"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
EVE NASIL GİDERSEN GİTEVE NASIL GİDERSEN GİT

Tarih: 2012-03-24

24.03.2012 Tarihli Hürriyet Gazetesinde, Sayın Yalçın Bayer’in köşesinde, ilginç bir okuyucu mektubu yayınlandı. İstedik ki, web sitemizin izleyicileri  de  bu yazıyı okusunlar.

EVE NASIL GİDERSEN GİT.

KIZIM Türk Telekom bünyesinde çağrı merkezi hizmeti veren Assistt Rehberlik ve Danışmanlık şirketinde 5,5 saat part time vardiyalı olarak çalışıyor. Şirkette akşam 20.00’den sonra da hizmet verildiği için çalışanlarına servis imkanı sağlıyor.

Ankara’ya bağlı olan Akyurt (45-50 km), Çubuk (40-45 km) ve benzeri servis imkanı sağlanamayan kırsal alanlar, ‘z bölgesi’ olarak tanımlanıp, bu bölgelerde ikamet eden personelin vardiyalarını sabah saatlerine, çıkışı en geç 19.30 olacak şekilde veriliyordu. 
Ancak şirket kendi bünyesinde aldığı bir kararla ‘z bölgesi’ndeki personele servis imkanı vermeyeceklerini iletti. Belirtilen vardiya saatlerine uyulmaması durumunda da ilgili personel için tutanak tutulacağı bilgisi verildi. Kızım günümüz şartlarında iş bulmanın zor olduğunu bildiği için bu duruma ne yazık ki sessiz kalmayı tercih ediyor. Gece çıkışlarında onu ben gidip alıyorum. Kaldı ki kızım gibi Ankara’nın çevre ilçelerinde hatta Kırıkkale gibi çevre illerinde ikamet eden arkadaşları da aynı mağduriyeti yaşıyor. Bu mağduriyet yöneticilere bildirildiğinde ise ‘akrabalarınızda kalın, taşının ya da istifa edin’ gibi oldukça trajikomik öneriler sunuluyor.

SERVİS ŞART

Çalışma Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğinde,”Kadın işçilere gece vardiyasında çalıştırabilmek için; vardiya değişimlerinde işyerinden ikametgahına yakın bir merkeze götürüp getirecek servis aracı ayarlanmalıdır” diyor.
Böyle bir kanun varken işyeri, bu kanunu nasıl görmezden gelip, hem servis sağlamayıp hem de gece yarısına kadar çalıştırdığı personele “Eve nasıl gidersen git” mantığıyla yaklaşır?

Kızım işyerinde yaklaşık 2 ay önce zorunlu bir sözleşme imzalatıldığını ve bu sözleşmede yer alan “iş yerinin yazdığı çalışma saatlerine uyacağım” ibaresinden dolayı hak iddia edemeyeceğini düşünüyor. Oysa ki; sorun çalışma saatlerine uyulmaması değil, gece vardiya çıkışı eve bırakılamıyor ya da servis imkanı sunamıyorsa, çalışma saatlerini personelin kendisinin ulaşımı sağlayabileceği uygun saatlere ayarlanmıyor olması. Konuyla ilgili gidiş geliş olmak üzere toplu taşıma şehir içi otobüs tarifesi üzerinden hesaplanarak yol parası maaşına yansıtılıyor. Ancak gece 24.00’te işten çıkan bir kadın toplu taşıma hizmetinin verilemediği saatlerde yol parası olsa da eve nasıl gidebilir?

Bu Haber 1680 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
EMO; OGER´İN HİSSE REHİN İŞLEMİ
TELEKOM´DAN FUTBOL FEDERAS
AVEA 90 MİLYON AVRO KREDİ ALDI
TELEKOMDA AKDI FESH|
OGER TELEKOM’UN BORCU T.T.’U ETK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!