"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
BİLİŞİMDE KADIN HAREKETİBİLİŞİMDE KADIN HAREKETİ

Tarih: 2012-03-10

 

 ''Bilişimde Kadın Hareketi'' projesi ile kadınları, bilişim eğitimi ve kişisel gelişim programı aracılığıyla güçlendirmek hedefleniyor.

CISCO Networking Academy, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği tarafından başlatılan ''Bilişimde Genç Hareket'' sosyal sorumluluk projesinin ayaklarından biri olan ''Bilişimde Kadın Hareketi'' projesi ile kadınları bilişim eğitimi ve kişisel gelişim programı aracılığıyla güçlendirerek işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak hedefleniyor. 

Cisco Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yasemin Yücel Karasu, ''Bilişimde Kadın Hareketi'' projesinin ana hedefini, ''özellikle kadınları, bilişim eğitimi ve kişisel gelişim programı aracılığıyla güçlendirerek işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak, bu yolla bilgi ekonomisini güçlendirerek ülke gelişimine katkı sağlamak'' şeklinde açıkladı. 

Bilişim alanında kadınları eğiterek, yeni kazandıkları becerileriyle, iş yaşantısındaki konumlarını iyileştirmenin yanı sıra, kendilerine olan güvenlerini arttırarak özellikle az gelişmiş bölgelerde toplumsal yaşama katılımlarını sağlamayı da hedeflediklerini ifade eden Karasu, Bilişimde Kadın Hareketi Projesi ile İstanbul, İzmir, Diyarbakır'da aktif eğitimlerin tamamlandığını, Mart itibariye Adana ve Denizli'de eğitimlerin devam edeceğini anlattı. 

Karasu, bugüne kadar proje kapsamında 60 kadına eğitmen eğitimi verildiğini, eğitmen olarak mezun olan kadınların kendi bölgeleri ve şehirlerindeki kadınlara bu eğitimleri ulaştırabildiğini, yerel eğitimlerin, laboratuvar ihtiyacı karşılandığı sürece istenilen her ilde verilebildiğini kaydetti. 

Proje kapsamında tüm Türkiye'de bilişim kariyer sahibi olmak isteyen mümkün olduğunca çok kadına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Karasu, ''Katılımcıların yeni kazandığı becerileriyle sadece iş yaşantısındaki konumları iyileşmeyecek, aynı zamanda da kendilerine olan güvenleri artacak. Özellikle az gelişmiş bölgelerde toplumsal yaşama katılımlarını arttırmayı hedefliyoruz. Tüm bu sürecin bir sosyal sorumluluk projesi dahilinde gerçekleştiriliyor olması ise katılımcılardaki gönüllülük ve toplumsal fayda yaratma bilinçlerini geliştiriyor. Tüm bunların sonucunda, katılımcı kadınların sosyal ve ekonomik statülerinin geliştirilebileceğine inanıyoruz'' diye konuştu. 

''Türkiye'de daha da önemli bir sorun 'yetenek açığı' olarak göze çarpıyor''

Karasu, dünyadaki birçok bilişim şirketinde kadın çalışan oranının ortalama yüzde 25 civarında iken, Türkiye'nin dünya ortalamasının altında olduğunu dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu: 

''Ancak, Türkiye'de daha da önemli bir sorun 'yetenek açığı' olarak göze çarpıyor. Bilişim sektörü Türkiye'de gittikçe büyümekte ve ağ teknolojilerindeki uzman açığı sektör için önemli bir konu haline gelmektedir. IDC'nin tahminlerine göre Avrupa'da bilişim konularında yetenek açığı yüzde 13 civarlarında. Personel Geliştirme Enstitüsünün (CIPD) Kaynak ve Yetenek Planlama Araştırmasına göre de Türkiye'de şirketlerin yüzde 75'i yeterli teknik veya uzmanlık seviyesinde çalışan bulmakta zorlanıyor. Teknik pozisyonlar yeterli eleman bulunması en zor alanlardan bir tanesi. 

Dolayısıyla Cisco, Türkiye'de Türkiye ile birlikte büyümek isteyen bir şirket olarak, ülkedeki yetişmiş insan gücü açığını kapatmaya destek olmak için Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilişim Vakfı ile de işbirliği yapmaktadır. Bilgi ve ağ teknolojileri konusundaki bilgi birikimimizi, Türkiye'de hali hazırda var olan ancak potansiyeli kullanılamayan bu alanda kullanarak hem bilişim sektörüne hem de Türkiye'ye katma değer sağlamayı amaçlıyoruz. Gerek kamu gerekse de özel sektör girişimiyle bu ve benzeri projelerin daha da yaygınlaşarak gündeme gelmesi hiç kuşkusuz bilişim sektöründe kadının yeri konusunda belirleyici olacaktır.'' 

Karasu, Türkiye'deki kadınların, geleneksel görevlerinin bağlayıcılığı, cinsiyet ayrımcılığı, eşit şartlara sahip olamama, yetersiz eğitim, eğitime ulaşamama ve iş yaşantısına katılmasına destek olunmaması gibi bazı ciddi konulardan muzdarip olduğuna değinerek, ''Bu büyümek ve gelişmek istediğini söyleyen bir ülke adına büyük bir kayıp anlamına geliyor. Dünyanın büyük ekonomilerinden biri olmayı hedefleyen ve inovasyonu bu konudaki en önemli araçlardan biri olarak gören ülkemiz için kadın işgücünün nitelikli hale getirilmesi önemlidir'' diye konuştu. 

Bilişim eğitiminin, kadınların hayatının her alanına dokunabilen ve iyileştirebilen bir olgu ve kadınların gelişimine katkı yapacak en önemli faktörlerden biri olduğunu belirten Karasu, Bilişimde Kadın Hareketi çalışmalarına devam edeceklerini, eğitimleri Türkiye'nin her köşesinde ulaşa aralıksız devam edeceklerini ifade etti.

 

Bu Haber 1843 defa okunmuştur.
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
ŞEHİRLER AKILLANIYOR, HAYAT DİJİ
ERDOĞAN GÜMÜŞ´ÜN BABASI VEFAT ET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!