6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
EVE NASIL GİDERSEN GİTEVE NASIL GİDERSEN GİT

Tarih: 2012-03-24

24.03.2012 Tarihli Hürriyet Gazetesinde, Sayın Yalçın Bayer’in köşesinde, ilginç bir okuyucu mektubu yayınlandı. İstedik ki, web sitemizin izleyicileri  de  bu yazıyı okusunlar.

EVE NASIL GİDERSEN GİT.

KIZIM Türk Telekom bünyesinde çağrı merkezi hizmeti veren Assistt Rehberlik ve Danışmanlık şirketinde 5,5 saat part time vardiyalı olarak çalışıyor. Şirkette akşam 20.00’den sonra da hizmet verildiği için çalışanlarına servis imkanı sağlıyor.

Ankara’ya bağlı olan Akyurt (45-50 km), Çubuk (40-45 km) ve benzeri servis imkanı sağlanamayan kırsal alanlar, ‘z bölgesi’ olarak tanımlanıp, bu bölgelerde ikamet eden personelin vardiyalarını sabah saatlerine, çıkışı en geç 19.30 olacak şekilde veriliyordu. 
Ancak şirket kendi bünyesinde aldığı bir kararla ‘z bölgesi’ndeki personele servis imkanı vermeyeceklerini iletti. Belirtilen vardiya saatlerine uyulmaması durumunda da ilgili personel için tutanak tutulacağı bilgisi verildi. Kızım günümüz şartlarında iş bulmanın zor olduğunu bildiği için bu duruma ne yazık ki sessiz kalmayı tercih ediyor. Gece çıkışlarında onu ben gidip alıyorum. Kaldı ki kızım gibi Ankara’nın çevre ilçelerinde hatta Kırıkkale gibi çevre illerinde ikamet eden arkadaşları da aynı mağduriyeti yaşıyor. Bu mağduriyet yöneticilere bildirildiğinde ise ‘akrabalarınızda kalın, taşının ya da istifa edin’ gibi oldukça trajikomik öneriler sunuluyor.

SERVİS ŞART

Çalışma Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğinde,”Kadın işçilere gece vardiyasında çalıştırabilmek için; vardiya değişimlerinde işyerinden ikametgahına yakın bir merkeze götürüp getirecek servis aracı ayarlanmalıdır” diyor.
Böyle bir kanun varken işyeri, bu kanunu nasıl görmezden gelip, hem servis sağlamayıp hem de gece yarısına kadar çalıştırdığı personele “Eve nasıl gidersen git” mantığıyla yaklaşır?

Kızım işyerinde yaklaşık 2 ay önce zorunlu bir sözleşme imzalatıldığını ve bu sözleşmede yer alan “iş yerinin yazdığı çalışma saatlerine uyacağım” ibaresinden dolayı hak iddia edemeyeceğini düşünüyor. Oysa ki; sorun çalışma saatlerine uyulmaması değil, gece vardiya çıkışı eve bırakılamıyor ya da servis imkanı sunamıyorsa, çalışma saatlerini personelin kendisinin ulaşımı sağlayabileceği uygun saatlere ayarlanmıyor olması. Konuyla ilgili gidiş geliş olmak üzere toplu taşıma şehir içi otobüs tarifesi üzerinden hesaplanarak yol parası maaşına yansıtılıyor. Ancak gece 24.00’te işten çıkan bir kadın toplu taşıma hizmetinin verilemediği saatlerde yol parası olsa da eve nasıl gidebilir?

Bu Haber 1846 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!