UN TOPLAM ALACAKLARI ÜZERİNDE NERDEYSE KİMSE DURMADI.

 

Bu Haber 2211 defa okunmuştur.
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
RUSYA´DA ÖZELLEŞTİRME KARŞ
MAHKEME KARARINA RAĞMEN !!!
KAMU-SEN GENEL BAŞKANI KONCUK AÇ
DEVLETLEŞTİRME Mİ BAŞLIYOR?
HAZİNE´YE ÖZELLEŞTİRMEDEN
BİR GARİP ÖZELLEŞTİRME
ÖZELLEŞTİRME GELİRİ 67 MİLYAR DO
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!