BAKAN ÖZELLEŞMEYECEK DEDİ AMA…BAKAN ÖZELLEŞMEYECEK DEDİ AMA…

Tarih: 2012-03-09

Dünya bor rezervinin yüzde 72’sini elinde bulunduran Türkiye’de, hükümet sessiz sedasız, bor, uranyum ve toryum rezervinin yabancılara satışı için harekete geçti. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın 6 ay önce “Bor madenleri özelleştirilmeyecek, bu milli servettir” sözüne rağmen, bor, uranyum ve toryum madenlerinin Türk Telekom ve TEDAŞ’ta olduğu gibi sessiz sedasız, yabancılara satışını kolaylaştırmak için hazırlanan taslak yine Enerji Bakanı Yıldız tarafından Bakanlar Kurulu’na sunuldu. 

Özel sektöre devredilecek

Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Celal Karapınar, sendika olarak bu kanun tasarısının devletin ve milletin adına faydalı olmadığı inancında olduklarını belirterek “Bu Kanun tasarısının gerekçesi ne olursa olsun, Eti Maden İşletmelerinin tasfiyesini amaçlamaktadır” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tarafından 05 Mart 2012 tarihindeki Bakanlar Kuruluna sunulan taslağa göre; ’Bor Tuzları, Trona ve Asfaltit madenleri ile Nükleer Enerji Hammaddelerinin işletilmesini, Linyit ve Demir Sahalarının Bazılarının İadesini Düzenleyen Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ile Bor madenlerinin özel sektör tarafından işletilmesinin önü açılıyor. 10 Haziran 1983 tarih ve 2840 sayılı kanun gereğince Bor tuzları, Uranyum ve Toryum madenlerinin aranması ve İşletilmesi devlet eliyle yapılabiliyor. Ve bu yetki devlet adına Eti Maden İşletmeleri tarafından kullanılıyor. 2840 sayılı kanununun 2. Maddesine bir fıkra eklenerek yapılacak değişiklik ile bu yetki özel sektöre devir edilmesi amaçlanıyor..

Yapılması öngörülen tek maddelik kanun değişikliği ile daha önce Türk Telekom ve TEDAŞ Elektrik Dağıtım şirketleri özelleştirilmesine benzer şekilde, mülkiyeti devlette kalmak üzere arama, üretim ve pazarlamanın özel sektöre devri isteniyor.

Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Celal Karapınar, sendika olarak bu kanun tasarısının devletin ve milletin adına faydalı olmadığı inancında olduklarını söyledi. Karapınar, “Bu Kanun tasarısının gerekçesi ne olursa olsun, Eti Maden İşletmeleri’nin tasfiyesini amaçlamaktadır. Ardahan’dan Muğla’ya kadar milletimizin her ferdi tarafından mili servet ve milli dava olarak özümsenen Bor madenlerinin yabancı sermaye tarafından işletilmesinin önünü açacaktır. Bu nedenle, biz Türk Enerji-Sen olarak bu kanun tasarısının yasallaşmaması için gerekli her türlü mücadeleyi vereceğiz” dedi.

Bu Haber 3176 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!