DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
AYCELL-ARİA BİRLEŞMESİ VE BERLUSCONİAYCELL-ARİA BİRLEŞMESİ VE BERLUSCONİ

Tarih: 2012-04-09

Türk Telekom’un Aycell’i ve İtalyan şirketi Aria... Aycell’in A’sı ile Aria’nın A’sının arasına “ve” bağlacı girdi, “AVEA” oluverdi.

Bu kadar basit bir işlemle Türkiye’de faaliyet yürüten üçüncü büyük GSM şirketi ortaya çıktı; bir. Milli kuruluş Aycell İtalyan oldu; iki. Batık durumdaki İtalyan şirketi Aria’nın 2.3 milyar avroluk zararı Türk milletinin sırtına yıkıldı; üç.

Başka ne oldu?

Gerisini İtalyan mafyasının ve siyasetinin uzmanı Alexander Stille anlatıyor. New York Times, New Yorker gibi itibarlı Amerikan yayın organlarında yazıları çıkan Stille, “Roma’nın Yağmalanması” kitabında, eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin “işlerini” anlatırken, AVEA’nın kuruluşuna da değiniyor. Kitabın 284 ve 285. sayfalarinde, bu “iş”ten Berlusconi’nin futbol takımı Milan’a aktarılan 24 milyon avrodan söz ediyor.

Telecom Milan’a sponsor

Sözü Stille’ye bırakalım:

Berlusconi’nin İtalyan Telecom ile olan ilişkisinde son örnek aslında en garip olanıydı. 2003 yılının yaz aylarında, Telecom’un alt kuruluşu Yellow Pages, 24 milyon avro vererek Berlusconi’nin futbol takımı A. C. Milan’a “resmi” sponsor oldu. Telecom’un yeni başkanı Tronchetti Provera’nın cok iyi bir futbol taraftarı ve Milano’nun A. C. Milan’ın ezeli rakibi diğer futbol takımı Inter’in başkan yardımcısı olduğu düşünülürse, bu sponsorluk kararının, bir derebeyinin “kral”a toptan bağımlılık gösterisinden başka birşey olmadığı anlaşılır.

Trochetti Provera’nın cömertliğinin boşuna olmadığı görülecekti.

İtalyanTelecom Türkiye’de oldukça büyük bir yatırım yapmıştı ve bu yatırım boşa gitmek üzereydi. İtalyan’lar 2,5 milyar Avro vererek Türkiye’deki üçüncü büyük cep telefonu operatörünü satın almışlardı. Buna ek olarak yaklaşık 1 milyar avro yatırımla bu operatörün şebekesinin alt yapısını geliştirmişlerdi. Bu yatırımlarından dolayı 429 milyon avro da KDV ödemesi yapmışlardı. Bu kadar yatırıma rağmen, bu operatörün rakipleri Türkiye’nin tekelcilik karşıtı yasalarını hiçe sayarak, ülke çapındaki cep telefonu yayın haklarını İtalyan Telecom’unun şirketine vermemekteydi. Bunun anlamı, fiilen şirket ülkenin tamamında cep telefonu işletimini yapamayacak ve rakipleri karşısında tüketiciler açısından ekonomik yarışı daha baştan kaybetmiş olacaktı.

Berlusconi Ankara’ya uçtu

Silvio Berlusconi Ankara’ya uçtu; Türkiye’nin Başbakanı Tayyip Erdoğan ile şahsi bir toplantı yaparak sorunu Telecom’a cok yararlı bir çözüme kavuşturdu. Telecom, Türkiye çapında cep telefonu işletme ruhsatını aldı ve Türkiye’nin dördüncü büyük cep telefonu operatörünü satın alarak bu alanda gerçek bir ulusal rakip haline geldi. Bu görüşmeyi ve işlemleri sayfalarında açıklayan L’Espresso dergisi, Telecom adına bağlanan işin 2,3 milyar avro tuttuğunu yazdı. Berlusconi’nin aracı olması cok önemliydi bu konuda, yoksa Telecom Türkiye pazarını terketmek zorunda kalabilirdi.

Berlusconi’nun teşvikiyle Erdoğan Telecom’la anlaştı

Berlusconi, oldukça cok sayıda ülke lideriyle benzer çok yakın bağlar geliştirdi. Berlusconi hem İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar hem de Türkiye Başbakan Erdoğan’ın oğlunun düğününe misafir oldu. Ve bu iki durumda da bu ilişkileri büyük çıkarlar elde etmek için kullanmayı becerdi. Aznar’ın yönettiği İspanya tekel karşıtı yasalarını gevşetti ve Berlusconi’nin Mediaset şirketinin bir İspanyol kanalı olan Telecinco’nun coğunluk hissesine sahip olmasını sağladı. Berlusconi’nin teşvikiyle Erdoğan Türkiye’nin kapılarını İtalyan Telecom şirketine açtı. Stille, konunun İtalya cephesini böyle anlatıyor. Sırada Türkiye cephesini aydınlatmak var.

Aydınlık Gazetesinden Alıntıdır

Bu Haber 5244 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!