7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
HARB-ÜL SİBERHARB-ÜL SİBER

Tarih: 2012-04-30

Ziya ÖZIŞIK-RADİKAL

TÜBİTAK'ın uyarısı tuttu, savaş meydanı önceki gece sanal âlemde kuruldu. Böylece 'devletin sanal harp ile imtihanı' başladı. Resmi açıklamalar Genelkurmay bildirilerini aratmadı. Ve zafer cevvalce ilan edildi. Günün 'fiş çekeni' ise TTNet oldu.

Şafak vakti birlikler uyarıldı. TÜBİTAK sanal dünya komutanlarına hitaben “Sayın Sistem Yöneticisi” başlığıyla 27 Nisan-1 Mayıs arasında siber saldırı geleceğini bildirdi ve “sath-ı müdafaa” çağrısı yaptı. Böylece devlet-i âlinin sanal dünyadaki harbi başladı. Düne kadar süren açıklamalarda bu “savaş jargonu” hiç terk edilmedi. Öğlen saatlerinde Türkiye İletişim Başkanlığı (TİB) Genelkurmay bildirisini aratmayacak bir üslup ile “Tüm güvenlik birimleri ve bakanlıklarla gece yarısına kadar siber güvenlik için başarılı bir koordinasyon sağlanmıştır” diyecekti. Gün boyu harp sanatının retoriğine ait “kuşatma”, “birimler”, “geri çekilme” gibi ne kadar kelime varsa kullanıldı. Bu bir savaştı… 

Şifre değiştirilecek, değiştir! 
Saat 09.00. “Bozuk mühimmatlarınızdan kurtulun” dercesine TÜBİTAK “Basit parolaları değiştirin” dedi tüm kamu kurumlarına geçtiği e-postada. Elbette bu durum daha önce hem İçişleri Bakanlığı hem de Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün hack’lenmesinin ardından ortaya çıkan parola “123456” uyarısıydı. “Birliklere” olası “saldırı” biçimleri anlatıldı. Ancak bu arada “işgal birlikleri”nden de açıklamalar geldi. Komutan Şirin Baba ve ekibi (RedHack) resti gördü ve “TÜBİTAK fişi çeksin beklesin” dedi.

Ve taarruz başladı... 
Saat 20.00. Uluslararası hacker’lar ve “yerli işbirlikçileri!” saldırıya başladı. TİB’e göre 20 resmi web sitesinin bulunduğu siteler saldırıya uğradı. 
Bu iki saat içinde Türk Telekom birlikleri düştü, internet kullanıcılarının deyimiyle “fişi çekti”. Şirket yetkilileri “Savaştan bihaber ortada kalan sivilleriz biz”e benzer bir açıklama yaptı. Ertesi gün resmi açıklamalarında “Teknik ekipman kurulumları sırasında yaşanan teknik aksaklık bazı bölgelerde internet erişiminde sorun yaşanmasına neden olmuştur” diyeceklerdi. Hacker’ların ise bu konuda itirazı vardı: “Zaten ne zaman saldırsak bunların bir şey kuracağı tutuyor” deyip bir sonraki saldırı için de sinyal verdiler: O zaman ne yapacaksınız? 
Saat 24.00. TTNet yeniden hizmet vermeye başladı. Diğer resmi sitelerde ise herhangi bir sorun tespit edilmedi. 

Kim kazandı? 
Ertesi gün. Hacker’lar özellikle TTNet konusunda zaferini duyurdu ve bir bildiri yayımladı. Bildirilerinde adil internetten, siyasal iktidarı hedef alan ifadelere ve hatta kendilerini soruşturan özel yetkili savcıya bile selam yollamaya kadar pek çok konuyu dile getirdiler. RedHack, Anonymous, DGCVirus ve Anarcy Crew olarak “ataklar” düzenlediklerini belirttiler. Devlet cephesinden ise açıklamayı TİB Teknik İşletme Daire Başkanı Barış Yaslan yaptı. Yaslan, “2 saat süren saldırı sonrası amaçlarına ulaşamayan Anonymous eylemlerine son vererek geri çekilmiştir” dedi. Böylece “cevval birliklerimizin bu sanal harpte sath-ı müdafaasının zafer ile sonuçlandığı” duyuruldu. Ve fakat hacker’ların ve vatandaşın “özgür, adil internet” talepleri veya bilişim güvenliğinin nasıl sağlanacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Twitter cephesinden notlar 
Sanal muharebenin bir başka cephesi elbette Twitter’dı. TTNet’in servis sağlayamaması en çok konuşulan konulardan oldu. Özellikle kesinti saatlerinde Türk Telekom’un ismini taşıyan ve sahte olduğu sonradan anlaşılan bir Twitter hesabı kullanıcılar arasında çok konuşuldu. “Kesintinin nedenini hâlâ bulamadık. Beklemeyin. Yatın uyuyun” ve “Yıllardır hizmet et, sonra herkes küfür etsin:(” şeklindeki tweetler kimi kullanıcıları güldürdü, kimilerine saç baş yoldurdu. “Twitter muharebe alanının” en dikkat çekici detayı ise TT Net Genel Müdürü Tahsin Yılmaz’a ait hesabın RedHack grubunun hesabını takip ettiğinin görülmesi oldu.

Bu Haber 1250 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!