VATAN TOPRAĞI YABANCIYA SATILIYORVATAN TOPRAĞI YABANCIYA SATILIYOR

Tarih: 2012-05-06

 

Tapu Kanunu’nu değiştiren TBMM, yabancılara toprak satışında “karşılıklılık” ilkesini de kaldırarak bir ilke imza attı. Buna göre; 78 bin kilometre kare, bir başka deyişle Türkiye’nin yüzde 10’u yabancıya satılacak. Eski yasadaki birçok kısıtlama da ortadan kalktı.
Büyükelçilerimize “Satın” talimatı!..
AKP Hükümeti, yabancılara Türkiye’de 60 hektara kadar mülk sahibi olabilme imkanı sağlayan yasanın kabulünün ardından yatırımcıları çekmek için tanıtım atağı da başlattı. Bu kapsamda büyükelçiler adeta “pazarlamacı” gibi çalışacak ve buluundukları ülkede reklam yapacak!
Vatanın yüzde 10’u satılıyor
AKP, bir yandan ekonomide pembe tablo çizerken diğer yandan borçları ödemek için gözünü toprak satışına dikti. Hükümet, Tapu Kanunu’nda değişiklik yaparak yabancılara toprak satışında karşılıklılık koşulunu kaldırarak satış sınırını yükseltti.
Yine mi Ermeniler
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, AKP’nin Doğu ve Güneydoğu’da Ermenilere toprak satmak için yasada değişiklik yaptığını belirterek, “Bu kanuna göre Türkiye genelinde satılacak arazi miktarı yüzde 10’u geçemeyecek deniyor, yani Türkiye’nin 78 bin kilometrekarelik alanı satılacak. Bilindiği gibi, Osmanlı döneminde Sarıçam’dan Gavur Dağları’na kadar 650 bin dönüm arazi Ermeniler tarafından alınmış, Abdülhamit onları devletleştirmişti. Acaba AKP’nin niyeti Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki bu toprakları tekrar Ermenilere mi satmak” dedi.
Tapu Kanunu’nun 2/B Yasası’nın ardından değiştirilmesine dikkat çeken Akçay, “Osmanlı döneminde Yahudiler ve Ermeniler parayla toprak satın alarak devlet kurmaya çalışmışlardı. Yabancılara toprak satışını artıran bu yasa tasarısının altına imza koyan bakanlar ve onaylayan milletvekilleri acaba kime hizmet ediyor. Ayrıca bu yasanın 2/B Yasası’ndan sonra gelmesi oldukça manidar” diye konuştu. Akçay, yürürlükteki kanunda yabancılara 2.5 hektar toprak satılırken değişiklikle birlikte toprak satış sınırının 60 hektara çıkartıldığını anımsattı. Akçay, “Satılacak alan miktar artırılarak yabancılara imar planı olmayan tarım arazisi, göl, sit, turizm alanı, dini ibadet yeri vb. ne varsa hepsi satışa dahil edilmiştir. Ayrıca mevcut kanunda yabancılara satılacak yerlerle ilgili sınırlamalar var iken yapılan düzenleme ile bu sınırlamaların çok büyük bir bölümü kaldırılmıştır” dedi. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış olan tüm arazi satışlarının yüzde 90’ından fazlasının AKP döneminde gerçekleştiğini vurgulayan Akçay, şunları kaydetti:
Satış yüzde 61 arttı
“İki ayrı soru önergesi verdik. Bayındırlık eski Bakanı Mustafa Demir, 2003’ten 2010’a kadar 79 bin 962 yabancı uyruklu kişinin 49 milyon 898 bin metrekareyi bulan 71 bin 489 taşınmaz mal edindiğini belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise 2003- 2011 yılları arasında 96 bin 925 adet taşınmazın 103 bin 604 gerçek kişiye satılmış olup, bu taşınmazların alanı 81 milyon 864 bin 537 metrekaredir cevabını verdi. Rakamlar son bir yılda yabancılara toprak satışının yüzde 61 arttığını gösteriyor.”
 Hükümetten büyükelçilere “satın” talimatı
Hükümet, yabancılara Türkiye’de 60 hektara kadar mülk sahibi olabilme imkanı sağlayan yasanın kabulüyle yatırımcıları çekmek için tanıtım atağı başlatıyor. Kampanyada, büyükelçilere mektup gönderilerek, Türkiye’de taşınmaz alımında sağlanan kolaylıkları bulundukları ülkelerdeki yatırımcılara anlatmaları istenecek. Mütekabiliyet engeline takılan 62 ülkenin vatandaşına Türkiye’de mülk sahibi olma yolunu açan yasayla sağlanan imkanların geniş kesimlere ulaştırılabilmesi için özel sektörden de destek alınacak. Türkiye’de taşınmaz sahibi yabancılara ilişkin yüzölçümüne göre ilk 10 ülke Almanya, Avusturya, İngiltere, Hollanda, Yunanistan, Danimarka, Norveç, Fransa, Rusya Federasyonu, İrlanda olarak sıralanıyor.

Kaynak Yeniçağ Gazetesi..

Bu Haber 1487 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!