NEDEN SAYISAL UÇURUM ?NEDEN SAYISAL UÇURUM ?

Tarih: 2012-05-04

 

Prof.Dr.Haluk GERAY

Alternatif Bilişim Derneği, Türkiye’de internetin 19’uncu yılına girmiş olması dolayısıyla “Türkiye’de İnternet’in Durumu” başlıklı raporunu yayımladı. Rapor, 16 Nisan 2012’de internetin fotoğrafını içeriyor.

İnternet ülkemize gireli neredeyse 20 yıl olmuş durumda. Acaba internet erişimi toplumun ne kadarına erişmiş durumda? Alternatif Bilişim Derneği’nin raporu 2011 Nisan ayında gerçekleştirilen Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’na dayanarak bu soruyu yanıtlıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) araştırmasına göre Türkiye genelinde hanelerin yüzde 42,9’u internete erişebiliyor. Bu oranın 2010 yılının aynı ayında  yüzde 41,6 olduğunu hatırlatalım.
***
Geçmiş 19 yılın muhasebesini yapmak için biraz daha geriye gidelim. Türkiye’de internet verilerine ilişkin ilk araştırmalar TÜBİTAK tarafından yapıldı. Çünkü o zamanlar Devlet İstatistik Kurumu ölçüm yapmıyordu. İnternet erişimi 1997 yılında yüzde 1,2’den 2000 yılında 6,9’a yükselmişti. Demek ki 1997 yılından bu yana kabaca 36 kat artmış durumda erişim düzeyi. Bu oranlar Türkiye’de sayısal uçurum olarak tanımlanan erişebilenler ve erişemeyenler arasındaki farkın kapanmakta olduğunu gösteriyor. Son iki yılın göstergeleri dikkate alındığında bu kapanma eğiliminin oldukça yavaş ilerlemekte olacağı ortaya çıkıyor. 
Erişim uçurumu kent ve kır arasında da devam ediyor. Kentlerde hanelerin yüzde 51’I erişebilirken, kırsal kesimde sadece yüzde 22,7 oranında bir erişim düzeyi sözkonusu. Bilgisayar ve İnternet kullanımında kadın-erkek ve kent-kır arasındaki sayısal uçurum devam etmektedir. İnternet kullanım oranları 16-74 yaş grubundaki erkeklerde  yüzde 54,9 düzeyinde iken kadınlarda  yüzde35,3’tür. 
***
Yaklaşık 20 yıldaki ilerleme yeterli mi? Gene devlet belgelerini kullanarak yanıtlayalım. Ulaştırma Bakanlığı’nın Türkiye Ulusal Enformasyon Anaplanı Sonuç Raporu (1999) belgesine bakarsak, Türkiye’nin hedefinin en geç 2010 yılında tüm hanelere internet erişimini götürmek olduğunu görebiliriz (sayfa 25). 2010 gelmiş geçmiş, bizim erişim oranımız hedefin yarısına bile erişmemiş.

Alternatif Bilişim Derneği, sayısal uçurum kapatılması için ilköğretim düzeyinden başlayarak müfredata sağlıklı bilişim teknolojileri kullanımı konusunda pedagojik ve analitik temelli içerik sağlanmasını öneriyor. Derslerde verilecek içeriğin de uzmanlarca oluşturulmasını savunuyor. Hiç kuşkusuz bu öneri yerinde bir öneridir. Genel olarak kullanım yeteneği olarak kavramsallaştırabileceğimiz süreç için bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarının yürütülmesi erişim uçurumunun kapatılmasına da yardımcı olur. Ancak erişim uçurumunun kapanmasında tek önerinin bu olması yetersiz kalıyor.

Bakalım 1999 yılındaki Ulaştırma Bakanlığı TUENA belgesi bu konuda ne diyor. Yaygınlaştırmanın sağlanması için TUENA belgesi öncelikle geleceğin haberleşme altyapısı olan internete erişim için önemli ölçü olan bilgisayar sahipliğinin toplum içinde dağılımının dengesiz olduğuna dikkat çekerek, geleceğin toplumunun geniş kesimleri dışlamaması için öncelikle alım gücünü yükseltecek uygun ekonomi ve toplum politikalarının seçilmesini vurguladıktan sonra daha özgün bazı önerilerde bulunuyor.

Kaynak: Birgün gazetesi

Bu Haber 3226 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!