7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ALTYAPI PAYLAŞILMALIDIR.ALTYAPI PAYLAŞILMALIDIR.

Tarih: 2012-03-18

 

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal poltikaları bakımından çeyrek finalde yer aldığını söyledi.

Binali Yıldırım, Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nin (TELKODER) bu yıl 6.'ncısını gerçekleştirdiği, Sapanca Telekomünikasyon Zirve Toplantılarında konuştu.

İzmir Crowne Plaza Oteli'nde yapılan toplantıya, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türk Telekom CEO'su Gökhan Bozkurt, Turkcell CEO'su Sureyya Ciliv, Vodafone Türkiye CEO'su Serpil Timuray, Avea CEO'su Erkan Akdemir, Türksat CEO'su Özkan Dalbay ve sektörün önde gelen temsilcileri katıldı. 'Her eve herkese çok hızlı internet, Türkiye 2023 vizyonuna doğru bir adım' konulu toplantıda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye olarak mobil alanda gelişimin devam edeceğini belirtti. Geçiş hakkı ile ilgili adresin belli olduğunu anlatan Bakan Yıldırım; şöyle konuştu: "Bu bakanlığın belirleyeceği usul ve esaslara göre belirlenecektir. Bu konuda hazırlıklarımız devam ediyor. Ancak, daha sonra bu işi kim yapacak kavgası başlıyor? Bence o tarafı çok önemli değil. Önemli olan bunun yapılmasıdır. Nasıl yapılacağı kimin yapacağı bana göre çok önemli değil. Ama yapıldıktan sonra o imkanı herkes kullanabilir mi? Önemli olan bu"

Şirket yöneticilerine, “Yarışmayın-Paylaşın” önerisinde bulunan ve Türkiye'nin alanında ekonomik ve sosyal politikalarında dünyada çeyrek finalde olduğunu belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyada çeyrek final oynayan ülkelerden bir tanesiyiz. Ekonomisi ile, sosyal sorumluluk projeleri ile ve bölgesel küresel olaylara karşı sorumlukları ile önemli ülke haline gelmek bunun gereği ne demek? Bunun gereği demek hedefleriniz olması. Bu hedeflere yönelik yol haritanız olmasıdır."

2023 HEDEFLERİNİN BİR KISMINDA İYİ DEĞİLİZ

2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'ncü kuruluş yıldönümü hedeflerine bilişim hedeflerinin de dahil olduğunu hatırlatan Bakan Yıldırım; sözlerine şöyle devam etti: "2023 hedeflerinin bir kısmında iyiyiz, bir kısmında iyi değiliz Bunları gözden geçiriyoruz. Zayıf kaldığımız yerleri tespit edip, planlarımızı gözden geçireceğiz. Bilişim kendi alanını değil ülkenin geleceği ile ilgili bir durum. Çünkü, en büyük olay güç ve kaynak, bilgidir. Bilgiye erişim eğer zorsa o ülkenin gelişmesi iç sorunlarını aşması kolay değildir. İnsanlar her yerde dünyada ne oluyor ne bitiyor bunlardan haberdar olması gerekiyor. Bunu sağlayacak olanlar biziz. Hizmeti de en ücra köşeye taşımada da sizlersiniz. Türkiye'de bu anlamda son 8-9 yıldır uyumlu olarak çalışıyoruz Her şey istediğimiz hızda gitmiyor ama yapıyoruz. Sektörümüze de uzak değiliz. Yolun ortasında 'affedersiniz' diyerek dönen ya da hiç başlamayan ülkelerde var. Bu alan ülkelerin sınırı ile sınırlı değil. Her an tüm insanlar iletişim halinde haberleşiyor. Tabi burada sorun alanları da oluşmaya başlıyor."

Hukuksal alanda ciddi boşluklar olduğunu anlatan Yıldırım, şunları söyledi: "Sanal alemde suç oranlarının arttığını görüyoruz ve mücadelede yetersiz kalındığını görüyoruz. Ülkeler arası adli yardımlaşma sisteminin yetersiz kaldığını, uluslar arası hukuk alt yapısının henüz tam olarak oluşmadığını, teknik kapasitenin artık alarm verdiğini görüyoruz. Toplumda bilgi iletişim araçlarının çok yaygın kullanılmasının toplumsal algılamalara yönelik yeni yeni sorunlar ürettiğini görüyoruz. Baz istasyonları sağlığa zararlı kaldırın diye. Burada hepimiz birlikte çalışacağız. Doğrusunu biz anlatacağız. Başkaları yalan yanlış anlatıyor. Konuyu bilmeden anlatılarını düzeltmek ayrıca bir zaman alıyor.Hedefimizde belirlediğimiz yol haritasında ilerlemeye çalışacağız"

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türkiye'nin telekomünikasyon sektöründe dünya ülkeleri arasında ilk 9'a girmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "14 milyon haneye fiberle ulaşılacaksa, bunun zor olan uygulamasını başarıyla tamamlamalıdır."

Hedefe ulaşmada izlenmesi gereken yol haritasını açıklayan Arıak, büyük bir sabit altyapının çok düşük kapasite ile kullanıldığını hatırlatarak şunları söyledi: "Mevcut milli yeraltı kablo kanallarını, herkesin bedeli karşılığı kullanabilmesi veya mevcut yeraltı kanallarına döşenecek fiberlerden, isteyen işletmecilerin bedeli karşılığı faydalanmasının sağlanması. Geçiş hakkının önündeki engellerin kaldırılması ve altyapı sahipliğini işletmeciliğin tek karlı alanı olmaktan çıkarmak gerekmektedir."

SES TRAFİĞİNDE EN ÇOK KONUŞAN İKİNCİ ÜLKEYİZ

BTK Başkanı Tayfun Acarer, 2001 yılında geniş bant aboneliğinin yüzde 80 oranında olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin sektördeki istatistik rakamlarını açıkladı. Acerer, konuşmasında şu bilgileri verdi: "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki istihdama olumlu etki yapan çağrı merkezlerinin bu yıl da artırılacağını düşünüyorum. Ses trafiğinde Türkiye, Avrupa'da Fransa'dan sonra en çok konuşan ikinci ülke. Data trafiğinde ise son 1 yılda yüzde bin 495 artış sağlandı. Bu tür büyüme ile bazı yeni konular ortaya çıkıyor. Pazarın daha da büyütülmesini önemsiyoruz. Yurt dışı iştiraklerinde de bu sektörün rekabet içinde oyuncuları iş birliği yapabilirler. Rekabet kurumunun da bu konuyu destekleyeceğini düşünüyorum."

Telekomcular Derneğinin Notu:

Biz de, gerek Sayın Bakanın, Gerekse TELKODER’in altyapının paylaşılması gerektiği görüşüne katılıyoruz.

Düzenleyici Kurumun (BTK) gerekli düzenlemeyi yapmaması/yapamaması nedeni ile Türkiye GSM altyapısını 3 kat pahalıya mal etti…

Aynı hataya, İnternet ve Sabit Telefon altyapısında da düşülmemesi için, sabit altyapı çok makul fiyatlarla paylaşıma açılmalıdır.

Bu Haber 1272 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!