TURKCELL’İN KÂRI %56  ARTTITURKCELL’İN KÂRI %56 ARTTI

Tarih: 2012-05-05

Turkcell Grup gelirleri, %43 oranında büyüyen iştirakler ve Türkiye’de yıllık %52 büyüyen mobil internet gelirlerinin katkısıyla 2012’nin birinci çeyreğinde 2,38 milyar TL olarak gerçekleşti. Grup AVFÖK’ü, bir önceki yıla kıyasla %12 büyüyerek 703 milyon TL’ye yükselirken, 2012 birinci çeyrek  net kârı yüksek performans, finansal gelirler ve kur farkının pozitif etkisiyle %56 artışla 515 milyon TL oldu.

Faturalı aboneler ve aylık kullanım arttı 
Türkcell’in faturalı abone sayısı 12 milyon seviyesini aşarak toplam abonelerinin %35’ine ulaşırken, toplam abone sayısı bir önceki yıla göre 1,4 milyon artışla 34.5 milyon oldu. Abone başı aylık ortalama kullanım yıllık %15 artışla 222 dakikaya yükselirken, Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) ise mobil internet ve servis gelirlerindeki artışın da etkisiyle bir önceki yıla göre %4 oranında artarak 19,2 TL oldu.

Mobil internet kullanıcısı 12 milyonu geçti 

Türkcell’in 2012’nin ilk çeyreğinde mobil internet gelirleri yıllık %52 oranında artarak 229 milyon TL oldu. Böylece 2012 1. Çeyrek mobil internet gelirleri geçen yılın aynı döneminde daha büyük olan SMS/MMS gelirlerini geçti. Mobil servisler ve mobil internet gelirlerindeki artışla Türkcell’in ses dışı gelirleri %25 artışla 529 milyon TL’ye yükselirken mobil internet kullanıcı sayısı da yıllık %15 artışla 12.1 milyon seviyesine ulaştı. Turkcell son bir yılda şebekesindeki akıllı telefon penetrasyonunu da %82 oranında artırmayı başardı. Bu artışla birlikte Turkcell şebekesindeki akıllı telefon sayısı 4,3 milyona yükseldi.  

Grup şirketlerinin katkısı artmaya devam ediyor
Turkcell’in yurtiçindeki ve yurtdışındaki iştirakleri başarılı performansa önemli katkılar sağlamaya devam etti. Türkiye’yi saniyede 1000 Mb hızlı fiber internet ile tanıştıran Turkcell Superonline 2012’nin ilk çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda %59 artırarak 145 milyon TL’ye yükseltti. Türkiye’nin “ışık hızında” fiber internet hizmeti sunan ilk ve tek operatörü olan Turkcell Superonline fiber internet abone sayısı da 307 bine ulaştı. 7,1 milyon aktif abonesiyle Ukrayna’nın en yenilikçi operatörü olan life:) gelirlerini %17 artırarak son 4 çeyrektir üst üste %25’in üzerinde AVFÖK marjı gerçekleştirmeyi başardı.

CİLİV: Teknoloji ve inovasyona odaklıyız 
Turkcell’in 2012 birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya CİLİV, “Müşterilerine mobil iletişim, fiber genişbant ve şimdi de bilgi ve iletişim teknolojileri çözümlerini hızlı ve kaliteli altyapı ile birlikte sunan Turkcell Grup olarak bu çeyrekte de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Altyapıdaki üstünlüğümüzü yenilikçi çözümler ve en iyi müşteri deneyimi ile birleştirerek Türkiye ekonomisine ve işletmelerin bütçelerine katkı sağlayacak Turkcell SüperBulut’u ve her ekranda kişisel televizyon deneyimi yaşatacak Turkcell TVPlus’ı müşterilerimize sunduk. Önümüzdeki dönemlerde de, Türkiye’ye dünyadaki en yeni teknolojileri getirmeye devam ederek liderliğimizi sürdüreceğiz. Dünyanın saygıni kurumlarınca sayılı örnekler arasında gösterilen güçlü mobil ve fiber altyapısı, inovasyon odağı ve sosyal sorumluluk projeleri ile Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamayı sürdürüyoruz” dedi. 
Süreyya CİLİV Türkcell’in süregelen başarısının temel unsurları olan Turkcell müşterileri, çalışanları, iş ortakları ve hissedarlarına da destekleri için teşekkür etti.

 

 

 

Bu Haber 3403 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!