7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRKİYE MOBBiNG ARAŞTIRMASI 2012TÜRKİYE MOBBiNG ARAŞTIRMASI 2012

Tarih: 2012-04-18

İş kaybetme korkusu mobbingi kabullendiriyor.

Türkiye genelinde 12 ilde 316 çalışanın katıldığı ''Türkiye Mobbing Araştırması 2012'' sonuçlarına göre, mobbing mağdurları genellikle işi kaybetme korkusu ile çatışmaya girmekten kaçınıyor ve süreç kabullenilerek, iş hayatı sürdürülüyor.

AA muhabirinin ERA Research & Consultancy ve Futurebright Araştırma ortaklığı ile gerçekleştirilen ''Türkiye Mobbing Araştırması 2012'' sonucundan derlediği bilgiye göre, konuyla ilgili 4 avukat ve 3 insan kaynakları uzmanının da görüşlerine başvuruldu.

Mobbingin, iş yerlerinde gücü elinde bulunduran kişi ya da kişiler tarafından görece zayıf olanı yıldırma ve bezdirmeye yönelik, tekrar eden psikolojik baskı, duygusal taciz ve bir tür manevi şiddet olarak algılandığının vurgulandığı araştırmada, şu ifadelere yer verildi:

''Araştırmada 'psikolojik bir oyun' olarak tanımlanan mobbing, kişinin şahsını hedef alan, kimliğini ve öz güvenini zayıflatan, kişiyi kendi  yetersizliğine, değersizliğine inandırarak kendi inisiyatifiyle etkisiz hale gelmesini, çekilmesini, pes etmesini sağlamayı hedefleyen bir süreç olarak tanımlanıyor.

Mobbing mağdurları tarafından yaşanan süreç 'alan çalınması', 'kapana kısılma', 'kolunun kanadının kırılması', 'hapis', 'cendere', 'cehennem', 'duygusal saldırı' gibi metaforlarla anlatırken, mağdurların ortak hissi genellikle 'acizlik', 'çaresizlik', 'sıkışmışlık', 'haksızlık', 'eziyet', 'değersizlik' ve 'yetersizlik' gibi duygular oluyor. Öte yandan, bu güçlü ve somut algının aksine, tüm hedef kitleler nezdinde mobbing tanımını oldukça soyut ve belirsiz olduğu görülüyor. Ne tip davranışların mobbing kapsamına girdiği, kavramın nelere uzandığı, nelerin ise dışarıda kaldığı ve başka tanımlara girdiği net olarak bilinmiyor. Kavramın net bir tanımının olmayışı hem işveren, hem de çalışan adına olumsuz tezahürler yaratabilmektedir. Aynı zamanda iş yerinde ayrımcılık, cinsel taciz, tehdit gibi başka kavramlar da çoğunlukla mobbing ile karıştırılmakta ve mobbing kapsamı dahilinde görülebilmektedir.''

-İş kaybetme korkusu-

Araştırmada, gerek mobbing mağdurlarının, gerekse avukat ve insan kaynakları uzmanlarının, mobbing davranışının her zaman somut, tespiti ve ispatı mümkün şekilde ilerlemediğine değindiği belirtilerek, çoğu zaman mobbingin, ses tonu, vücut dili, jest ve mimiklerde gizli olabildiğine dikkat çekiliyor.

Katılanların yüzde 10'u kendisinin, yüzde 6'sı ise bir yakınının mobbing ile karşılaştığını belirttiği araştırmada, şu ifadelere yer verildi:

''En sık yaşandığı belirtilen mobbing türleri arasında genel olarak yıldırma, yıpratma, kapasitenin üzerinde iş yüklemek ve alay, küçük düşürmek ve hakarettir. Mobbing ile başa çıkma yollarına bakıldığında ise mağdurlar fazla bir çıkış noktası olmadığına, başa çıkma ve mücadele yollarını sınırlı gördüklerine değiniyor. Genellikle işi kaybetme korkusu ile çatışmaya girmekten kaçınılmakta ve süreç kabullenilerek, iş hayatı sürdürülmeye çalışılıyor.

Mobbingin arttığı durumlarda, mağdur durumu mobbing uygulayan kişi ile paylaşmakta, rahatsızlıklarını dile getirmektedir. Bu noktada işi kaybetme riskinin göze alınması, alternatiflerin

varlığı, durumu gören, bilen tanıkların olması, aynı kişi tarafından mobbinge maruz kalan başkalarının varlığı mağdurun süreçle başa çıkmasını kolaylaştıran faktörler olarak görülüyor.''

-Mobbing davaları-

Araştırmada, avukatlar mobbing durumunun kişinin ancak işten çıkarılması durumunda yargı sürecine taşındığını, sürecin bu noktaya kadar ''haksızlık'' olarak algılanıp, yaşanan durumun ve haklarla ilgili bilincin genellikle bu noktada başladığını belirttiği vurgulanıyor.

Öte yandan avukatların da mobbingin henüz sözcük olarak yasaya girmediğini, tanımsal olarak yargı tarafında da netliğinin henüz tam kazanılmamış olduğunu vurguladığı araştırmada, genellikle yürütülen davaların birebir mobbing davaları olmaktan ziyade, işe iade davalarının bir parçası olarak yürütüldüğü belirtiliyor.

Bu noktada avukatların temel iş kanunu çerçevesince somut verinin olduğu tüm durumlarda davaların çalışan lehine sonuçlandırıldığına dikkati çektiği görülen araştırmada, mobbing çerçevesinin net olmamasının işveren aleyhine de istismara açık durumlar teşkil ettiğine değiniliyor.

Araştırmada, yaşanan mobbing durumlarının azalacağı, ancak yargıya intikal eden durumların artacağı yönünde görüşler de dikkati çekiyor.

Ayrıca araştırmaya katılanlar, genellikle sürecin, mağdurun durumu kabullenmesi ve etkisiz konumda işine devam etmesi, işten kendi isteği ya da şirket kararı ile gönderilmesi veya en iyi ihtimalle kişinin aynı yapıda başka bir bölüme gönderilmesi ile sonuçlandığını belirtiyor.

 

AA

Bu Haber 2331 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!