DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
BİLİŞİMDE KADIN HAREKETİBİLİŞİMDE KADIN HAREKETİ

Tarih: 2012-03-10

 

 ''Bilişimde Kadın Hareketi'' projesi ile kadınları, bilişim eğitimi ve kişisel gelişim programı aracılığıyla güçlendirmek hedefleniyor.

CISCO Networking Academy, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği tarafından başlatılan ''Bilişimde Genç Hareket'' sosyal sorumluluk projesinin ayaklarından biri olan ''Bilişimde Kadın Hareketi'' projesi ile kadınları bilişim eğitimi ve kişisel gelişim programı aracılığıyla güçlendirerek işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak hedefleniyor. 

Cisco Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yasemin Yücel Karasu, ''Bilişimde Kadın Hareketi'' projesinin ana hedefini, ''özellikle kadınları, bilişim eğitimi ve kişisel gelişim programı aracılığıyla güçlendirerek işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak, bu yolla bilgi ekonomisini güçlendirerek ülke gelişimine katkı sağlamak'' şeklinde açıkladı. 

Bilişim alanında kadınları eğiterek, yeni kazandıkları becerileriyle, iş yaşantısındaki konumlarını iyileştirmenin yanı sıra, kendilerine olan güvenlerini arttırarak özellikle az gelişmiş bölgelerde toplumsal yaşama katılımlarını sağlamayı da hedeflediklerini ifade eden Karasu, Bilişimde Kadın Hareketi Projesi ile İstanbul, İzmir, Diyarbakır'da aktif eğitimlerin tamamlandığını, Mart itibariye Adana ve Denizli'de eğitimlerin devam edeceğini anlattı. 

Karasu, bugüne kadar proje kapsamında 60 kadına eğitmen eğitimi verildiğini, eğitmen olarak mezun olan kadınların kendi bölgeleri ve şehirlerindeki kadınlara bu eğitimleri ulaştırabildiğini, yerel eğitimlerin, laboratuvar ihtiyacı karşılandığı sürece istenilen her ilde verilebildiğini kaydetti. 

Proje kapsamında tüm Türkiye'de bilişim kariyer sahibi olmak isteyen mümkün olduğunca çok kadına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Karasu, ''Katılımcıların yeni kazandığı becerileriyle sadece iş yaşantısındaki konumları iyileşmeyecek, aynı zamanda da kendilerine olan güvenleri artacak. Özellikle az gelişmiş bölgelerde toplumsal yaşama katılımlarını arttırmayı hedefliyoruz. Tüm bu sürecin bir sosyal sorumluluk projesi dahilinde gerçekleştiriliyor olması ise katılımcılardaki gönüllülük ve toplumsal fayda yaratma bilinçlerini geliştiriyor. Tüm bunların sonucunda, katılımcı kadınların sosyal ve ekonomik statülerinin geliştirilebileceğine inanıyoruz'' diye konuştu. 

''Türkiye'de daha da önemli bir sorun 'yetenek açığı' olarak göze çarpıyor''

Karasu, dünyadaki birçok bilişim şirketinde kadın çalışan oranının ortalama yüzde 25 civarında iken, Türkiye'nin dünya ortalamasının altında olduğunu dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu: 

''Ancak, Türkiye'de daha da önemli bir sorun 'yetenek açığı' olarak göze çarpıyor. Bilişim sektörü Türkiye'de gittikçe büyümekte ve ağ teknolojilerindeki uzman açığı sektör için önemli bir konu haline gelmektedir. IDC'nin tahminlerine göre Avrupa'da bilişim konularında yetenek açığı yüzde 13 civarlarında. Personel Geliştirme Enstitüsünün (CIPD) Kaynak ve Yetenek Planlama Araştırmasına göre de Türkiye'de şirketlerin yüzde 75'i yeterli teknik veya uzmanlık seviyesinde çalışan bulmakta zorlanıyor. Teknik pozisyonlar yeterli eleman bulunması en zor alanlardan bir tanesi. 

Dolayısıyla Cisco, Türkiye'de Türkiye ile birlikte büyümek isteyen bir şirket olarak, ülkedeki yetişmiş insan gücü açığını kapatmaya destek olmak için Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilişim Vakfı ile de işbirliği yapmaktadır. Bilgi ve ağ teknolojileri konusundaki bilgi birikimimizi, Türkiye'de hali hazırda var olan ancak potansiyeli kullanılamayan bu alanda kullanarak hem bilişim sektörüne hem de Türkiye'ye katma değer sağlamayı amaçlıyoruz. Gerek kamu gerekse de özel sektör girişimiyle bu ve benzeri projelerin daha da yaygınlaşarak gündeme gelmesi hiç kuşkusuz bilişim sektöründe kadının yeri konusunda belirleyici olacaktır.'' 

Karasu, Türkiye'deki kadınların, geleneksel görevlerinin bağlayıcılığı, cinsiyet ayrımcılığı, eşit şartlara sahip olamama, yetersiz eğitim, eğitime ulaşamama ve iş yaşantısına katılmasına destek olunmaması gibi bazı ciddi konulardan muzdarip olduğuna değinerek, ''Bu büyümek ve gelişmek istediğini söyleyen bir ülke adına büyük bir kayıp anlamına geliyor. Dünyanın büyük ekonomilerinden biri olmayı hedefleyen ve inovasyonu bu konudaki en önemli araçlardan biri olarak gören ülkemiz için kadın işgücünün nitelikli hale getirilmesi önemlidir'' diye konuştu. 

Bilişim eğitiminin, kadınların hayatının her alanına dokunabilen ve iyileştirebilen bir olgu ve kadınların gelişimine katkı yapacak en önemli faktörlerden biri olduğunu belirten Karasu, Bilişimde Kadın Hareketi çalışmalarına devam edeceklerini, eğitimleri Türkiye'nin her köşesinde ulaşa aralıksız devam edeceklerini ifade etti.

 

Bu Haber 1872 defa okunmuştur.
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!