6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
TÜRK TELEKOM’A KATAR’DAN ÖDÜLTÜRK TELEKOM’A KATAR’DAN ÖDÜL

Tarih: 2012-04-25

 

Türk Telekom’un büyük hissedarı Oger Telekom’a talip olan Katar’dan Türk Telekom’un Grup Şirketlerinden İnnovaya bir ödül geldi. Bilindiği üzere Başbakan Erdoğan da bir süre önce Katar’a gitmişti.

Türk Telekom Grup Şirketleri'nden İnnova, yurtdışında yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. İnnova'nın self servis cihaz pazarındaki  markası Kiosk İnnova, Katar İçişleri Bakanlığı için geliştirdiği "Biyometrik Vize Kioskları" projesi, QITCOM 2012'de "UygulamadaMükemmellik" ödülüne layık görüldü. 

Katar Bilgi Teknolojileri Üst Kurulu (ICT QATAR) tarafından 5 – 7 Mart tarihleri arasında düzenlenen Katar’ın bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik konferansı QITCOM 2012 kapsamında 5 kategoride sektörün en iyileri ödüllendirildi. Katar İçişleri Bakanlığı, Kiosk İnnova'nın geliştirdiği "Biyometrik Vize Kioskları" projesi ile QITCOM 2012 Ödülleri'nde "Uygulamada Mükemmellik" ödülüne layık görüldü.Tasarım, donanım ve üretim işlemleri Türkiye'deki kiosk üretim tesisinde gerçekleştirilen kiosklar sayesinde, vize ve gümrük işlemleri biyometrik kontroller aracılığıyla daha güvenli ve hızlı hale getirilebiliyor. 

Şifre yerine parmak izi, kimlik yerine göz taraması 

Orta Doğu'nun gelişen ticaret merkezlerinden Katar'ın kendi vatandaşlarına hizmet etmesi amacıyla Kiosk İnnova tarafından özel olarak geliştirilen kiosklar vize ve gümrük işlemlerine hız ve güvenlik kazandırıyor.Katar Havaalanı ve devlet binalarına yerleştirilen 100'den fazla biyometrik kioskta yüz tanıma işlemi ve kimlik tespiti için üç aşamalı bir güvenlik sistemi bulunuyor. Kiosk üzerindeki biyometrik tarama ekipmanları önce parmak izi, ardından iris taraması başlatıyor. En son gerçekleştirilen yüz taramasıyla kimlik denetimi tamamlanıyor. 

Yeni pasaport çıkarma, vize, ehliyet, lisans işlemleri gibi devletle ilgili her türlü başvuruların 7 gün 24 saat kesintisiz yapılabildiği kiosklarda başvuru için giriş yapan kişiler, kimlik bilgilerini sisteme girdikten sonra biyometrik taramadan geçiyor ve dijital imza panelinde başvurularını imzalayarak tamamlayabiliyorlar. Kiosk üzerinde yer alan iki dokunmatik LCD ekrandan biri, başvuru sahibinin işlemlerini kontrol etmesi için kullanılırken; diğeri, memurların işlemleri takip ederek sonuçlandırmalarını sağlıyor. Bir kez kaydı alınan kullanıcı daha sonraki işlemlerde aynı bilgilerle istediği zaman istediği başvuruyu yapabiliyor. Kiosklar ayrıca gümrüklerde geçiş amaçlı kullanılıyor; kayıtlı kullanıcı pasaportunu göstermeksizin Katar dışına çıkabiliyor ya da Katar'a giriş yapabiliyor. 

Türkiye sınırlarının ötesinde başarılı e-devlet uygulamaları 

Ortadoğu'da Katar dışında da çeşitli e-devlet uygulamalarına imza atan İnnova Kiosk Çözümleri Direktörü Ahmet Kebabçıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yurtdışında başarı öyküsü haline gelen self servis e-devlet uygulamalarımızın bu tip ödüllerle taçlandırılması bizim için gurur kaynağı. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de de vatandaşın hayatını kolaylaştıracak e-devlet uygulamalarının hizmete girmesini temenni ediyoruz ve bu vizyon doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarımızı aralıksız devam ettiriyoruz." dedi.

Bu Haber 2892 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!