7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
DİJİTAL MÜLKSÜZLERDİJİTAL MÜLKSÜZLER

Tarih: 2012-05-08

Prof.Dr. Halûk GERAY

Alternatif Bilişim Derneği’nin yayımlamış olduğu “Türkiye’de İnternet’in Durumu”  raporundaki interneti yaygınlaştırma önerilerini ele alıyorduk. İnternet’in Türkiye girişinin üzerinden neredeyse 20 yıl geçtiği halde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde hanelerin yüzde 42,9’u internete erişebiliyor.


Bu oranları 15 yıl geriye götürüp inceleyince 1997 yılında yüzde 1,2’den 2000 yılında 6,9’a yükselen erişimin görece olarak kapandığını söylemiştik. Ne ki ilerlemenin yetersiz olduğu ortaya çıkıyor çünkü Ulaştırma Bakanlığı’nın Türkiye Ulusal Enformasyon Anaplanı (TUENA) Sonuç Raporu (1999) belgesine bakarsak, Türkiye’nin hedefinin en geç 2010 yılında tüm hanelere internet erişimini götürmek olduğunu görebiliriz (sayfa 25). 2010 gelmiş geçmiş, bizim erişim oranımız hedefin yarısına bile erişmemiş.

***

Alternatif Bilişim Derneği, sayısal uçurum kapatılması için ilköğretim düzeyinden başlayarak müfredata sağlıklı bilişim teknolojileri kullanımı konusunda pedagojik ve analitik temelli içerik sağlanmasını öneriyor. Acaba TUENA 1999 yılı belgesi neler öneriyordu? Öncelikle genel olarak bilgi toplumunun geniş kesimleri dışlamaması için alım gücünü yükseltici ekonomi ve kamusal politikaların seçilmesi gerektiği vurgulanıyor. Bunun yanında, önerilerden biri de gene eğitimle ilgili: “Halkın varolan teknolojileri kullanım kapasitesi ve yeteneği yüksek değildir. Bu alanda varolan teknolojilerin kullanım etkinliğinin sağlanması için bilgilendirme ve eğitim çalışmaları hem kamu hem de özel kesimin gündeminde olmalıdır (s.13).” Demek ki Türkiye’de bunca gelişmeye karşın bu alanda da geride bulunuyoruz. Alternatif Bilişim Derneği 2012 yılında gene eğitim diyor.

***

Ulaştırma Bakanlığının TUENA belgesi bu önerinin yanında iki önemli öneride daha bulunuyordu. Bunlardan birincisi yaygın/adil erişim kavramının iletişimle ilgili tüm yasal düzenlemelere konulmalı ve düzenleyici kuruluşlarla kamu kesimi, gerekli ve uygun yöntemlerle bu hedefin gerçekleştirilmesinden sorumlu olmalıdır. Bu öneriye ne olduğuna bakalım. Raporun yazıldığı yıllar yeni düzenlemelerin çıkması beklenen yıllardı. Tüm dünyada telekomünikasyon ve internet alanında yenilemeler yapılırken, evrensel hizmet kavramıyla dezavantajlı kesimlerin erişimini sağlamaya yönelik önlemler alınıyordu.

Türkiye’de bu kavram iletişim yasalarına ne zaman girdi biliyor musunuz? Türk Telekom özelleştirilirken, stratejik yatırımcı adayları evrensel hizmet yükümlülüğünden kendilerini kurtarabilmek için bir evrensel hizmet fonu kurulmasını istedi. Bu şu anlama geliyordu. Türk Telekom’u alan yatırımcıdan kamusal görevi gereği zarar edecek hizmetler istendiğinde, Türk Telekom bu hizmeti verecek ancak parayı evrensel hizmet fonundan geri alacaktı. Örneğin kırsal kesimde bir kasabaya ADSL hizmetini götürülmesini isterseniz, Türk Telekom bu hizmetten zarar edeceği için, yaptığı harcamaları evrensel hizmet fonundan geri alacak. Bu fon tüm telekomünikasyon oyuncularından ciroları üzerinden alının belli bir paydan oluşuyordu.

Demek istediğimiz, tüm ülkelerde dijital mülksüzleri sisteme bağlamak için kullanılan en masum araç olan evrensel hizmet fonu bile, Türk Telekom’un daha çekici olabilmesi için mevzuata girdi. Böyle olunca da dijital uçurumun böyle yavaş yavaş kapanması kimseyi şaşırtmamalı. Anlaşıldığı kadarıyla, epey paranın birikmiş olduğu bu kaynak şimdilerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın FATİH projesi için kullanılıyor.

***

TUENA Belgesi’ndeki bir başka öneri de kamuya açık internet merkezlerinin kamu tarafından da kurulması ve halka açık hizmetlerin buralardan verilmesiydi. Rapor, bunun için bir plan yapılmasını, zamansal ve hedef olarak da gelişmenin izlenmesini öneriyordu. Ayrıca kamuya açık iletişim merkezlerinin önce pilot uygulama ve sosyal araştırmalar yanında teknolojik Ar-Ge çalışmalarıyla desteklenmesi isteniyordu. Bu rapor yazıldıktan hemen sonra internet kafe olarak bilinen özel ve ticari işletmeler açıldı. Bu merkezler internet erişimi sağlamaktan çok internet üzerinden oyun oynamanın bir aracı oldu. Böylece belgede konan hedefin yani 2010 yılında tüm hanelerin ağa bağlanmış olması mümkün olmadı.

Haluk GERAY'ın önceki yazısı: SAYISAL UÇURUM

Bu Haber 1250 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!