DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
453 TL’LİK FATURA ‘AYIPLI HİZMET’ SAYILDI453 TL’LİK FATURA ‘AYIPLI HİZMET’ SAYILDI

Tarih: 2012-03-28

Sınır illerinde yaşayan vatandaşların telefon görüşmelerine yurtdışı tarife uygulanmasına BTK, “GSM?şirketi haklı” dese de yargı dur dedi.

Yargı, özellikle sınır illerinde yaşayan vatandaşların yurtiçi telefon görüşmelerine yurtdışı tarife uygulayan GSM şirketlerine geçit vermedi. Zeynep Duran adlı vatandaş, Çanakkale Gökçeada’da bulunduğu günlerde telefonla yaptığı konuşmalara yurtdışı tarife uygulanarak 453 TL’lik fatura çıkarılması üzerine Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne gitti. Hakem Heyeti, işlemin “ayıplı hizmet” olduğuna karar verirken, 453 lirayı iade etmek zorunda kalan GSM şirketi ise, kararın iptali için soluğu mahkemede aldı. İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi, GSM şirketinin hakem heyetinin kararına yaptığı itirazı reddetti.

BTK: GSM şirketi haklı

Zeynep Duran adlı vatadaş, Gökçeada’da yaptığı telefon konuşmalarının yurtdışı tarifeden fiyatlandırılarak yüksek oranda fatura çıkarılması üzerine önce TBMM Meclis Dilekçe Komisyonu’na başvurdu. Harekete geçen komisyon, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile bağlantıya geçti.

BTK, “Abonenin hattı uluslararası dolaşım hizmetlerine açıksa cep telefonları çalışma prensipleri gereği, abonesi olunan şebekeye ait herhangi bir frekans bulamadığı durumlarda, bulduğu başka şebeke üzerinden hizmet vermeye devam ettiğinden, bu durumun engellenmesi ancak şebekenin manuel olarak seçilmesiyle bertaraf edilebilmektedir. Bu nedenle işletmecilere herhangi bir kusur isnat edilememektedir” yanıtını verdi.

Bunun üzerine Duran, Ümraniye Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne gitti. Hakem Heyeti, tüketici aleyhine yapılan işlemin “ayıplı hizmet” olduğuna karar verdi. GSM şirketi ise, kararın iptali için soluğu mahkemede aldı. İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi, GSM şirketinin karara yaptığı itirazı reddetti.

‘Şebekeyi elle ayarlayın’

GSM şirketi, mahkemeye sunduğu savunmada, resmi internet sitesinde, “Sınır bölgelerimizde ‘Kilis, Hatay, Mardin, Nusaybin, Edirne, İzmir, Kuşadası, Kaş vb.’ hattınız uluslararası dolaşıma açıksa ve cihazınızın şebeke ayarında otomatik seçiliyse hattınızın yabancı (yurtdışı) operatörlerin şebekesi üzerinden çağrı alma/başlatma olasılığı doğabilir. Bu durumda uluslararası dolaşımdaymış gibi ücretlendirilirsiniz. Bu durumu önlemek için cihazınızın üzerinde manuel şebeke seçimi ayarı yapmanız” uyarısının bulunduğunu bildirdi.

 

Milliyet

Bu Haber 2314 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!