DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
ORADA KİMSE VAR MI?ORADA KİMSE VAR MI?

Tarih: 2012-04-03

 

5 yaşındayken Erzincan depremini yaşayan Avea Labs Uzman Yardımcısı Burak Aykut Sungur, enkaz altında kalan depremzedeler için 'Orada Kimse Var mı?' programını geliştirdi. Zor durumdaki kişinin cep telefonunun acil sinyal göndermesine imkân tanıyan sistem, ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Deprem, sel gibi doğal felaketlerin sıklıkla yaşandığı Türkiye'de, arama kurtarma ekiplerinin en büyük yardımcısı teknoloji. Ekim 2011'de Van'da meydana gelen depremde bir vatandaş, cebinden attığı mesajla yeri belirlenmiş ve kurtarılmıştı. Buradan yola çıkan iletişim operatörü Avea, depremzedeler için yeni bir uygulama geliştirdi. 5 yaşındayken Erzincan depremini yaşayan ve deprem korkusu olan Burak Aykut Sungur'un 'enkaz altında kalan depremzedelerin cebinin acil sinyali gönderme' fikri, Avea kuluçka merkezinde ürüne dönüştü.

Android işletim sistemli telefonlara, Google Play'den ücretsiz olarak indirilebilen "Orada Kimse Var mı?" mobil uygulaması Google Play'deki adı ile Earthquaken; yıkıcı bir deprem sonrasında, ekiplerin, enkaz altında kalanlara en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayarak, arama-kurtarma çalışmalarını hızlandıracak. Deprem sonrası kullanıcısının hayatını kurtarmaya odaklı uygulama, sadece Türkiye'de değil dünyada kullanılabilecek. "Orada Kimse Var mı?" uygulamasının, Avea'nın geçen yıl mobil uygulama ekosistemini zenginleştirmek amacıyla düzenlediği "Avea Mobil Uygulamalar Yarışıyor"da 3. olduğunu söyleyen Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, proje sahibi üniversite öğrencisi Burak Aykut Sungur'un şu an kendi Ar-Ge Merkezi'nde çalıştığı bilgisini verdi. Şahin, Van depreminin bir kez daha deprem sonrası yaşanan en büyük sıkıntının, enkaz altındaki kişilere yeterince hızlı bir şekilde ulaşılamamasını gösterdiğini söylerken, "Kurtarma ekipleri zamanla yarışırken, 1 dakika bile bazen hayati önem taşıyor; hayatlar kazanılıp hayatlar kaybedilebiliyor. Avea olarak, 'Orada Kimse Var mı?' mobil uygulamasını bu noktada çok önemsedik. Söz konusu projeyi, ülkemize borcumuz olarak gördük. Projenin uygulama haline getirilebilmesi için çalışırken, en büyük motivasyonumuz kurtarılmasına destek olacağımız hayatları düşünmek oldu. Türkiye'nin deprem sonrası yaşanan acılarının bir nebze de olsa önüne geçebilmek en büyük dileğimiz." dedi.

Cep telefonu, alarma dönüşüyor

Şimdilik sadece Android tabanlı telefonlara indirilen uygulama, ABD merkezli bir enstitüsünün deprem bilgilendirme altyapısını kullanıyor.

Operatörden bağımsız çalışan uygulama, bulunduğunuz bölgede belli şiddetin üzerinde deprem olduğunda cebinize 'İyi misiniz?' mesajını gönderiyor. Eğer cevap verirseniz uygulama pasif kalıyor.

Mesaja dönüş yapmadığınızda ise uygulama aktif hale geliyor ve önceden belirlediğiniz bir numaraya koordinatlarınızı SMS olarak gönderiyor. İleriki safhada bu bilgileri uygulama ile entegre ettiğiniz Twitter, Facebook gibi sosyal medyada da paylaşıyor.

Alınan ilk önlem ise alarmın sürekli çalarak bataryayı bitirmesi yerine, 15'er dakikalık aralar ile 1 dakika çalıyor.

Ayrıca baştan tercih edilmesi durumunda, enerjisini alarm modunda kullanmak üzere diğer fonksiyonlarını "Uçak Modu"na geçiriyor. Böylece bataryanın maksimum verimle kullanılmasını garanti altına alıyor.

Tüm bunların yanı sıra uygulama; deprem anında ve sonrasında yapılması gereken bilgilerin bulunduğu bir kısım da içeriyor.

Bu Haber 1261 defa okunmuştur.
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
TÜM İNTERNET TRAFİĞİ POLİS TAKİB
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!