Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRKİYE MOBBiNG ARAŞTIRMASI 2012TÜRKİYE MOBBiNG ARAŞTIRMASI 2012

Tarih: 2012-04-18

İş kaybetme korkusu mobbingi kabullendiriyor.

Türkiye genelinde 12 ilde 316 çalışanın katıldığı ''Türkiye Mobbing Araştırması 2012'' sonuçlarına göre, mobbing mağdurları genellikle işi kaybetme korkusu ile çatışmaya girmekten kaçınıyor ve süreç kabullenilerek, iş hayatı sürdürülüyor.

AA muhabirinin ERA Research & Consultancy ve Futurebright Araştırma ortaklığı ile gerçekleştirilen ''Türkiye Mobbing Araştırması 2012'' sonucundan derlediği bilgiye göre, konuyla ilgili 4 avukat ve 3 insan kaynakları uzmanının da görüşlerine başvuruldu.

Mobbingin, iş yerlerinde gücü elinde bulunduran kişi ya da kişiler tarafından görece zayıf olanı yıldırma ve bezdirmeye yönelik, tekrar eden psikolojik baskı, duygusal taciz ve bir tür manevi şiddet olarak algılandığının vurgulandığı araştırmada, şu ifadelere yer verildi:

''Araştırmada 'psikolojik bir oyun' olarak tanımlanan mobbing, kişinin şahsını hedef alan, kimliğini ve öz güvenini zayıflatan, kişiyi kendi  yetersizliğine, değersizliğine inandırarak kendi inisiyatifiyle etkisiz hale gelmesini, çekilmesini, pes etmesini sağlamayı hedefleyen bir süreç olarak tanımlanıyor.

Mobbing mağdurları tarafından yaşanan süreç 'alan çalınması', 'kapana kısılma', 'kolunun kanadının kırılması', 'hapis', 'cendere', 'cehennem', 'duygusal saldırı' gibi metaforlarla anlatırken, mağdurların ortak hissi genellikle 'acizlik', 'çaresizlik', 'sıkışmışlık', 'haksızlık', 'eziyet', 'değersizlik' ve 'yetersizlik' gibi duygular oluyor. Öte yandan, bu güçlü ve somut algının aksine, tüm hedef kitleler nezdinde mobbing tanımını oldukça soyut ve belirsiz olduğu görülüyor. Ne tip davranışların mobbing kapsamına girdiği, kavramın nelere uzandığı, nelerin ise dışarıda kaldığı ve başka tanımlara girdiği net olarak bilinmiyor. Kavramın net bir tanımının olmayışı hem işveren, hem de çalışan adına olumsuz tezahürler yaratabilmektedir. Aynı zamanda iş yerinde ayrımcılık, cinsel taciz, tehdit gibi başka kavramlar da çoğunlukla mobbing ile karıştırılmakta ve mobbing kapsamı dahilinde görülebilmektedir.''

-İş kaybetme korkusu-

Araştırmada, gerek mobbing mağdurlarının, gerekse avukat ve insan kaynakları uzmanlarının, mobbing davranışının her zaman somut, tespiti ve ispatı mümkün şekilde ilerlemediğine değindiği belirtilerek, çoğu zaman mobbingin, ses tonu, vücut dili, jest ve mimiklerde gizli olabildiğine dikkat çekiliyor.

Katılanların yüzde 10'u kendisinin, yüzde 6'sı ise bir yakınının mobbing ile karşılaştığını belirttiği araştırmada, şu ifadelere yer verildi:

''En sık yaşandığı belirtilen mobbing türleri arasında genel olarak yıldırma, yıpratma, kapasitenin üzerinde iş yüklemek ve alay, küçük düşürmek ve hakarettir. Mobbing ile başa çıkma yollarına bakıldığında ise mağdurlar fazla bir çıkış noktası olmadığına, başa çıkma ve mücadele yollarını sınırlı gördüklerine değiniyor. Genellikle işi kaybetme korkusu ile çatışmaya girmekten kaçınılmakta ve süreç kabullenilerek, iş hayatı sürdürülmeye çalışılıyor.

Mobbingin arttığı durumlarda, mağdur durumu mobbing uygulayan kişi ile paylaşmakta, rahatsızlıklarını dile getirmektedir. Bu noktada işi kaybetme riskinin göze alınması, alternatiflerin

varlığı, durumu gören, bilen tanıkların olması, aynı kişi tarafından mobbinge maruz kalan başkalarının varlığı mağdurun süreçle başa çıkmasını kolaylaştıran faktörler olarak görülüyor.''

-Mobbing davaları-

Araştırmada, avukatlar mobbing durumunun kişinin ancak işten çıkarılması durumunda yargı sürecine taşındığını, sürecin bu noktaya kadar ''haksızlık'' olarak algılanıp, yaşanan durumun ve haklarla ilgili bilincin genellikle bu noktada başladığını belirttiği vurgulanıyor.

Öte yandan avukatların da mobbingin henüz sözcük olarak yasaya girmediğini, tanımsal olarak yargı tarafında da netliğinin henüz tam kazanılmamış olduğunu vurguladığı araştırmada, genellikle yürütülen davaların birebir mobbing davaları olmaktan ziyade, işe iade davalarının bir parçası olarak yürütüldüğü belirtiliyor.

Bu noktada avukatların temel iş kanunu çerçevesince somut verinin olduğu tüm durumlarda davaların çalışan lehine sonuçlandırıldığına dikkati çektiği görülen araştırmada, mobbing çerçevesinin net olmamasının işveren aleyhine de istismara açık durumlar teşkil ettiğine değiniliyor.

Araştırmada, yaşanan mobbing durumlarının azalacağı, ancak yargıya intikal eden durumların artacağı yönünde görüşler de dikkati çekiyor.

Ayrıca araştırmaya katılanlar, genellikle sürecin, mağdurun durumu kabullenmesi ve etkisiz konumda işine devam etmesi, işten kendi isteği ya da şirket kararı ile gönderilmesi veya en iyi ihtimalle kişinin aynı yapıda başka bir bölüme gönderilmesi ile sonuçlandığını belirtiyor.

 

AA

Bu Haber 2271 defa okunmuştur.
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
TURKCELL VE TOBB´DAN KADIN
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!