7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ELEKTRİKTE 'BATAK DEVRİ'ELEKTRİKTE 'BATAK DEVRİ'

Tarih: 2012-03-22

Kayıp- kaçaktan sonra elektrikte 'batak devri'. 'Sıfır bakiye' vatandaşa yansıyacak.

Elektrik fiyatları üzerindeki kayıp/kaçak baskısı ve maliyete etki oranları azalmadan şimdi de toptan elektrik ticareti yapan şirketlerden teminat alınmadığı için meydana gelen batak külfeti vatandaşa fatura edilecek.

Ciddi mesuliyetler yüklenmeden, neredeyse merdiven altı mantıkla kurulan ve kurumsallığı olmayan toptan elektrik ticareti yapan şirketlerden kaynaklanan batık zararları ilk önce Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi'nde (PMUM) işlem yapan üretim ve dağıtım şirketlerine fatura ediliyor. Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'ne (DUY) göre uygulanan "Sıfır Bakiye Düzeltme Tutarı" olarak piyasa katılımcılarına tahakkuk ettirilen bu rakamlar ise daha sonra vatandaşın faturasına yansıtılacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) toptan elektrik şirketleri kurulurken, bu konuda sağlıklı bir düzenleme yapmamış ve herhangi bir teminat zorunluluğu getirmemiş. Durum böyle olunca bu alanda açık gören herkes toptan şirket kurabilmiş. Toptan ticaret şirketleri kâğıt üzerinde elektrik alıp/satıp para kazanıyor.

Üretim tarafı olmayan toptan elektrik ticareti yapan şirketler, teminat olmadan elektriği satın alıp, serbest tüketici olarak ifade edilen, ayda 25 bin kilovat saat tüketen herkese elektrik satabiliyor. Ayda 800 TL üzerinde tüketimi olan tüm tüketiciler de müşterileri konumunda ve Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) yönetimindeki PMUM'dan aldıkları elektriği müşterilerine satıyorlar. PMUM da bunlara ay sonunda bir fatura kesiyor. Bunlar da tüketiciye fatura kesip, tahsil ettikleri rakamı TEİAŞ'a ödüyorlar.

Elektrik fiyatları halihazırda saatlik değişkenlik gösterdiği için, saatlik olarak belirleniyor. Saatlik olunca da fiyatlar sürekli değişiyor. Gece elektriğin az tüketildiği saatlerde 7-8 kuruş, gündüz 15 kuruş seviyelerine kadar çıkıyor. Hatta kriz anlarında 2 TL'yi gördüğü bile oldu. Elektrik toptan şirketleri, piyasada müşteri ararken bir rekabet içerisinde hareket ederek 13 kuruşa toptan elektrik satması gerekirken bunun çok altında satış anlaşması da yapabiliyorlar. Elektrik fiyatları yüksek olduğu zaman da 20 kuruştan alıp, taahhütleri gereği ucuza satmak zorunda kalıyorlar. Bu da şirketlerin iflasına sebep oluyor. Bazı şirketler ise bu durumu fırsat bilip, iflaslarını bile bile bu işlemi yapıyor ve sonunda batıyorlar. Hesaplarını "Sıfır Bakiye" kapsamında diğer şirketler ödüyor.

ELEKTRİKTE SIFIR BAKİYE, BATAĞIN DİĞER ADI

Elektrik piyasası PMUM'da "Sıfır Bakiye" diye bir kavram var. Sıfır bakiye bu borsada PMUM'dan alınan ve satılan bütün elektriğin TL cinsinden karşılığının bir havuza atılıp, bölüştürülmesi ve bilançonun sıfırlanması anlamına geliyor. Yani PMUM'un sıfırlanması anlamına geliyor. Elektriğin teknik gerekçelerden kaynaklanan kayıplarının maliyetinin bu borsada ticaret yapan şirketler tarafından ortak karşılanmasına yönelik bir sistem. Bu amaçla kurulmuş sistemle, şimdi bu iflas eden, yüksek fiyattan alıp, ucuza sattığından dolayı iflas eden ve teminatları olmayan şirketlerin zararları, TEİAŞ tarafından diğer şirketlere yükleniyor.

Aralık 2011'de 40 milyon, ocakta 82 milyon, şubat ayında ise 130 milyon TL "Sıfır Bakiye Düzeltme Tutarı" olarak diğer düzgün çalışan şirketler fatura edilmiş durumda. Bu batak rakamları iflas etmiş gibi gösterilen şirketlerin ya da gerçekten iflas edenlerin sebep olduğu tutar. Bu para elektrik ticareti yapan kurumsal, doğru düzgün çalışan, iş yapan şirketlere yükleniyor. Dolayısıyla sistemin iyi çalışmaması, denetimlerin olmaması sebebiyle, yakalanan en yakın şirketlere sorumluluk yüklenerek, elektrik faturasına ek maliyet rakamı oluşturuluyor. Büyük şirketlere yaklaşık 2-3 milyon TL aylık ek fatura gelirken küçükler de bundan nasibini alıyor. Neticede vatandaşa bu rakamlar yansıtıldığında, faturalarda yaklaşık 7-8 TL'lik ilave maliyet yansıması gerekecek. TEİAŞ ise bu tür zararları özel sektöre yükleyerek, basiretli bir tüccar gibi duruş sergilemeye çalışıyor. İş, içinden çıkılmaz bir hal almış durumda. Bakalım nasıl bir çözüm bulacaklar?

 

Güntay Şimşek / Gazete Habertürk

Bu Haber 1537 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!