Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
AYCELL-ARİA BİRLEŞMESİ VE BERLUSCONİAYCELL-ARİA BİRLEŞMESİ VE BERLUSCONİ

Tarih: 2012-04-09

Türk Telekom’un Aycell’i ve İtalyan şirketi Aria... Aycell’in A’sı ile Aria’nın A’sının arasına “ve” bağlacı girdi, “AVEA” oluverdi.

Bu kadar basit bir işlemle Türkiye’de faaliyet yürüten üçüncü büyük GSM şirketi ortaya çıktı; bir. Milli kuruluş Aycell İtalyan oldu; iki. Batık durumdaki İtalyan şirketi Aria’nın 2.3 milyar avroluk zararı Türk milletinin sırtına yıkıldı; üç.

Başka ne oldu?

Gerisini İtalyan mafyasının ve siyasetinin uzmanı Alexander Stille anlatıyor. New York Times, New Yorker gibi itibarlı Amerikan yayın organlarında yazıları çıkan Stille, “Roma’nın Yağmalanması” kitabında, eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin “işlerini” anlatırken, AVEA’nın kuruluşuna da değiniyor. Kitabın 284 ve 285. sayfalarinde, bu “iş”ten Berlusconi’nin futbol takımı Milan’a aktarılan 24 milyon avrodan söz ediyor.

Telecom Milan’a sponsor

Sözü Stille’ye bırakalım:

Berlusconi’nin İtalyan Telecom ile olan ilişkisinde son örnek aslında en garip olanıydı. 2003 yılının yaz aylarında, Telecom’un alt kuruluşu Yellow Pages, 24 milyon avro vererek Berlusconi’nin futbol takımı A. C. Milan’a “resmi” sponsor oldu. Telecom’un yeni başkanı Tronchetti Provera’nın cok iyi bir futbol taraftarı ve Milano’nun A. C. Milan’ın ezeli rakibi diğer futbol takımı Inter’in başkan yardımcısı olduğu düşünülürse, bu sponsorluk kararının, bir derebeyinin “kral”a toptan bağımlılık gösterisinden başka birşey olmadığı anlaşılır.

Trochetti Provera’nın cömertliğinin boşuna olmadığı görülecekti.

İtalyanTelecom Türkiye’de oldukça büyük bir yatırım yapmıştı ve bu yatırım boşa gitmek üzereydi. İtalyan’lar 2,5 milyar Avro vererek Türkiye’deki üçüncü büyük cep telefonu operatörünü satın almışlardı. Buna ek olarak yaklaşık 1 milyar avro yatırımla bu operatörün şebekesinin alt yapısını geliştirmişlerdi. Bu yatırımlarından dolayı 429 milyon avro da KDV ödemesi yapmışlardı. Bu kadar yatırıma rağmen, bu operatörün rakipleri Türkiye’nin tekelcilik karşıtı yasalarını hiçe sayarak, ülke çapındaki cep telefonu yayın haklarını İtalyan Telecom’unun şirketine vermemekteydi. Bunun anlamı, fiilen şirket ülkenin tamamında cep telefonu işletimini yapamayacak ve rakipleri karşısında tüketiciler açısından ekonomik yarışı daha baştan kaybetmiş olacaktı.

Berlusconi Ankara’ya uçtu

Silvio Berlusconi Ankara’ya uçtu; Türkiye’nin Başbakanı Tayyip Erdoğan ile şahsi bir toplantı yaparak sorunu Telecom’a cok yararlı bir çözüme kavuşturdu. Telecom, Türkiye çapında cep telefonu işletme ruhsatını aldı ve Türkiye’nin dördüncü büyük cep telefonu operatörünü satın alarak bu alanda gerçek bir ulusal rakip haline geldi. Bu görüşmeyi ve işlemleri sayfalarında açıklayan L’Espresso dergisi, Telecom adına bağlanan işin 2,3 milyar avro tuttuğunu yazdı. Berlusconi’nin aracı olması cok önemliydi bu konuda, yoksa Telecom Türkiye pazarını terketmek zorunda kalabilirdi.

Berlusconi’nun teşvikiyle Erdoğan Telecom’la anlaştı

Berlusconi, oldukça cok sayıda ülke lideriyle benzer çok yakın bağlar geliştirdi. Berlusconi hem İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar hem de Türkiye Başbakan Erdoğan’ın oğlunun düğününe misafir oldu. Ve bu iki durumda da bu ilişkileri büyük çıkarlar elde etmek için kullanmayı becerdi. Aznar’ın yönettiği İspanya tekel karşıtı yasalarını gevşetti ve Berlusconi’nin Mediaset şirketinin bir İspanyol kanalı olan Telecinco’nun coğunluk hissesine sahip olmasını sağladı. Berlusconi’nin teşvikiyle Erdoğan Türkiye’nin kapılarını İtalyan Telecom şirketine açtı. Stille, konunun İtalya cephesini böyle anlatıyor. Sırada Türkiye cephesini aydınlatmak var.

Aydınlık Gazetesinden Alıntıdır

Bu Haber 6199 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!