"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
ELEKTRİKTE 'BATAK DEVRİ'ELEKTRİKTE 'BATAK DEVRİ'

Tarih: 2012-03-22

Kayıp- kaçaktan sonra elektrikte 'batak devri'. 'Sıfır bakiye' vatandaşa yansıyacak.

Elektrik fiyatları üzerindeki kayıp/kaçak baskısı ve maliyete etki oranları azalmadan şimdi de toptan elektrik ticareti yapan şirketlerden teminat alınmadığı için meydana gelen batak külfeti vatandaşa fatura edilecek.

Ciddi mesuliyetler yüklenmeden, neredeyse merdiven altı mantıkla kurulan ve kurumsallığı olmayan toptan elektrik ticareti yapan şirketlerden kaynaklanan batık zararları ilk önce Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi'nde (PMUM) işlem yapan üretim ve dağıtım şirketlerine fatura ediliyor. Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'ne (DUY) göre uygulanan "Sıfır Bakiye Düzeltme Tutarı" olarak piyasa katılımcılarına tahakkuk ettirilen bu rakamlar ise daha sonra vatandaşın faturasına yansıtılacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) toptan elektrik şirketleri kurulurken, bu konuda sağlıklı bir düzenleme yapmamış ve herhangi bir teminat zorunluluğu getirmemiş. Durum böyle olunca bu alanda açık gören herkes toptan şirket kurabilmiş. Toptan ticaret şirketleri kâğıt üzerinde elektrik alıp/satıp para kazanıyor.

Üretim tarafı olmayan toptan elektrik ticareti yapan şirketler, teminat olmadan elektriği satın alıp, serbest tüketici olarak ifade edilen, ayda 25 bin kilovat saat tüketen herkese elektrik satabiliyor. Ayda 800 TL üzerinde tüketimi olan tüm tüketiciler de müşterileri konumunda ve Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) yönetimindeki PMUM'dan aldıkları elektriği müşterilerine satıyorlar. PMUM da bunlara ay sonunda bir fatura kesiyor. Bunlar da tüketiciye fatura kesip, tahsil ettikleri rakamı TEİAŞ'a ödüyorlar.

Elektrik fiyatları halihazırda saatlik değişkenlik gösterdiği için, saatlik olarak belirleniyor. Saatlik olunca da fiyatlar sürekli değişiyor. Gece elektriğin az tüketildiği saatlerde 7-8 kuruş, gündüz 15 kuruş seviyelerine kadar çıkıyor. Hatta kriz anlarında 2 TL'yi gördüğü bile oldu. Elektrik toptan şirketleri, piyasada müşteri ararken bir rekabet içerisinde hareket ederek 13 kuruşa toptan elektrik satması gerekirken bunun çok altında satış anlaşması da yapabiliyorlar. Elektrik fiyatları yüksek olduğu zaman da 20 kuruştan alıp, taahhütleri gereği ucuza satmak zorunda kalıyorlar. Bu da şirketlerin iflasına sebep oluyor. Bazı şirketler ise bu durumu fırsat bilip, iflaslarını bile bile bu işlemi yapıyor ve sonunda batıyorlar. Hesaplarını "Sıfır Bakiye" kapsamında diğer şirketler ödüyor.

ELEKTRİKTE SIFIR BAKİYE, BATAĞIN DİĞER ADI

Elektrik piyasası PMUM'da "Sıfır Bakiye" diye bir kavram var. Sıfır bakiye bu borsada PMUM'dan alınan ve satılan bütün elektriğin TL cinsinden karşılığının bir havuza atılıp, bölüştürülmesi ve bilançonun sıfırlanması anlamına geliyor. Yani PMUM'un sıfırlanması anlamına geliyor. Elektriğin teknik gerekçelerden kaynaklanan kayıplarının maliyetinin bu borsada ticaret yapan şirketler tarafından ortak karşılanmasına yönelik bir sistem. Bu amaçla kurulmuş sistemle, şimdi bu iflas eden, yüksek fiyattan alıp, ucuza sattığından dolayı iflas eden ve teminatları olmayan şirketlerin zararları, TEİAŞ tarafından diğer şirketlere yükleniyor.

Aralık 2011'de 40 milyon, ocakta 82 milyon, şubat ayında ise 130 milyon TL "Sıfır Bakiye Düzeltme Tutarı" olarak diğer düzgün çalışan şirketler fatura edilmiş durumda. Bu batak rakamları iflas etmiş gibi gösterilen şirketlerin ya da gerçekten iflas edenlerin sebep olduğu tutar. Bu para elektrik ticareti yapan kurumsal, doğru düzgün çalışan, iş yapan şirketlere yükleniyor. Dolayısıyla sistemin iyi çalışmaması, denetimlerin olmaması sebebiyle, yakalanan en yakın şirketlere sorumluluk yüklenerek, elektrik faturasına ek maliyet rakamı oluşturuluyor. Büyük şirketlere yaklaşık 2-3 milyon TL aylık ek fatura gelirken küçükler de bundan nasibini alıyor. Neticede vatandaşa bu rakamlar yansıtıldığında, faturalarda yaklaşık 7-8 TL'lik ilave maliyet yansıması gerekecek. TEİAŞ ise bu tür zararları özel sektöre yükleyerek, basiretli bir tüccar gibi duruş sergilemeye çalışıyor. İş, içinden çıkılmaz bir hal almış durumda. Bakalım nasıl bir çözüm bulacaklar?

 

Güntay Şimşek / Gazete Habertürk

Bu Haber 1310 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!