DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
DİJİTAL MÜLKSÜZLERDİJİTAL MÜLKSÜZLER

Tarih: 2012-05-08

Prof.Dr. Halûk GERAY

Alternatif Bilişim Derneği’nin yayımlamış olduğu “Türkiye’de İnternet’in Durumu”  raporundaki interneti yaygınlaştırma önerilerini ele alıyorduk. İnternet’in Türkiye girişinin üzerinden neredeyse 20 yıl geçtiği halde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde hanelerin yüzde 42,9’u internete erişebiliyor.


Bu oranları 15 yıl geriye götürüp inceleyince 1997 yılında yüzde 1,2’den 2000 yılında 6,9’a yükselen erişimin görece olarak kapandığını söylemiştik. Ne ki ilerlemenin yetersiz olduğu ortaya çıkıyor çünkü Ulaştırma Bakanlığı’nın Türkiye Ulusal Enformasyon Anaplanı (TUENA) Sonuç Raporu (1999) belgesine bakarsak, Türkiye’nin hedefinin en geç 2010 yılında tüm hanelere internet erişimini götürmek olduğunu görebiliriz (sayfa 25). 2010 gelmiş geçmiş, bizim erişim oranımız hedefin yarısına bile erişmemiş.

***

Alternatif Bilişim Derneği, sayısal uçurum kapatılması için ilköğretim düzeyinden başlayarak müfredata sağlıklı bilişim teknolojileri kullanımı konusunda pedagojik ve analitik temelli içerik sağlanmasını öneriyor. Acaba TUENA 1999 yılı belgesi neler öneriyordu? Öncelikle genel olarak bilgi toplumunun geniş kesimleri dışlamaması için alım gücünü yükseltici ekonomi ve kamusal politikaların seçilmesi gerektiği vurgulanıyor. Bunun yanında, önerilerden biri de gene eğitimle ilgili: “Halkın varolan teknolojileri kullanım kapasitesi ve yeteneği yüksek değildir. Bu alanda varolan teknolojilerin kullanım etkinliğinin sağlanması için bilgilendirme ve eğitim çalışmaları hem kamu hem de özel kesimin gündeminde olmalıdır (s.13).” Demek ki Türkiye’de bunca gelişmeye karşın bu alanda da geride bulunuyoruz. Alternatif Bilişim Derneği 2012 yılında gene eğitim diyor.

***

Ulaştırma Bakanlığının TUENA belgesi bu önerinin yanında iki önemli öneride daha bulunuyordu. Bunlardan birincisi yaygın/adil erişim kavramının iletişimle ilgili tüm yasal düzenlemelere konulmalı ve düzenleyici kuruluşlarla kamu kesimi, gerekli ve uygun yöntemlerle bu hedefin gerçekleştirilmesinden sorumlu olmalıdır. Bu öneriye ne olduğuna bakalım. Raporun yazıldığı yıllar yeni düzenlemelerin çıkması beklenen yıllardı. Tüm dünyada telekomünikasyon ve internet alanında yenilemeler yapılırken, evrensel hizmet kavramıyla dezavantajlı kesimlerin erişimini sağlamaya yönelik önlemler alınıyordu.

Türkiye’de bu kavram iletişim yasalarına ne zaman girdi biliyor musunuz? Türk Telekom özelleştirilirken, stratejik yatırımcı adayları evrensel hizmet yükümlülüğünden kendilerini kurtarabilmek için bir evrensel hizmet fonu kurulmasını istedi. Bu şu anlama geliyordu. Türk Telekom’u alan yatırımcıdan kamusal görevi gereği zarar edecek hizmetler istendiğinde, Türk Telekom bu hizmeti verecek ancak parayı evrensel hizmet fonundan geri alacaktı. Örneğin kırsal kesimde bir kasabaya ADSL hizmetini götürülmesini isterseniz, Türk Telekom bu hizmetten zarar edeceği için, yaptığı harcamaları evrensel hizmet fonundan geri alacak. Bu fon tüm telekomünikasyon oyuncularından ciroları üzerinden alının belli bir paydan oluşuyordu.

Demek istediğimiz, tüm ülkelerde dijital mülksüzleri sisteme bağlamak için kullanılan en masum araç olan evrensel hizmet fonu bile, Türk Telekom’un daha çekici olabilmesi için mevzuata girdi. Böyle olunca da dijital uçurumun böyle yavaş yavaş kapanması kimseyi şaşırtmamalı. Anlaşıldığı kadarıyla, epey paranın birikmiş olduğu bu kaynak şimdilerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın FATİH projesi için kullanılıyor.

***

TUENA Belgesi’ndeki bir başka öneri de kamuya açık internet merkezlerinin kamu tarafından da kurulması ve halka açık hizmetlerin buralardan verilmesiydi. Rapor, bunun için bir plan yapılmasını, zamansal ve hedef olarak da gelişmenin izlenmesini öneriyordu. Ayrıca kamuya açık iletişim merkezlerinin önce pilot uygulama ve sosyal araştırmalar yanında teknolojik Ar-Ge çalışmalarıyla desteklenmesi isteniyordu. Bu rapor yazıldıktan hemen sonra internet kafe olarak bilinen özel ve ticari işletmeler açıldı. Bu merkezler internet erişimi sağlamaktan çok internet üzerinden oyun oynamanın bir aracı oldu. Böylece belgede konan hedefin yani 2010 yılında tüm hanelerin ağa bağlanmış olması mümkün olmadı.

Haluk GERAY'ın önceki yazısı: SAYISAL UÇURUM

Bu Haber 1092 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!