"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
ALTYAPILAR PAYLAŞILMALI...ALTYAPILAR PAYLAŞILMALI...

Tarih: 2012-03-20

Sektörün ortak sözü: “Alt yapılar paylaşılmalı”

Turkcell, Avea, Vodafone ve Turksat CEO’ları mevcut altyapıların bedelleri karşılığında kullanıma açılması gerektiğini duyurdu, Türk Telekom’a mesaj gönderildi.

Evsahipliğini Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın yaptığı toplantının şirket yetkilileri arasında Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Vodafone Türkiye Genel Müdürü Serpil Timuray, Avea CEO’su Erkan Akdemir ve Türksat CEO’su Özkan Dalbay yer aldı.

Açılış konuşmalarının ardından BTK Başkan Yardımcısı Deniz Yanık’ın başkanlığında panel düzenlendi. Panelde Avrupa Toplulukları Markalar Birliği (ECTA – European Communities Trade Mark Association) temsilcisi Tom Ruhon ve NTT Batı Japonya Kıdemli Başkan Yardımcısı George Kimura görüşlerini paylaştı. Her iki uzman da Avrupa ve Uzak Doğu’daki yüksek penetrasyonun nasıl sağlandığı konusunda kısa birer sunum gerçekleştirdi.

“Artan veri trafiği nasıl karşılanacak?”

Panelde söz alan Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, kısa sürede Türkiye’nin hızlı internet konusunda önemli mesafe kaydettiğini, daha da iyisini yapmak için gayret sarf ettiklerini dile getirdi. Sadece mobil operatör olarak tanımlanmak istemediklerini aktaran Ciliv, 10 ilde fiber internet hizmeti sunabildiklerini hatırlattı.

Dünya Mobil Kongresi’ndeki sorunun “artan veri trafiğinin nasıl karşılanacağı” olduğundan bahseden Ciliv, ülkemizdeki altyapıların paylaşıma açılması gerektiğinin üzerinde durdu. Türk Telekom’da mevcut bulunan altyapıyı kastederek, aynı bölgede bir kez daha ilk yatırım maliyetine katlanılmasına gerek olmadığını belirten Ciliv, işbirliğinin öneminden söz etti. Turkcell CEO’su, bazı belediyelerin de altyapı yatırımlarını desteklemek yerine, para kaynağı olarak görmesinin de gelişimin önüne geçtiğini dile getirdi.

“İnternet yatırımları toğlumsal fırsat eşitliğini de beraberinde getirecektir”

Mobil piyasanın hızla büyüdüğünü aktaran Vodafone CEO’su Serpil Timuray, bu gelişimin hızla artacağını hatta yakın zamanda dünyadaki akıllı telefon sayısının bilgisayarları geçeceğini hatırlattı.

Timuray’a göre, dünya geniş bant yatırımlarını artırıyor ve ülkemizde de sürdürülebilir şartlarda altyapının satın alınmasıyla gelişim hızı artacak. Farklı operatörlerin aynı bölgelerde altyapı yatırımlarında bulunmasının mükerrere neden olacağını belirten Vodafone CEO’su, altyapıların açılması gerektiğini yineledi.

“Rekabet ve yatırıma izin verilmeli”

Artık 2000 yılındaki veri trafiğinin sadece bir ayda gerçekleştiğinin bilgisini veren Avea CEO’su Erkan Akdemir, mobil cihaz ve tablet maliyetinin Avrupa’ya göre yüksek olmasının önemli bir sorun olduğunu işaret etti.

Ülkemizde Avrupa’da olduğu gibi somut hedefler olmadığını dile getiren Akdemir, “GSM’in mucidi olan Avrupa bile ABD ile Uzak Doğu’nun gerisinde kalmaya başladı. Bu nedenle özellikle BTK’nın sürdürülebilir rekabet ve yatırım fırsatları için destek vermesi gerekiyor” dedi.

Hemen her konuşmacı gibi altyapıda paylaşım olması gerektiğini vurgulayan Akdemir, adil rekabet ortamının sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

“FATİH projesinin altyapısı yetersiz”

Bilgi toplumu olma yolunda ilerleyen ülkelerde geniş bantın önemine dikkat çeken Turksat CEO’su Özkan Dalbay, “Bunun yanında içerik üretimi çok önemli. Yazılım, uygulama, oyun gibi içeriklere de yatırım gerekiyor” dedi. Her eve fiber bağlantı sunmanın, içerik olmadığı takdirde, kendilerini yalnızca Google’ın dağıtıcısı haline getireceğinin altını çizen Dalbay, gelişim sürecinde operatör bağımsız bir modele geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Finansman ve hukuki düzenlemelerdeki belirsizliklerin ortadan kaldırılmasının yatırımların önünü açacağını dile getiren Dalbay, teşvik ve vergi indirimlerinin çok önemli olduğunu aktardı. FATİH projesinde de şimdiden pilot projenin bile altyapısının yetersiz olduğunu tespit ettiklerini sözlerine ekleyen Dalbay, devlet tarafından doğrudan destek gerektiğini belirtti.

 

Evren Gülyaşar-btnet.com.tr

Bu Haber 2422 defa okunmuştur.
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
TÜM İNTERNET TRAFİĞİ POLİS TAKİB
SİBER TERÖRLE MÜCADELE
İNTERNETTE EN HIZLI ÜLKELER
İNTERNETE DÜŞMAN OLMAK
BTK 131 FİRMANIN YETKİSİNİ İPTA
TELEKOM SEKTÖRÜNÜN DURUMU ÇALIŞT
TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ GSMA YÖNET
FETÖ´NİN BİLİŞİM CASUSLUĞU
TURKcell RUScell mi OLUYOR?
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!